Гіркий кредит
– Нарешті виплатила. Все більше не хочу. Береш гроші у банку, то радієш, а як доводиться виплачувати, то розумієш, що за умов політичної та економічної нестабільності виплатити всі свої зобов’язання не так вже й просто. А коли порахуєш переплату, то взагалі думаєш: чи варто було брати?
Схожі думки нині у багатьох рівнян, які спробували “кредитного раю”. Тому і звістку про відновлення кредитування деякими банками сприймають спокійно, адже розуміють, що брати новий кредит будуть лише коли все добре зважать. Тож по всій Україні фіксується зменшення кредитного портфеля банків, яке пов’язане не тільки з відсутністю достатньої кількості у банківській системі ресурсів та з дорогими кредитними продуктами, а й із новим ставленням фізичних та юридичних осіб до банківського кредитування.
– Станом на 1 грудня 2009 року залишки залучених коштів в установах банків Рівненщини склали 3158,4 млн грн, що менше у порівнянні з початком року на 1,8% або на 59,4 млн грн. При цьому в національній валюті вони знизилися на 17,6% – до 1605,7 млн грн, тоді як в іноземній валюті зросли на 22,3% – до 1552.8 млн грн, – розповідає начальник відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин Управління Національного банку України в Рівненській області Тетяна ГІНДІНА. – Незважаючи на те, що кількість депозитів перестала знижуватись у банківської системи області, цього поки що недостатньо для відновлення кредитування реального сектору економіки, і Національний банк постійно вживає заходи, спрямовані на підтримку ліквідності банків України, що має стимулювати їх до продовження кредитної підтримки національної економіки.
За словами Тетяни Гіндіної, на подальше зменшення темпів приросту кредитів, крім недостатності ресурсної бази вплинуло також посилення вимог до позичальників в умовах погіршення їх реальних доходів та зростання інфляційних та девальваційних очікувань.
Проте деякі банки потихеньку відновлюють кредитування, але клієнтів, які захотіли би скористатись такою послугою, меншає.
Начальник кредитного відділу філії ПАТ “Промінвестбанк” в місті Рівне Валентина ПРОТАСЕВИЧ зауважує, що рівненські підприємства зараз переживають досить скрутні часи і мають суттєву кредитну заборгованість, тож їх більше цікавить не залучення нових кредитних коштів, а повернення вже взятих кредитів.
– Наш банк зараз працює з такими клієнтами щодо реструктуризації боргу. Проте якщо підприємства, хочуть розвиватися і їм бракує коштів на певні проекти, банк має можливість для кредитування, – зауважує вона. – Кредити видаємо у вітчизняній валюті строком на 12-24 місяці під відсоткову ставку 23-25%. Кредитуванням, як правило, цікавляться великі юридичні особи, що потребують коштів на виробничі потреби чи окремі проекти.
Проте підприємці, які потребують коштів для розвитку бізнесу, вже не поспішають, як раніше, у банки, уважніше приглядаються до пропозицій фінустанов.
– Мені нещодавно один банк запропонував взяти кредит, – розповідає підприємець Олександр ШЕМЕТОВ. – Проте я ввічливо відмовився. У ситуації, що склалася, банки себе показали не з найкращого боку. Важко погодитись на кредит, коли установа залишає за собою право змінювати умови договору в односторонньому порядку. Тому волію звести витрати до мінімуму і пережити цей несприятливий час. Знаю багатьох підприємців, яким потрібні кошти, проте вони теж не поспішають до банків.
Якщо кредити для бізнесу ще можуть частково задовольнити попит клієнтів, то іпотечні кредити для населення дуже дорогі.
– Реально на сьогодні іпотечний кредит можна оформити за ставкою від 26% в Індексбанку, і від 29,98% в Укрсоцбанку, – розповідає радник голови Укргазбанку Олександр ОХРИМЕНКО. – Строк іпотечного кредиту може бути до 20 років, але при такій процентній ставці і п’ятирічний кредит виглядає дорого. Мінімальна сума першого внеску за іпотечним кредитом складає від 30% в Універсалбанку, до 50% в Індексбанку. Але з урахуванням короткого строку кредиту і високих ставок, реально можна брати іпотечний кредит, якщо сума кредиту розрахована 10-15% від вартості покупки нерухомості.
Експерт зауважує, що іпотечне кредитування стає доступним тільки на невеликі суми – 100-200 тис. грн. Але, окрім ставок по іпотечних кредитів, істотно змінились і підходи до оцінки потенційного позичальника. Тепер клієнтові необхідно мати стабільний офіційний дохід і при цьому він повинен працювати в солідній компанії, яка має стійку ділову репутацію. Така радикальна зміна в оцінці потенційного позичальника викликана втратою платоспроможності по старих кредитах, коли іпотечні кредити видавалися з розрахунку очікування зростання цін на нерухомість. Ситуація тепер радикально змінилася. У результаті, чекати збільшення іпотечного кредитування найближчим часом не доводиться. У будь-якому випадку, поки не буде можливості видавати валютні іпотечні кредити, знижувати ставки за цими кредитами буде нереально.

У Рівному тимчасово вимкнуть світлофори на вулиці Чорновола

У середу, 9 квітня, у Рівному проводитимуться роботи з модернізації світлофорного об’єкта на вулиці В’ячеслава Чорновола (район Нового двору, поблизу гімназії №16).
переглядів: 192
Гороскоп на середу, 9 квітня 2025 року, для всіх знаків Зодіаку

Старі розмови, невирішені емоції, мовчазні зітхання і завислі питання - у середу вони можуть повернутися не для того, щоб мучити, а для того, щоб нарешті знайти своє місце.
переглядів: 305
Топ-6 рецептів ідеальної глазурі для вашої паски

Великдень вже на підході! Ловіть 6 перевірених рецептів глазурі, щоб ваша випічка була не лише смачною, але й неймовірно красивою!
переглядів: 313
Нові правила оформлення закордонного паспорта для чоловіків 18-60 років за кордоном

Державне підприємство "Документ" спростило процедуру оформлення паспортних документів для чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном.
переглядів: 295
Топ-3 найсмачніших рецепти пасок: класика, з родзинками та шоколадна

Паска — традиційна великодня випічка та справжній символ свята. Вона втілює родинне тепло, домашній затишок та безмежну любов, яку кожна господиня вкладає в заміс тіста.
переглядів: 336