Ми у Facebook
23.12.2009, 11:21

Щит чи меч?

Нова хвиля грипу порушує питання: “Може, варто зробити щеплення?”. “Свідомо” знайшло документи, в яких описані ризики вакцин, що пропонують нам лікарі. Й одну перевірило на собі.
– Землянська? Прошу за мною, – звертається до мене лікар.
– Я дуже боюсь!
Я – у пункті щеплення. Я дійсно боюсь. Прочитала занадто багато.
Справа не в сайтах, що пропагують відмовитись від щеплень. Їх аргументи – це, як правило, історії про померлих людей, які неможливо перевірити. Так само будь-який прибічник вакцинації може розповісти про Джейд Гуді – зірку британських реаліті-шоу. Вона розповідала телеглядачам, як помирає від раку шийки матки. Усе закінчилося 22 березня цього року. У Джейд не було щеплення від цієї хвороби.
Ні, мене налякали реаль­ні ризики, описані міжнародними організаціями, які досліджували безпечність щеплень. Наприклад, протипоказання. Ось кому категорично не рекомендує щеплюватися міжнародна організація “Центр контролю і запобігання захворюванням”. (Вона проаналізу­ва­ла безліч вакцинальних кампаній):
1. Діти до 6 місяців
2. Люди с гострою формою захворювань
3. Люди с онкозахворюваннями
4. Люди, у кого СНІД
5. Люди, у яких були реакції на попереднє щепле­ння
6. Люди з алергією на ку­рячий білок
У мене нічого подібного немає, проте п’ять хвилин то­му піднялася температура, заболіло горло та заклало ніс.
– Сонечко, все буде добре і зовсім не боляче. Якщо є небезпека, тебе ніхто не вакцинуватиме. “Ваксігрип” – вакцина французького ви­робника. Безпечна й ефек­тивна, – вже в кабінеті продовжує лікар. – Ризики мінімальні. За всю практику використання в нашій клініці не було жодних нарікань та ускладнень.
Чи це правда? Які бувають ускладнення після вакцин?
В Україні зробити щеплення можна лише вакци­нами, зареєстрованими дер­ж­підприємством “Центр іму­но­біологічних препара­тів”. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна дер­жава повинна мати національний орган контролю вакцин.
Центр зареєстрував п’ять вакцин від грипу:
1. Запропонований мені “Ваксігрип” французького ви­робника Sanofi Pasteur.
2. “Інфлувак” голланд­ської компанії Solvay Bio­logi­cals.
3. “Інфлексал V” швейцарського виробника Berna Biotech. Вакцина зареєстрована в 1997 році у Швейцарії. У подальші роки – ще у 13 країнах Європи, 15 країнах Латинської Америки, 5 країнах Азії та Близького Сходу.
4. “Флюарікс” бельгійського виробника Glaxo­Smith­Kline. Вже використана більше, ніж 200 мільйонів разів у 100 країнах світу.
5. “Грипол” російського виробника “Петровакс”.
Перше питання, яким ми задалися, – чи перевірені ці вакцини ВООЗ. Організація робить перевірку (прекваліфікацію) перед тим, як поширювати вакцини безкоштовно – для країн, які не можуть самостійно захищатися від небезпечних хвороб. Наприклад, свинячого грипу. Всупереч поширеній думці “безкоштовно – означає “впа­­рять” те, що неякісне і самим не потрібне”, прекваліфікація ВООЗ означає наймасштабніші перевірки вакцини. Експерти ВООЗ оці­­нюють виробництво, проводять дослідження безпечності вакцин у незалежних від виробника лабораторіях і збирають дані про її ефективність у ході вакцинальних кампаній.
Виявилося: жодна із зареєстрованих в Україні вакцин проти грипу не має такої прекваліфікації.
Наступне питання було: а які ускладнення від зареєстрованих в Україні п’яти вакцин зафіксував “Центр імунобіологічних препаратів”? Ми вивчили його звіти за 2008-2009 роки. Стосовно жодної вакцини ані реакцій, ані ускладнень не відмічено.
Про що це свідчить? Про те, що жодна лікарня не повідомила про такі ускладнення “Центру імунобіологічних препаратів”. Або про те, що центр не включив їх у звіт.
– А в мене вже не може бути цього шоку? – виходячи з кабінету, помічаю аптечку з написом “Анафілактичний шок”. Це одна з найстрашніших реакцій на щеплення. Алергія на один з її компонентів.
– Анафілактичний шок може розвинутися протягом 30 хвилин. Але чим пізніше, тим легше він переноситься, – заспокоює лікар.
Знайшовши нулі у звітах “Центру імунобіологічних пре­паратів”, ми зайнялися пошуками звітів самих виробників вакцин. Це не така вже й погана ідея, як може здатися на перший погляд. Випускаючи вакцини на ринок, їх автори описують усі можливі побічні ефекти. По­тім, коли вакцину вже вко­лоли мільйонам людей, виробники проводять так званий постмаркетинговий аналіз. Він дозволяє довести, що ряд ускладнень відбувається вкрай рідко або взагалі не відбувається. Або навпаки – виявити нові ускладнення. Саме так був встановлений зв’язок нейропатій (ураження нервової системи) з вакциною від краснухи, алергії – з вакцинами проти японського енцефаліту, і виключений зв’язок між щепленням від кору та синдромом Гієна-Барре.
Ми знайшли такі пост­маркетингові аналізи всіх п’яти зареєстрованих вакцин проти грипу. Ось про що свідчать дані з інших країн:
“Ваксігрип”: “При прове­денні клінічних досліджень зазвичай відмічалося (з частотою від 1 з 100 до 1 з 10):
Загальні реакції: підвищення температури тіла, не­здужання, озноб, відчуття втоми, головний біль, потовиділення, м’язовий біль (міалгія), біль у суглобах (артралгія).
Місцеві реакції: почервоніння, припухлість, хворобливість, синець (екхімоз), ущільнення в місці ін’єкції.
Ці реакції зазвичай проходять протягом одного-двох днів і не вимагають спеціального лікування.
При масовому вживанні “Ваксігрип” в окремих випадках виникали такі побічні реакції:
З боку кровоносної і лімфатичної систем: тромбоци­топенія, лімфаденопатія, вас­­куліт з можливим короткочасним залученням нирок (у поодиноких випадках).
З боку нервової системи: парестезії, синдром Гієна-Барре, неврит, невралгія, судоми, енцефаломієліт.
Алергічні реакції: кро­пив’янка, свербіння, шкірні висипання; задишка, ангіоневротичний набряк, шок.
“Інфлувак”: “За останні п’ять років було застосо­вано понад 30 мільйонів доз вакцини “Інфлувак”, і при цьому не спостерігалося жодного невідомого побічного ефекту, який міг би бути пов’язаний з її дією.
Побічні дії препарату:
З боку кровоносної системи: в окремих випадках можливі алергічні реакції, у дуже окремих випадках – анафілактичний шок.
З боку нервової системи: часто – головний біль, рідко – парестезії, судоми, енцефаломієліт, неврит, синдром Гієна-Барре. Проте переконливого підтвердження зв’язку з вакцинацією не отримано.
З боку судинної системи: дуже рідко – васкуліт з порушенням функції нирок”.
“Інфлексал”: “Побічні дії:
Місцеві реакції: почервоніння, набряк, хворобли­вість, ущільнення, синець.
Системні реакції: підвищення температури, незду­жа­ння, озноб, стомлюва­ність, головний біль, пітли­вість, артралгія. Ці реакції зазвичай минають протягом 1-2 діб без лікування.
Рідко виникають гене­ра­лізовані реакції шкіри, включаючи свербіння, кро­пив’янку або алергічний висип. Дуже рідко можливе виникнення невралгії, парестезії, судом, нетривалої тромбоцитопенії.
В окремих випадках можливі важкі алергічні реакції, включаючи анафілактичний шок.
Надзвичайно рідко виникає васкуліт зі скоромину­щим порушенням функції ни­­рок, неврологічні розлади – такі як енцефаломієліт, неврит, синдром Гієна-Барре”.
“Флюарікс”: “Побічні реакції:
У контрольованих клінічних дослідженнях небажані реакції реєструвалися протягом 7 днів після введення вакцини. Вакцинованих також просили повідомляти про всі небажані реакції протягом 30-денного періоду подальшого спостереження.
Місцеві реакції (біль, почервоніння і набряк в місці ін’єкції) і системні реакції, такі як невелике підвищення температури тіла і нездужання, були зареєстровані в незначної кількості вакцинованих. Ці стани і симптоми вирішилися самостійно.
В окремих випадках були зареєстровані алергічні реакції в осіб з гіперчутливістю до одного з компонентів вакцини. Важкі алергічні реакції, такі як анафілактичний шок, зустрічалися надзвичайно рідко”.
“Грипол”: “Побічні дії:
Місцеві й загальні реакції на введення вакцини “Грипол” в основному відсутні. Всі зареєстровані реакції за ступенем вираженості, як правило, відносяться до реакцій слабкого ступеня.
Місцеві реакції відмічаються рідко і проявляються у вигляді розвитку гіперемії шкіри, хворобливості, а в окремих випадках – у припухлості тканини.
Із загальних реакцій украй рідко спостерігається біль у горлі, нежить, нездужання, головний біль, слабкість, можлива субфебрильна температура в окремих осіб (що минає самостійно через 1-2 дні); в окремих випадках: алергічні реакції.
Реакції згасають через 48-72 години”.
– Якщо щось турбує, кажіть зараз. Краще перенести щеплення на інший час, – продовжує лікар.
Холодно від стетоскопа. Дихаю. Під пахвою – градусник. Хоча я горю, градусник показує 36,6. Показую горло. Теж болить, але лікар говорить: “Рожеве”. Пояснює, що я просто перелякана. Я у відповідь оголошую, що ще болить бік. Напевно, пе­чінка.
Лікар терпляче укладає мене на стіл і починає промацувати. І печінка теж виявляється в порядку.
Правильні рішення лікаря – найважливіший чинник для успішної вакцинації. Неправильні – головна загроза. Ось що про це варто знати.
Що не повинен робити лікар?
Медсестра дістає маленький шприц з великою голкою і просить приготувати руку.
Не боляче.
– Жодного разу не робила щеплення від грипу і не хворіла. А сестра робить щеплення (її на роботі переконують) і постійно хворіє, – згадую я.
Напевно, це головне питання. Чи є сенс у щепленнях? Або його перебільшують виробники вакцин?
Чи ефективні вакцини?
Це дійсно мільярдний біз­нес. От як російський жур­нал “Профиль” цитує Kа­lorama Information – компа­нію з досліджень світового медичного ринку: “Сьогодні світовий ринок вакцин зростає швидкими темпами: все попереднє десятиліття він демонстрував стабільний середній річний приріст майже в 30%. У 2007 році обсяги продажів найбільших вироб­ників в світі в цій області склали $16,3 мільярда, а до 2013 року вони, за прогнозами, більш ніж подвояться і “потягнуть” вже на $36 міль­ярдів. При цьому продажі вакцин від грипу складають приблизно 14% всіх вакцинних продажів.
Ринок вакцин проти грипу досить специфічний – він сильно монополізований. Сьогодні лише 14 компаній за­безпечують 90% запасу вакцин проти грипу в світі”.

Чому їм варто платити гроші?
Ми не знайшли жодного дослідження про те, як багато щеплених зареєстрованими у нас вакцинами людей не захворіли грипом. Або навпаки захворіли.
“Ефективність ви­мі­рю­єть­ся не цифрами, а фактами подолання інфекційних захворювань”, – відреагувала на питання про користь експерт ВООЗ Наталія Пшенична.
Організація стверджує: ефективність щеплень підтверджується у країнах, де від них відмовляються.
“У Великобританії в 70-ті роки рівень охоплення щепленнями від кашлюку з 80% знизився до 30%. При цьому число зареєстрованих випадків кашлюку з двох-трьох тисяч швидко зросло до 100 тисяч”.
“Спалах поліомієліту в Нігерії приходиться на 2003 рік, коли місцеві ісламські фундаменталісти розгорнули антивакцинальну кампанію, пов’язану із заявою, що щеплення можуть викликати безпліддя, а сама вакцинальна кампанія є диверсією американських спецслужб”.
Україна сьогодні така ж країна. Минулорічна смерть Антона Тищенка з Краматор­ська через 15 годин після щеп­лення від кору і краснухи зірвала вакцинацію українців від цих хвороб. Із 9 млн. доз, запропонованих ВООЗ безкоштовно, не було використано і стало непридатним на складах більше 8,5 млн. “За прогнозами епідеміологів, чергові спалахи хвороби можна чекати в 2010-2011”, – застерігає міністр охорони здоров’я Василь Князевич.
На думку ВООЗ, загальний захист виникає тоді, коли щеплено 90-95% населення. При менших показниках імунозахист – індивіду­альний, а вірус вважається неконтрольованим.
До речі, 3 грудня Міжнародна конференція з викорінювання кору, яка одночасно проходила в Нью-Йорку, Вашингтоні, Атланті й Женеві, констатувала успіх щеплень, від яких ми відмовилися, в інших країнах:
“Протикорова вакцина­ція майже 700 мільйонам ді­тей дозволила запобігти понад чотирьом мільйонам випадків смерті від кору менш ніж за десять років. У ході кампаній імунізації число смертельних випадків від кору зменшилося на 78% – з 733000 в 2000 році до 164000 в 2008 році”.
Якщо ви зважилися на щеплення, ось думка Центру контролю і запобігання захворюванням про тих, кому щеплення від грипу потрібне першочергово.
“Робити щеплення від сезонного грипу необхідно дітям не раніше шестимісячного віку до 5 років. У такому віці діти частіше страждають від ускладнень, викликаних пневмококовою інфекцією (ускладнення при грипі можуть бути причиною нашарування вторинної бактерійної інфекції). Також слід щепити дітей, які часто хворіють, ді­тей з деякими формами іму­нодефіциту, ВІЛ-інфікова­них, а також літніх людей старше 50 років (згідно з рекомендаціями ВООЗ – після 65 років), особливо тих, хто протягом життя палив, або тих, хто страждає на серцево-судинні захворювання, діабет. Адже при захворюваннях грипом хвороба частіше протікає з ускладненням у вигляді пневмонії”.
А я себе чудово почуваю. Сестра теж – правда, вона си­дить вдома з дитиною, нікуди не виходить – бережеться.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини