Ми у Facebook
31.12.2009, 01:20

“За кілограм цукру – вісім-дев’ять гривень”

Майже вдвічі подорожчав цукор за цей рік на продовольчих ринках, підрахували у національній асоціації цукровиків “Укрцукор”. Нині кілограм солодкого піску в рівненських супермаркетах у середньому коштує 6-7,5 гривні. Експерти та виробники на 2010 рік висловлюють невтішний прогноз — цукор і далі зростатиме в ціні.

Світові ціни сягнули максимуму


Два тижні тому вартість цукру на світовому ринку досягла максимуму за останні 20 років. Стрибок цін експерти пояснюють дефіцитом — посіви зменшилися майже удвічі. Що стосується Рівненщини, то вона не має відчути нестачі. Два рівненські цукрові заводи — у Бабині (холдинг “Інсеко”) та Дубні (група компаній “Дакор Агро Холдинг”) повинні виготовити в цьому році 98 тисяч тонн цукру. Як повідомили в управлінні агропромислового розвитку Рівненської облдержадміністрації, цю квоту області довели в Кабінеті Міністрів, а торік вона склала 75 тисяч тонн.
— Область дефіциту цукру не відчуває, — запевнив заступник начальника управління АПК Микола ПЕТРУК. — І сільгосппідприємства, і фермерські господарства виростили в цьому році 725 тисяч тонн буряків. Двома цукровими заводами вже перероблено 460 тисяч тонн буряків і одержано 65 тисяч тонн цукру.
Скільки коштуватиме цукор з Нового року, чиновники прогнозувати не беруться. Кажуть, що порівняно з іншими регіонами, на Рівненщині й так дешевший цукор. І додають — усе залежатиме від ситуації на ринку та дій місцевих цукроварів.

Дев’ять гривень – це межа


Натомість виробники підкреслюють: солодкий пісок подорожчає найближчим часом.
— Це не пов’язано зі змовою виробників, а спричинено банальним дефіцитом цукру на ринку, — наголошує директор ПП “ОВАС-Цукор” (холдинг “Інсеко”) Юрій ХОМЧЕНКО. — Якщо не буде паніки, то кілограм не коштуватиме понад вісім-дев’ять гривень. Це міф, що Україна сама себе забезпечить цукром на даному етапі. З такими темпами, як ми скоротили виробництво солодкого піску, вже залежимо від поставок імпортного сирцю, а його тонна на міжнародних ринках коштує 600 доларів.
Цього року чимало сільськогосподарських підприємств відмовилися сіяти цукрові буряки. Як пояснює голова Асоціації фермерів у Рівненській області Дмитро УКРАЇНЕЦЬ, переробні підприємства приймали сировину за невигідним цінами та вирощували власну. Зокрема, буряки не сіяло відоме в області ТОВ "Сільськогосподарське підприємство ім. Воловікова" (с.Горбаків Гощанського району).
— Власник цукрового заводу “ОВАС-Цукор” (агрохолдинг “Інсеко” – авт.) відмовився приймати нашу сировину, — розповів в інтерв’ю кореспонденту “ОГО” заступник директора ТОВ Федір СТОЛЯРЧУК. — Прикро, бо раніше господарство показувало високу врожайність, а так нас підрубали під корінь. Вивільнені площі ми засіяли зерновою кукурудзою, але ефект не той.

Дефіцит гаситимуть резервним цукром


Водночас два рівненські цукровари сповідують стратегію незалежності від постачальників цукрових буряків. “Інсеко” наступного року планує збільшити власні посіви, а аграрна компанія Данила та Михайла Корилкевичів — “Дакор Агро Холдинг” — вже цього року довела власну частку сировини не менше як 90 відсотків.
Якщо дефіцит цукру поглибиться, його гасити планують запасами Держрезерву.
— За різними оцінками, дефіцит таки існує, — констатує начальник головного управління економіки та інвестиційної політики Рівненської ОДА Ігор ТИМОШЕНКО. — Яким він буде далі — великим чи малим — поки важко прогнозувати. Принаймні, ми можемо говорити, що в Держрезерві все-таки є запас цукру і в разі виникнення дефіциту є можливість здійснити інтервенції.
Щоб запобігти дефіциту в майбутньому, експерти радять фінансово заохочувати фермерів вирощувати цукрові буряки. Утім, кошти треба виділяти навесні, коли селяни визначаються, що сіяти, а не після збору врожаю.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ