Ми у Facebook
20.01.2010, 02:16

Як іноземні спостерігачі слідкували за виборами Президента

Українські вибори вже вкотре проходять під наглядом іноземців. Спостерігачі зі США та Ізраїлю — Сергій ДЕЖНЮК та Натан КОЕН, — які працювали на Рівненщині у день виборів, переконані: українці роблять успіхи. Вони називають наші вибори одними з найдемократичніших серед пострадянських держав. Про переваги й недоліки наших виборів вони розповіли “ОГО”.
– Ці президентські вибори перші для вас в Україні?
Натан Коен: Ні, я працюю фактично на кожних виборах, які проходять в Ук­раїні 1994 року. Тому добре можу порівняти й оцінити здобутки українського народу. А вони є, прогрес помітний, особливо у порівнянні з минулими парламентськими виборами. Народ нарешті отримав можливість висловити свою думку, зробити власний вибір.
– Звучить гарно, але чи настільки все добре?
Сергій Дежнюк: Ми помітили певні порушення. Так, зокрема у Дубні на дільниці №3 виборчого округу №156 голова комісії сказала, що немає жодних скарг, порушень чи недоліків. У той же час один зі спостерігачів продемонстрував відеозапис, де одна людина кидала в урну два бюлетені. Наскільки ми зрозуміли, був складений акт, а коли їхали з дільниці, вже прибула служба безпеки, щоб провести відповідну перевірку. На виборчу дільницю №115 Здолбунова вранці у день виборів прийшли дев’ять чоловік, представились мешканцями Миколаєва і висловили бажання проголосувати тут. Голова дільничної комісії, за її свідченнями, не внесла приїжджих у список, а порадила куди звернутися. Водночас на дільниці № 22 того ж 154 виборчого округу із 68 потрібних бюлетенів було тільки 58. Найпоширенішим порушенням виявилась не знята агітаційна література. Її можна було бачити скрізь по Рівненщині й у Волині. На стовпах на вулицях Рівного залишились агітаційні плакати Тимошенко і Тігіпка.
Натан Коен: Так, проблеми, звісно, були. Проте у порівнянні з 2004 роком, цього разу ви практично не мали проблем зі списками.
– Можете назвати причини цих порушень?
Натан Коен: Ви постійно наступаєте на одній ті самі граблі. Я можу назвати три основні причини порушень на дільницях у день виборів. По-перше, виконавча влада, яка покликана гарантувати проведення виборів, не показує себе з кращого боку. Так, деякі комісії працювали у жахливих умовах – ледь не у напівзруйнованих, холодних приміщеннях. Та й агітації зобов’язана знімати виконавча влада. Друга причина – це неточності у виборчому законодавстві. Вони безпосередньо стосуються і можливості голосувати на виборчих дільницях членів виборчих комісій. І третя причина: погана підготовка людей. Члени комісій частенько не мають досвіду роботи на виборах чи навіть не знають потрібних законів.
– Яке загальне враження від виборів у вас склалося?
Сергій Дежнюк: Мушу зазначити, що зафіксовані порушення не матимуть великого впливу на результати волевиявлення. На тих дільницях, які ми відвідали, та за свідченням наших колег з різних регіонів Україні, вибори пройшли у доволі вільній, здоровій, гарній атмосфері.
– Ви спостерігали за виборами не в одній країні. Можете порівняти їх з українськими?
Натан Коен: Україна й Ізраїль мають кілька розбіжностей у підході до дня виборів. Так, наприклад, у нас дозволено агітувати в день голосування, але не на території дільниць. До того ж у вас дуже чисельні дільничні виборчі комісії. У нас же обмежуються трьома людьми. Але у порівнянні з багатьма пострадянськими державами, вибори в Україні одні з найдемократичніших.
Сергій Дежнюк (усміхається): Порівнювати Україну з іншими країнами некоректно, адже кожна має свою історію, традиції та недоліки. До речі, я ще не бачив жодних виборів, які провели би без порушень. Можливо, їх немає на Марсі, але я там ще не був.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини