Ми у Facebook
04.02.2010, 00:00

Чи дорожчатимуть далі продукти й послуги у Рівному [ДОСЛІДЖЕННЯ]

У січні стрімко подорожчало чимало харчових продуктів. Серед лідерів — цукор, молоко, твердий сир, гречка. Люди хвилюються і закуповують харчі наперед. Чиновники констатують підвищення цін, але традиційно просять не панікувати. А підприємці кажуть, що ситуацію спрогнозувати складно. Втім, “ГАЗЕТА” з’ясувала, на скільки і які саме продукти подорожчають у лютому.
Підприємців-порушників карають штрафами
Заступник начальника державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області Валерій Булавський наголосив, що за останній тиждень ціни на окремі види продовольчих товарів зросли майже на 20 відсотків. Зокрема, відповідно до моніторингу цін, який провели працівники інспекції, середня ціна на цукор в підприємствах торгівлі зросла майже на 20% і становить 8,63 грн, а на ринку — 9,40 грн. Подорожчала й гречка — в середньому на 10%. Ціни на молочну продукцію зросли від 5 до 10 відсотків, а на овочі — від 10 до 25%.
— Для недопущення необґрунтованого зростання цін ми щоденно проводимо перевірки обґрунтованості формування, встановлення та застосування цін на харчові продукти, на які запроваджене державне регулювання. Зокрема, ми перевіряємо, чи не завищений розмір торговельної надбавки, — зауважує пан Булавський.
Так, за січень поточного року спеціалістами інспекції проведено 20 перевірок з питань обґрунтованості цін на основні харчові продукти. Серед них — хліб, борошно, цукор, макаронні вироби, м’ясо-молочна продукція, ковбаси варені, олія соняшникова, яйця курячі. Порушення державної дисципліни цін були виявлені у 70 відсотках перевірених підприємств. На порушників накладено економічні санкції на суму майже 40 тисяч гривень. 12 посадових осіб суб’єктів господарювання притягнуто до адмінвідповідальності у вигляді штрафу на загальну суму 1,3 тисячі гривень.
— До речі, в порівнянні з іншими областями, ціни у нашому регіоні на продукти дещо нижчі. Варто зауважити, що економічно обґрунтованих причин для такого швидкого зростання цін немає. Адже не зросли ціни на енергоносії, ситуація на валютному ринку стабільна. Тож, на моє глибоке переконання, зростанню цін сприяє політична ситуація в країні, — зауважив заступник начальника державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області. — Але хочу наголосити, що ми і надалі проводитимемо щоденні перевірки і на тих підприємців, які порушують державну дисципліну цін, накладатимемо штрафи. А людям раджу не панікувати і не створювати ажіотажу.
Між тим начальник Головного управління економіки та інвестиційної політики РОДА Ігор Тимошенко розповідає, що потреба нашої області для промислового споживання і для населення становить 65 тисяч тонн цукру.
— У принципі наші виробники це забезпечують, але цукор до нас завозиться і з інших регіонів. Ціна на цукор зросла через те, що в Україні було вироблено набагато менше цієї продукції, аніж у попередні роки. До того ж зараз здійняли ажіотаж, який також впливає на зростання ціни. Ми направили лист у Кабмін із проханням виділити цукор за нижчими цінами із Держрезерву, поки чекаємо на відповідь, — зауважив пан Тимошенко.
Щодо підвищення вартості молочної продукції, то Ігор Тимошенко зауважив, що для цього подорожчання є кілька причин.
— Одна із них — це сезонна, надоїв завжди у цю пору менше. До того ж спостерігається загальний дефіцит молока, адже виробництво худоби значно зменшилося. Вплинуло на ріст ціни і підвищення закупівельної ціни на молоко, — пояснив пан Тимошенко. — Думаю, що ціни стабілізуються.
Якою буде ціна на олію та крупи в нашому регіоні, прогнозувати складно, адже значна частина продукції завозиться до нас і з інших регіонів.
— Відтак, на скільки зростатиме їх вартість, залежить від виробників, — зауважив пан Тимошенко.

Хліб
Голова правління ВАТ “Поліссяхліб” Віктор Нагорнюк пояснив, що у січні відбулися деякі незначні корегування цін на продукцію. Як буде у лютому — залежатиме від цін на складові.
— Ситуація нестабільна, вартість складових зростає, тож як зміниться ціна, важко спрогнозувати, — розповідає Віктор Нагорнюк. — Ціни на борошно поступово зростають, на цукор теж ціна йде в гору. Поки що не змінилася ціна на газ, залишається на минулорічному рівні. Але як буде далі — невідомо. Тож і не зрозуміло, чи будемо підвищувати вартість продукції. До того ж із 1 січня зросла мінімальна зарплата. Відтак, усі ці фактори впливають на формування ціни.
Втім, поки що вартість продукції підвищувати не планують.
— Хочу наголосити, що все залежатиме від цін на складові. Якщо витрати відповідно до калькуляції, яка складена на продукцію, будуть зростати, то і нам доведеться підвищувати ціни, — наголосив пан Нагорнюк.
Директор ТОВ “Хлібодар” (ТМ “Рум’янець”) Сергій Василець повідомив, що із понеділка, 1 лютого, у власній роздрібній мережі ТМ “Рум’янець” ціна на продукцію, до складу якої входить цукор, тобто батон молочний, булочки, багети та інше, зросла на 5-10 відсотків. Із 15 лютого це ж подорожчання буде і для такої продукції, яку реалізовують зовнішні клієнти, тобто магазини, супермаркети.
— Подорожчання пов’язане зі стрімким зростанням ціни на цукор, адже в калькуляції в нас була закладена ціна 3,2 гривні, а нині цукор вже по 10 гривень, — пояснив пан Василець. — У лютому ж ціну на хліб не змінюємо, хоча також є всі підстави і для її підвищення. Але зараз вивчаємо ситуацію, скоріше за все таке подорожчання відбудеться у березні.

Цукор
Ціна на цукор повинна стабілізуватися восени. Принаймні таку ситуацію прогнозує директор ПП “Овас-цукор” (Бабинський цукровий завод) Юрій Хомченко:
— Якою зараз буде ціна — спрогнозувати складно. Подорожчання цукру відбулося через те, що торік в Україні було вироблено в середньому на 30 відсотків менше, дефіцит покривався за рахунок цукру-сирцю, який возився з-за кордону. І тоді цукор продавався за нижчою ціною. Відтак, виробники працювали у збиток. У нинішніх умовах виробництво має зрости, адже виробляти цукор стає вигідно. Ситуація гарантована налагодиться уже восени, або й раніше якщо буде завезений дешевий цукор-сирець. 7-9 гривень за кілограм — вважаю оптимальною ціною як для виробників, так і для покупців.

Яйця, курятина
Директор агрокорпорації “Крупець” Володимир Варфалюк зауважив, що в лютому ціни на яйця та курятину зростати не повинні.
— Ринок збалансований, тому мій проноз такий, що ціна на яйця у лютому не зміниться, так само, як і на м’ясо, адже його багато завезено з-за кордону, — пояснює пан Варфалюк. — Єдине, що може призвести до зростання цін, це підвищення курсів валют, адже 60 відсотків продукції для виробництва закуповуємо за кордоном.

М’ясо
Комерційний директор асоціації групи компаній “ПоліссяАгро” Олена Базака розповідає, що зараз знижується ціна на м’ясо.
— Річ у тому, що зараз дуже багато цієї продукції завезено з-за кордону, переважно з Польщі та Бразилії за дуже низькими цінами, — пояснює пані Базака. — Відтак, український виробник просто не може конкурувати. До того ж у порівнянні з минулим роком, вартість зерна зросла. Якщо ще рік тому тонна коштувала 800-1000 гривень, то зараз — 1300-1400. Це дорого і виходить, що немає просто чим годувати. Окрім того, немає ніяких дотацій від держави, та й ще не виплачуються відшкодування за кредитами.
— Та й у самих людей купівельна спроможність знизилась, продажів немає. А тим часом у господарствах накопичується велике поголів’я свиней, а їх продавати не квапляться.
Відтак, українські виробники опинилися у скрутному становищі.
— Якщо так піде і далі, то підприємства просто збанкрутують. Хоча ми сподіваємося, що після виборів ситуація поліпшиться, і все ж таки будуть відшкодування за кредитами, і будуть дотації для виробників, — наголошує пані Базака.
Між тим, ціна на свинину та телятину, за прогнозом фахівця, у лютому триматиметься на тому ж рівні, що і зараз. Незначне підвищення на кілька відсотків можливе в березні, перед Великоднем.
— Але чи витримають усе це виробники — невідомо, так само, як і чи будемо ми споживати наше українське м’ясо, — додала пані Базака.

Олія
Територіальний менеджер ТОВ “Кернел-Трейд” (ТМ “Стожар”, “Щедрий Дар”, “Чумак Золота”) Роман Мишкарьов повідомив, що спрогнозувати якою буде ціна складно. Втім, подорожчання продукції у лютому не планують, при умові стабільної ціни на сировину.
— Після четвертого січня ми також не підвищували ціни. Наші дистриб’ютори, які реалізовують продукцію за нашими рекомендованими цінами, також їх не підвищували, — зауважує Роман Мишкарьов. — Те, що зараз люди масово скуповують олію, це ажіотаж, викликаний телебаченням. Подорожчання може відбутися у випадку зміни ціни на сировину та розхідні матеріали.

Риба
Директор ТОВ “Західриба” Людмила Самковська наголошує, що ціни на рибну продукцію у лютому не повинні зростати.
— Справа в тому, що знизилися показники реалізації, відтак підвищувати ціну не можна, адже тоді люди зовсім перестануть купувати продукцію, — пояснює пані Самковська. — Риба може подорожчати через підвищення курсів валют, адже тоді й зросте вартість сировини.

Фрукти, овочі
Овочі подорожчали і дорожчатимуть надалі. Одна із підприємців, яка реалізовує продукцію на ринку, розповіла, що через неврожай ціни зростатимуть і надалі. Так, приміром, картопля уже коштує 3,5 грн, а морква — 4 грн. А от вартість фруктів не повинна змінитися.
— Сезон мандаринів уже закінчується, але ціни тримаються, лише подорожчали іспанські мандарини. А от вартість апельсинів та яблук не змінилася. І дорожчати вони не повинні. 





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ