Як врятуватися під час землетрусу?
ЩО РОБИТИ до землетрусу
Для тих, хто проживає у сейсмонебезпечних районах необхідно певним чином підготуватися до можливості виникнення землетрусу.
Перш за все будинку необхідно мати постійний мінімальний запас консервів, сухарів і питної води (взимку 3-4, а влітку 5-6 літрів води на людину в день), щоб протриматися самостійно кілька днів.
Необхідно мати вдома кишеньковий ліхтарика із запасними батарейками.
Необхідно заздалегідь визначити в квартирі (Домі) найбільш стійкі місця, де можна сховатися від падаючих уламків і балок, обов'язково повідомивши про них всіх членів сім'ї. Такими місцями перш за все є отвори внутрішніх дверей, кути кімнат і, ні в якому разі, не прорізи зовнішніх вікон, балкони або ділянки поблизу зовнішніх стін будинку.
Необхідно обов'язково мати в квартирі радіоприймач, що працює на батарейках, щоб отримувати точну інформацію по радіо про дії влади, служб і масштаби катастрофи.
Необхідно точно знати, де і як вимикаються в будинку газ, електроенергія і вода.
У будинку обов'язково має бути аптечка з необхідними ліками, ватою, бинтом і іншими медикаментами.
Необхідно поруч із телефоном мати номери телефонів районної та центральної швидкої допомоги, пожежної служби, міліції, аварійних служб. Всі меблі та інші речі в квартирі повинні знаходитися в стійкому стані. Не можна, щоб над ліжками, дитячими колясками та кріслами знаходилися в підвішеному або нестійкому положенні важкі предмети та меблі, їх необхідно додатково закріпити до стіни і підлоги.
Різні хімікати, вибухонебезпечні і легко займисті речовини необхідно зберігати в закритих надійних і стійких місцях.
Двері, проходи, коридори повинні бути вільними від громіздких предметів і меблів, щоб можна було без труднощів переміщатися по квартирі і вибратися з неї в разі катастрофи.
У разі зведення у вашій квартирі незапланованих внутрішніх перегородок, необхідно, щоб вони були міцно скріплені зі стінами, підлогою та стелею.
Не залишайте включеними в мережу без необхідності електроприлади та побутову апаратуру, так як при землетрусі це може стати причиною пожеж та вибухів.
Необхідно, щоб всі члени сім'ї знали, що треба робити до, під час і після землетрусу.
ЩО РОБИТИ Під час землетрусу
Чим раніше Ви відчуєте початковий момент землетрусу, тим більше шансів на порятунок життя. Початковий момент землетрусу може відчуватися по-різному. Іноді перед землетрусом з'являється світіння над підвищеннями, можуть відбуватися порушення в роботі радіо, телебачення, електронних приладів, мимовільне світіння люмінесцентних ламп. Часом, за кілька секунд перед землетрусом під землею виникає сильний наростаючий гул, після якого відбувається перший поштовх. В інших випадках, за декілька секунд перед поштовхом, можуть виникнути більш слабкі коливання, при яких починає диринчати посуд, розгойдуються підвішені предмети. Потім виникає перший поштовх, який може тривати від кількох секунд до 1-1,5 хвилини.
Треба бути психологічно готовим до того, що в цей час можуть тріскати та вилітати шибки, падати з полиць предмети, починають рухатися меблі, шум стає дуже сильним, на стінах і стелі можуть з'явитися тріщини.
Найголовніше, коли ви зрозуміли, що почався землетрус, не впадати в паніку, а додержуватися наступних порад:
* Якщо в будинку є діти, необхідно одразу ж помістити їх в безпечне місце, яким можуть бути отвори внутрішніх дверей або внутрішні кути кімнат. Треба відійти подалі від вікон і зовнішніх стін, громіздких і високих меблів. Можна сховатися під письмовий стіл або інші міцні меблі. Найбільшу небезпеку представляють падаючі зверху предмети, каміння, балки і т. д.
* Пам'ятайте, що не можна під час землетрусу вибігати з будинку, тому що падаючі уламки і руйнування стін стає основною причиною багатьох жертв. Більше шансів зберегти життя, якщо Ви будете шукати порятунок там, де знаходитесь. Необхідно дочекатися закінчення землетрусу, після чого можна залишити будівлю. Ні в якому разі не намагайтеся вибратися з будівлі за допомогою ліфта, який може застрягти або впасти в шахту.
* Якщо будівля, в якій Ви знаходитесь, невисока і не сейсмічно стійка, наприклад, цегляний будинок і є можливість негайно покинути його, то в цьому випадку необхідно обережно і швидко залишити будівлю, відбігти від нього на безпечну відстань.
* Якщо в момент землетрусу Ви знаходитесь поруч із високою будівлею, то швидко встаньте в дверний отвір, щоб вберегтися від падаючих уламків.
* Якщо в момент землетрусу Ви знаходитесь на досить відкритому просторі, то відійдіть подалі від ліній електропередач..
* Якщо землетрус застав вас в автомобілі, необхідно зупинитися якомога далі від високих будинків та інших споруд і не починати руху до припинення землетрусу.
* Якщо під час землетрусу Ви опинилися в човні, а поблизу від берега є висотні будинки та інші споруди, то постарайтеся відплисти від берега, щоб уберегтися від падаючих уламків. Якщо ж на березі немає будівель і споруд, то треба якнайшвидше вибратися на берег і відійти подалі від води, тому що землетрус може викликати цунамі або сильні хвилі.
Необхідно пам'ятати, що після першого поштовху може наступити деяке затишшя, що переривається подальшими, більш-менш сильними поштовхами. Тому дії після першого поштовху повинні бути обережними і обдуманими.
ЩО РОБИТИ Після землетрусу
Після землетрусу намагайтеся дотримуватися наступних порад:
Якщо землетрус стався вночі і Ви знаходитесь у повній темряві, не поспішайте запалювати сірники або запальнички. Якщо є ліхтарик, то скористайтеся краще ним. Якщо інших джерел світла немає, то перш ніж запалити сірники або запальничку, переконайтеся у відсутності запаху газу, бензину та інших легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин. В іншому випадку може виникнути вибух, займання і інші побічні наслідки, які стануть причиною нових жертв.
У перший момент необхідно перевірити, чи немає витоку газу. Постарайтеся, якщо це можливо, перекрити газ, воду і вимкнути електрику. Якщо є незначні осередки займання, постарайтеся загасити їх своїми силами. Якщо це зробити самостійно неможливо, постарайтеся в першу чергу вивести дітей, а також інших поранених людей із зони пожежі в безпечне місце.
Не можна доторкатися до оголених проводів і предметів що їх торкаються.
Якщо поруч є неушкоджені телефони, спробуйте зв'язатися зі швидкою допомогою, пожежною та іншими рятувальними службами.
Якщо вже проводяться рятувальні роботи і немає необхідності в Вашій допомозі, не метушіться намагаючись допомогти - це тільки ускладнить дії рятувальників.
Не входьте без необхідності в зону руйнувань.
Якщо Ви знаєте, що під уламками і завалами залишилися люди, не поспішайте самостійно розбирати завали. Спробуйте викликати на допомогу людей. Спробуйте розібратися в розташуванні уламків і балок. Пам'ятайте, що будь-який Ваш необережний і невірний рух може викликати подальші руйнування та стати причиною загибелі людей що залишилися під завалами.
Якщо є така можливість, то одягніть міцне взуття та одяг з грубої тканини, щоб не поранитися об гострі кути уламків і скла.
Якщо ви виявили пролиті вибухонебезпечні, легкозаймисті та отруйні речовини, терміново попередьте про них оточуючих.
Якщо поблизу є радіоприймач або ретранслятор, обов'язково увімкніть їх, щоб чути інформацію про масштаби катастрофи та необхідні заходи щодо ліквідації її наслідків.
Якщо поруч знаходяться діти, допоможіть їм заспокоїтися і відведіть їх у безпечне місце.
Якщо землетрус застав вас на роботі, постарайтеся, спочатку допомогти товаришам по службі й оточуючим, перш ніж поспішити додому.
Найочікуваніші фільми 2025: що подивитися цього року
2025 рік обіцяє стати роком масштабних прем'âр, продовжень культових франшиз і нових оригінальних проєктів.
переглядів: 303
Розширено перелік пільговиків у 2025 році: ветерани, чорнобильці, депортовані
У 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива будуть надаватись з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
переглядів: 293
ТОП-5 помилок після біозавивки: чого уникати, щоб зберегти красу локонів
Власниці прямого волосся знають, як багато часу потрібно витратити на створення красивих локонів. Вони використовують бігуді та плойки, всілякі укладальні засоби, що забезпечують короткочасний результат. Технологія біохімії для волосся дозволяє отримати розкішну кучеряву шевелюру на тривалий термін. Але догляд за такою зачіскою вимагає часу, знань і виконання правил.
переглядів: 69
Фальшиві графіки відключення газу: як маніпулюють у Telegram-каналах
Уважно читайте новини та перевіряйте інформацію в офіційних джерелах. Днями мережею ширився фейк про відключення газу по графіку.
переглядів: 344
Майстерність прикрас ручної роботи: краса та унікальність
Прикраси ручної роботи завжди були особливо цінними завдяки своїй унікальності та майстерності. У сучасному світі домінує масове виробництво. Тому ручна робота привертає увагу своєю індивідуальністю та увагою до деталей. Люди все частіше віддають перевагу таким прикрасам. Адже вони є відображенням особистого стилю та характеру.
переглядів: 221