Українські банки визнали найслабкішими в Європі
Опублікована фінзвітність за МСФЗ (Міжнародні стандарти фінансової звітності) свідчить, що протягом минулого року якість активів українських банків погіршувалася найбільш стрімкими темпами і до початку 2010 року рівень проблемних кредитів виявився в рази вище, ніж в інших країнах східноєвропейського регіону.
Згідно звітів українських банків з іноземним капіталом, частка "проблемки" (Non performing loans - кредити з простроченням понад 90 днів) на початок 2010-го становила від 12 до 36%, що значно вище офіційних даних НБУ (9,4%). Для порівняння - східноєвропейські "дочки" міжнародних фінгрупп показують NPL від 4 до 12%, в Росії рівень "проблемки" не перевищує 12%.
В опублікованому минулого тижня звіті Raiffeisen International Україна займає перше місце за рівнем проблемних кредитів (NPL) з показником 23,6%. Для порівняння, в Росії у Raiffeisen International "проблемка" становить лише 10,3%, а середній показник по групі в центрально-європейських країнах перебуває на рівні 6,5%. Схожа ситуація з угорським OTP Bank, у його "дочки" в Україні NPL становить 22,3%, в Росії - 12,4%, Угорщині - 7,9%.
Якість кредитних портфелів погіршилася переважно протягом 2009 року. Так, ще рік тому, згідно зі звітністю, в українського Swedbank було лише 5% "поганих" кредитів. Наразі, у своєму річному звіті шведи (Swedbank) вказали, що рівень проблемних кредитів в українській фінустанові досягає 53,4%. Також погіршення активів зазнав Ерсте Банк. Якщо на початку 2009 року у нього налічувалося проблемних кредитів усього на 12 млн євро (1,3% від усіх позик), то вже на початку цього року обсяг "проблемки" перевищив 112 млн євро (12%). У Райффайзен Банку Аваль обсяг проблемних кредитів зріс за рік більш ніж у 2,5 рази.
Серед причин такої ситуації українських банків експерти називають високу частку валютних кредитів і значне падіння курсу гривні.
"Україна виявилася єдиною країною, в якій до 80% усіх кредитів було видано в доларах, і при цьому сталася 60%-ва девальвація національної валюти", - говорить керівник аналітичного відділу Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.
Другою причиною є серйозний економічний спад - падіння ВВП в 2009 році склало 15%. Крім макроекономічних чинників, є ще ряд суто специфічних причин, через які якість банківських активів залишає бажати кращого. До кризи основним завданням більшості власників українських банків був продаж фінустанови іноземному інвестору. Тільки за 2007-2008 роки було продано близько 10 банків, що входять в 50 найбільших українських фінустанов. "Вартість банків формувалася виходячи з розміру активів і філіальної мережі, тому в передпродажні роки кредитний портфель банків зростав на 100% і більше на рік і, звичайно, дуже часто позики видавалися без адекватної оцінки ризиків", - пояснює Дмитро Бородай. А зараз західні акціонери пожинають плоди української кредитної політики.
Самі банкіри нарікають ще й на українське законодавство. "Частина кредиторів не платить не тому, що не може, а тому, що не хоче, - законодавство надає позичальникові багато лазівок, щоб не виплачувати кредит", - каже Дмитро Сологуб.

Як приготувати каву в турці: поради, секрети й покроковий рецепт

Заварювання кави в турці – один із найдавніших способів приготування цього напою, що дозволяє максимально розкрити його смак і аромат.
переглядів: 1
Сирний пиріг із сосисками: простий і ситний варіант сніданку

Сирний пиріг із сосисками — чудова альтернатива традиційним бутербродам. Його приготування не потребує особливих кулінарних навичок, тож з рецептом легко впорається навіть дитина.
переглядів: 14
Як подолати похмілля в домашніх умовах: шість натуральних засобів для швидкого відновлення

Наслідки бурхливих вечірок та святкувань можуть суттєво позначитися на самопочутті наступного дня. Однак повернутися до звичного ритму життя допоможуть прості, але ефективні природні засоби, які легко застосувати вдома.
переглядів: 23
Сьогодні може бути потужна магнітна буря

Прогноз магнітної активності на понеділок, 21 квітня.
переглядів: 68
До програми «Доступні ліки» включили нові препарати

Це лікарські засоби для вагітних та онкохворих.
переглядів: 738