Ми у Facebook
15.04.2010, 10:11

Як часто медичні лабораторії обманюють

В Україні існує сумна статистика помилок медичних лабораторій. Як виявилося, не завжди висновки медичних лабораторій є правдою. Чому помиляються медичні лабораторії і як уникнути цієї помилки читайте далі у журналістському розслідуванні.
Діабет, СНІД, гепатит, рак. Є він чи немає? Бюро журналістських розслідувань “Свідомо” отримало дані про те, як часто помиляються лабораторії. Медсестра знімає джгут. За останні півгодини мені вже вдруге проштрикують вену. Спершу – на правій, потім – лівій руці. Крові набирають на десять пробірок.

Усе – заради експерименту.

Його влаштували Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів та Український референт-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології. Мета – привернути увагу до помилок в аналізах, що роблять медичні лабораторії. Мою кров відправлять у п’ять різних лабораторій, які відмінно пройшли перевірку минулого року. Тоді вони тестували речовину, за структурою дуже схожою на кров. Які результати будуть зі справжньою?

Чому помиляються лабораторії

У багатьох лікарнях досі стоять історичні ФЕКи (фотоелектроколориметри), які ніде в розвинутому світі медициною вже давно не використовуються. Спеціалісти радять довіряти сучасним апаратам закордонного виробника – швейцарського Hoffman La Roche, німецького Human, іспанського RAL та інших.

Інша біда – неможливість підтримувати температурний режим. Це коли у кабінеті, де беруть кров, немає кондиціонера. За вікнами +20, у кабінеті – ще тепліше, а пробірка з вашою кров’ю там стоїть кілька годин. Інколи – діб…

Через застаріле обладнання стається за оцінкою референт-центру приблизно 30% усіх помилок.

Інші 70% – через недбалість лікарів. Це коли з районних лікарень кров за 100 кілометрів везуть у звичайній маршрутці. За цей час білок у крові згортається.

Або коли медсестра шукає вену, поки не посиніє рука. Результат – гемоліз або руйнація еритроцитів. Достовірним такий аналіз вже не можливо зробити.

Найголовніше запитання – як часто це стається?

Скільки лабораторій помиляються

Є такі дані. Більшість людей про це не знає, але з 2007 року в атмосфері секретності проводиться зовнішня оцінка якості лабораторій. Її започаткували Український референс-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології разом з Укрметртестстандартом.

Вони пропонують кожній лабораторії досліджувати спеціально обрані зразки, а отримані результати повертати до центру. Там їх звіряють з первісними показниками цих зразків, у такий спосіб з’ясовуючи,чи припустилася лабораторія помилок. Якщо так – референс-центр інформує лабораторію, де саме вона помилилася, через що та як цього уникнути. Середня вартість участі – 850 гривень.

Лабораторіям пообіцяли, що ніхто не буде знати, чи пройшли вони оцінку якості і якою вона була. За погані результати їх ніяк не карають – лише повідомляють про помилки.


Як не стати жертвою помилки

Звісно, людина не здатна захиститися від такого сама. Але кілька порад можна використати.

Якість аналізу починається ще у кабінеті лікаря, який його призначає. Багато лабораторних тестів потребують спеціальної підготовки. Тому, щоб зменшити ризик помилки, просіть у лікаря інструкцій. Наприклад, аналіз крові на ліпіди треба здавати після триденної безжирової дієти. Гормони визначають тільки у конкретний час. Зазвичай всі аналізи крові здаються натщесерце – не раніше ніж через 12 годин після останнього прийому їжі. На результат аналізів може впливати прийом медикаментів, куріння, вживання жирної їжі.

У лабораторії поцікавтесь, на якому обладнанні працюють. Якщо почуєте про ФЕК – тікайте…

Дізнайтесь, чи не перевозитимуть ваші аналізи в іншу лабораторію. Якщо знаєте куди – їдьте і здавайте сам аналіз краще на місці. (За даними референт-центру, станом на даний час підтвердили безпечність та якість транспортування по всій території України лише дві лабораторії: “Діла” та “Синево”).

Запитайте – чи проходила лабораторія оцінку якості? Це стимулюватиме їх дбати про власну репутацію та підтверджувати її.

І завжди краще перевіритися ще раз – в іншій лікарні.

Що виявилося у моїй крові? Усі п’ять лабораторій-відмінниць, де вона перевірялася, – лабораторія Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”, лабораторія Олександріївської лікарні у Києві, лабораторія Донецького обласного клінічного територіально-медичного об’єднання, приватні мережі “Діла” та “Синево” – дали однаково точні результати.

Я виявилася повністю здоровою.

“Ви сходіть у свою поліклініку, – посміхаючись, порадив колишній працівник лабораторії, який побажав залишитися неназваним. – Тут ви отримаєте результати. Там може статися все що завгодно. Вони працюють напівручними та ручними апаратами”.

Я пішла. І “все що завгодно” сталося.

“Зачекайте, – дівчина в білому халаті перебирає папірці на столі. Мого прізвища немає. – У нас після свят така плутанина. Приходьте краще за тиждень”.

І тут же додає: “Якщо щось термінове, можу порадити гарну приватну лабораторію. Тут недалеко”.

Врізка: Всеукраїнський конгрес з безпеки медицини та Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів відкрили гарячу лінію для тих, хто незадоволений роботою лабораторії чи отримав від неї недостовірний аналіз.

Безкоштовний номер для усієї України – 0 800 309 509





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини

25.01, 11:00 "Війна очима дітей": у США відкрили виставку малюнків дітей з Рівненщини

25.01, 10:20 У Рівному хірург видалив пацієнтці дві грудні залози замість однієї: як його покарали

25.01, 09:40 У Рівненській області створюють комфортне середовище для інклюзивного навчання: нові ресурсні кімнати та підтримка дітей

25.01, 09:00 На Харківщині загинув прикордонник із Рівненщини

25.01, 08:10 На Рівненщині зафіксовано випадок сказу у корови: деталі інциденту

25.01, 07:30 На Рівненщині очікують ожеледицю: прогноз погоди на 25 січня

24.01, 21:02 На Волині ліквідували черговий канал незаконного переправлення чоловіків через кордон

24.01, 20:45 У Рівному відбудеться вечір оркестрової музики: що в програмі

24.01, 20:00 Пряме сполучення Рівного з Коломиєю: Що відомо про нові маршрути Укрзалізниці

24.01, 19:00 Булінг та жорстоке поводження у школах: як на Рівненщині вирішують проблему