Як часто медичні лабораторії обманюють
Усе – заради експерименту.
Його влаштували Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів та Український референт-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології. Мета – привернути увагу до помилок в аналізах, що роблять медичні лабораторії. Мою кров відправлять у п’ять різних лабораторій, які відмінно пройшли перевірку минулого року. Тоді вони тестували речовину, за структурою дуже схожою на кров. Які результати будуть зі справжньою?
Чому помиляються лабораторії
У багатьох лікарнях досі стоять історичні ФЕКи (фотоелектроколориметри), які ніде в розвинутому світі медициною вже давно не використовуються. Спеціалісти радять довіряти сучасним апаратам закордонного виробника – швейцарського Hoffman La Roche, німецького Human, іспанського RAL та інших.
Інша біда – неможливість підтримувати температурний режим. Це коли у кабінеті, де беруть кров, немає кондиціонера. За вікнами +20, у кабінеті – ще тепліше, а пробірка з вашою кров’ю там стоїть кілька годин. Інколи – діб…
Через застаріле обладнання стається за оцінкою референт-центру приблизно 30% усіх помилок.
Інші 70% – через недбалість лікарів. Це коли з районних лікарень кров за 100 кілометрів везуть у звичайній маршрутці. За цей час білок у крові згортається.
Або коли медсестра шукає вену, поки не посиніє рука. Результат – гемоліз або руйнація еритроцитів. Достовірним такий аналіз вже не можливо зробити.
Найголовніше запитання – як часто це стається?
Скільки лабораторій помиляються
Є такі дані. Більшість людей про це не знає, але з 2007 року в атмосфері секретності проводиться зовнішня оцінка якості лабораторій. Її започаткували Український референс-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології разом з Укрметртестстандартом.
Вони пропонують кожній лабораторії досліджувати спеціально обрані зразки, а отримані результати повертати до центру. Там їх звіряють з первісними показниками цих зразків, у такий спосіб з’ясовуючи,чи припустилася лабораторія помилок. Якщо так – референс-центр інформує лабораторію, де саме вона помилилася, через що та як цього уникнути. Середня вартість участі – 850 гривень.
Лабораторіям пообіцяли, що ніхто не буде знати, чи пройшли вони оцінку якості і якою вона була. За погані результати їх ніяк не карають – лише повідомляють про помилки.
Як не стати жертвою помилки
Звісно, людина не здатна захиститися від такого сама. Але кілька порад можна використати.
Якість аналізу починається ще у кабінеті лікаря, який його призначає. Багато лабораторних тестів потребують спеціальної підготовки. Тому, щоб зменшити ризик помилки, просіть у лікаря інструкцій. Наприклад, аналіз крові на ліпіди треба здавати після триденної безжирової дієти. Гормони визначають тільки у конкретний час. Зазвичай всі аналізи крові здаються натщесерце – не раніше ніж через 12 годин після останнього прийому їжі. На результат аналізів може впливати прийом медикаментів, куріння, вживання жирної їжі.
У лабораторії поцікавтесь, на якому обладнанні працюють. Якщо почуєте про ФЕК – тікайте…
Дізнайтесь, чи не перевозитимуть ваші аналізи в іншу лабораторію. Якщо знаєте куди – їдьте і здавайте сам аналіз краще на місці. (За даними референт-центру, станом на даний час підтвердили безпечність та якість транспортування по всій території України лише дві лабораторії: “Діла” та “Синево”).
Запитайте – чи проходила лабораторія оцінку якості? Це стимулюватиме їх дбати про власну репутацію та підтверджувати її.
І завжди краще перевіритися ще раз – в іншій лікарні.
Що виявилося у моїй крові? Усі п’ять лабораторій-відмінниць, де вона перевірялася, – лабораторія Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”, лабораторія Олександріївської лікарні у Києві, лабораторія Донецького обласного клінічного територіально-медичного об’єднання, приватні мережі “Діла” та “Синево” – дали однаково точні результати.
Я виявилася повністю здоровою.
“Ви сходіть у свою поліклініку, – посміхаючись, порадив колишній працівник лабораторії, який побажав залишитися неназваним. – Тут ви отримаєте результати. Там може статися все що завгодно. Вони працюють напівручними та ручними апаратами”.
Я пішла. І “все що завгодно” сталося.
“Зачекайте, – дівчина в білому халаті перебирає папірці на столі. Мого прізвища немає. – У нас після свят така плутанина. Приходьте краще за тиждень”.
І тут же додає: “Якщо щось термінове, можу порадити гарну приватну лабораторію. Тут недалеко”.
Врізка: Всеукраїнський конгрес з безпеки медицини та Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів відкрили гарячу лінію для тих, хто незадоволений роботою лабораторії чи отримав від неї недостовірний аналіз.
Безкоштовний номер для усієї України – 0 800 309 509

Чи можна працювати у Світлий тиждень після Великодня: традиції та прикмети

Світлий тиждень — це період, що починається одразу після Великодня і триває сім днів, до наступної неділі, яка має назву Антипасха або Фомина неділя.
переглядів: 142
Ветерани на Рівненщині можуть отримати капітал для власного бізнесу

На Рівненщині ветерани та родини загиблих воїнів можуть отримати до 1,5 млн грн на розвиток власного бізнесу
переглядів: 343
Як мешканці Рівненщини можуть отримати податкову пільгу

Батьки, які виховують двох і більше дітей віком до 18 років, мають право на податкову соціальну пільгу.
переглядів: 347
Як отримати відео з камер спостереження системи «Безпечне місто Рівне»

До Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради часто надходять запитання щодо строків розгляду звернень про надання відеоматеріалів із камер відеоспостереження системи «Безпечне місто Рівне».
переглядів: 305
На Рівненщині через підпал постраждав Нобельський національний парк

Масштабна екологічна катастрофа на Рівненщині - вогнем знищено 17 гектарів Нобельського нацпарку, збитки сягають майже мільйона гривень
переглядів: 370