Ми у Facebook
29.01.2011, 16:46

Долар дешевшає у світі — дешевшає й в Україні...

Банкіри, з якими доводилось спілкуватись, раніше часто зауважували: український валютний ринок живе своїм особистим життям, майже не пов’язаним із подіями на міжнародних ринках чи хоча б показниками розвитку економіки в Україні.
Мовляв, у нас щось пояснювати чи прогнозувати — лише людей смішити.

Але сьогодні все змінилося: ситуація на валютних ринках світу і у нас схожа, а суто українські "моменти" легко пояснюються експертами.


Євро — у відриві
Сьогодні маємо таку ситуацію: гривня поступово знецінюється відносно євро. Це пояснюється подіями на міжнародних валютних ринках, де у січні євро значно подорожчав відносно долара. Якщо, скажімо, днів п’ятнадцять тому за один євро давали 1,29 дол., то сьогодні вартість євровалюти становить орієнтовно 1,36 дол.

— Зараз європейська валюта впевнено набирає силу як щодо долара, так стосовно інших світових валют, — розповідає начальник Управління грошових та валютних ринків VAB Банку Наталія ШИШАЦЬКА. — Ця тенденція обумовлена оптимізмом інвесторів щодо вирішення європейською владою боргової кризи, котра виникла наприкінці минулого року в ЄС. Також впевненості додає заява Голови ЄЦБ про те, що темпи інфляції в Європі стрімко ростуть і регулятор може підняти відсоткову ставку та ще суттєвіше посилити євро. Водночас у США у повному розпалі програма послаблення  кредитно-грошової політики й Голова Федерального резерву у своїх заявах ще жодного разу не обмовився про її скорочення чи про те, що економіка США перебуває на тій стадії відновлення, яка потребувала цього. Тобто на даному етапі є всі підстави очікувати подальшого зміцнення євро.
За словами Наталії Шишацької, гривня також втрачає у ціні супроти євро.

— Торкаючись теми міжнародного валютного ринку,  слід зауважити, що й  український валютний ринок знаходиться під впливом процесів, котрі відбуваються на міжнародному ринку Форекс, і це відображається на курсі євро/гривня, — зауважує вона.


Гривня почувається комфортно
Для розуміння повної картини слід окреслити ситуацію, яка склалася на  початку року. Якщо на початку січня долар на міжбанку продавали по 7,97 грн/дол., то нині його ціна знизилась до позначки 7,93 грн/дол. Це пояснюється тим, що у перші дні січня в Україні виник дефіцит валюти, і саме за рахунок підвищеного попиту з боку імпортерів та погіршення сальдо розрахункового балансу України й підвищився курс долара.

— На даний момент ситуація на валютному ринку України дещо стабілізувалася, майже з середини місяця спостерігається тенденція посилення національної валюти, — наголошує Наталія Шишацька. — Фактично щодня НБУ проводить валютні інтервенції для задоволення зростаючого попиту, якщо такий виникає.

На думку експерта, найближчого місяця, швидше за все, курс долара не виходитиме за межі цінового діапазону, що спостерігався на початку січня.

НБУ має своє пояснення ситуації
У перші робочі дні 2011 року на валютному ринку України спостерігалося сезонне зниження ділової активності його суб’єктів. Про це повідомляє офіційний сайт НБУ. Разом з цим надходження іноземної валюти від нерезидентів продовжували перевищувати валютні перекази на їх користь. Наведене сприяло зниженню чистого попиту на іноземну валюту на міжбанківському ринку, дозволивши Національному банку України проводити інтервенції як з її продажу, так і з купівлі.

Як зазначають у НБУ, попит на іноземну валюту та її пропозиція залишаються майже збалансованими. Наведена рівновага підтримується стійкими нетто-надходженнями іноземної валюти від нерезидентів, зокрема за експортно-імпортними операціями.

Курс гривні відносно долара США на міжбанківському валютному ринку з початку місяця зміцнився на 0,21% — до 7,9446 грн/дол. США. Офіційний курс гривні до долара США з початку січня виріс на 0,23% — до 7,9435 грн/дол. США, а відносно євро та російського рубля знизився на 1,21% та 1,65 % — до 10,7015 грн/євро та 2,6554 грн/10 рублів відповідно.

Чи буде 12 гривень за долар?

Останнім часом в інтернеті почали з’являтися публікації про те, що долар незабаром буде коштувати 10-12 гривень. Експерти фінансових ринків знають, що вже сам факт появи такого повідомлення є стимулом для подорожчання долара. І знаком для спекулянтів. Той, хто його робив, імовірно, має з цього свій зиск. Але, як бачимо, подібні заяви не вплинули на стосунки гривні з доларом. Проте експерти у своїх прогнозах зауважують, що тенденції до подорожчання долара існують.

— Валютний ринок сьогодні характеризується суттєвою гривневою ліквідністю, — уточнює голова правління Банку Форум Commerzbank Group Ярослав КОЛЕСНИК, — найближчим часом, скоріше за все, відбудеться плавна девальвація гривні. Курс може вирости вище 8 грн/дол.

Наталія Шишацька наголошує: не варто очікувати в середньостроковій перспективі різких курсових коливань. І зауважує, що не лише резерви НБУ відіграватимуть важливу роль у формуванні курсу гривні, а й суто економічні фактори, такі як приток інвестицій в економіку, активна робота експортерів і попит на їх продукцію у світі, а також темпи інфляції.

— Долар тримається, але має передумови до зростання, — розповідає керівник відділення БМ Банку у м. Рівне Роман КІСІЛЬ. — Адже маховик інфляції розкручується. Ціни ростуть — і за ту ж саму кількість гривень ми тепер можемо придбати значно меншу кількість товарів та послуг. Зараз долар почувається в Україні досить комфортно, а гривня знецінюється.

На думку банкіра, головною сенсацією цього року стало те, що голова Національного банку Сергій Арбузов нарешті заговорив.
— Він сказав, що все буде добре. А ми йому віримо, — резюмує Роман Кісіль.






На правах реклами