Ми у Facebook
15.02.2011, 12:13

Зимовий час економить 240 мільйонів, але б'є по здоров'ю

Україна слідом за Росією задумалася про скасування переведення стрілок на зимовий і літній час.
Нагадаємо, 8 лютого президент РФ підписав указ про скасування щорічного переходу на зимовий час.

Тобто 27 березня росіяни в останній раз переведуть стрілки годинника на годину вперед. Рішення було прийнято після дослідження, яке показало, що зрушення часу позначаються на людині стресами і загостренням захворювань. Днями український міністр охорони здоров'я Ілля Ємець заявив, що теж має намір проаналізувати доцільність переходу на зимовий час. Які саме підрахунки будуть проводити, в МОЗ не змогли відповісти, але запевнили — питанням уже зайнялися фахівці.

Про це повідомляє СЕГОДНЯ.

ЕКОНОМІЯ. Головним аргументом переведення стрілок (2 рази на рік вже 30 років) вважається економія електроенергії. Але, як виявилося, в Україні ніхто не підраховував реальну економію! Питанням займався тільки доцент Одеського політеху Анатолій Бондарчук. "У середньому країна споживає в рік 190 млрд кіловат-годин, а переведення стрілок допомагає економити близько 1 млрд (близько 240 млн грн — саме стільки витратили на ліквідацію наслідків потопу на Західній Україні в 2008 році — авт.). Це суттєво для нашої небагатої країни, — говорить Бондарчук. — Але можна ще більше заощаджувати. Для цього потрібно переходити на літній час не в кінці березня, а наприкінці лютого". Захищають перехід і екологи.

Координатор енергетичної програми Нацекоцентру Дмитро Хмара переконаний, що наші електростанції довго не протягнуть без переведення годин: "Переведення стрілок згладжує навантаження на енергосистеми, більшість з яких будувалися ще за часів СРСР. Крім того, через навантаження на ТЕС збільшаться викиди шкідливих речовин в атмосферу".

СТРАЖДАЮТЬ ЛЮДИ. Інша сторона медалі — здоров'я людей. "Після переведення годин люди кілька тижнів страждають. Особливо ті, у яких є хронічні захворювання. Плюс стреси і депресії", — каже невропатолог Сергій Дибкалюк. Це підтверджує статистика: у країнах, де переводять стрілки, в перший тиждень на 11% збільшується кількість нещасних випадків, на 66% — самогубств.

ПЛЮСИ І МІНУСИ ПЕРЕВЕДЕННЯ СТРІЛОК

Плюс в економіці та екології

* Економія електроенергії — близько 1 млрд кВт.год (240 мільйонів гривень)
* Менше навантаження на енергосистеми
* Менше викидів шкідливих речовин в атмосферу, вироблених електростанціями
* Збільшується світловий день, відповідно збільшується продуктивність праці

Мінус у здоров'ї і аварійності

* Відображається на людині стресами, депресіями, збільшенням хронічних захворювань і т.д.
* Аварійність на дорогах збільшується в півтора раза
* Кількість самогубств зростає на 60%

За матеріалами: СЕГОДНЯ





На правах реклами