Ми у Facebook
16.02.2011, 09:24

Будівництво 3 та 4 енергоблоків ХАЕС ще не почалось, проте вартість уже зросла у 2,5 раза

15 лютого 2011 року "Енергоатом" та "Атомстройэкспорт" підписали угоду про постачання реакторного обладнання на енергоблоки №3 та 4 Хмельницької атомної електростанції. Проте вартість добудови ХАЕС зростає з кожним новим повідомленням.
9 лютого НАЕК "Енергоатом" та російський "Атомстройэкспорт" підписали контрактну угоду про розробку технічного проекту реакторної установки та постачання обладнання реакторних установок на енергоблоки №3 та 4 Хмельницької атомної електростанції. Компанії також узгодили графік підписання угод на вироблення обладнання з тривалим циклом виготовлення та на розробку технічної документації.

Національний екологічний центр України вважає неприпустимим підписання державною компанією будь-яких контрактних угод щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків ХАЕС без остаточного економічного обґрунтування інвестицій проекту та чіткого усвідомлення про джерела його фінансування.

"Ділова активність НАЕК "Енергоатом" у питанні добудови ХАЕС викликає здивування, оскільки сьогодні немає чіткого усвідомлення ані про повну вартість добудови ХАЕС, ані про джерела обслуговування позики від "Сбербанку" Росії, яку планує залучити "Енергоатом". Більше того, з кожним новим офіційним повідомленням оціночна вартість добудови ХАЕС зростає", — коментує Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.

Так, у квітні 2010 року, за розрахунками керівництва НАЕК, вартість добудови 3 та 4 енергоблоків складала 15 млрд грн, на кінець року ця цифра зросла до 30 млрд грн. Після підписання контрактної угоди з "Атомстройэкспорт" президент НАЕК Ю.Недашківський не зміг назвати вартість робіт, але компанія оцінює добудову вже у 4 млрд євро (більше 40 млрд грн). Таким чином, за неповний рік вартість будівництва ХАЕС зросла у 2,5 раза, при цьому фактичне будівництво ще навіть не розпочиналось.

Проте, як свідчить міжнародний досвід, вартість будівництва АЕС може зрости навіть і більше, ніж у 2,5 раза. На АЕС Белене (Болгарія) ситуація аналогічна українській. Будівництво двох блоків радянського зразка було розпочате у 1987 році, але роботи припинились у 1990 році після протестів місцевого населення та невизначеністю з фінансовою стороною проекту. У 2005 році була досягнена домовленість, що "Атомстройэкспорт" добудує станцію.

Передбачалось, що вартість добудови двох блоків складе приблизно 2,5 млрд євро. У 2010 році будівництво Белене оцінювали вже у 6,4 млрд євро, але, на думку керівництва Болгарії, якщо враховувати вартість позики, роботу консультантів, то реальна вартість Белене складе приблизно 9 млрд євро. Слід також зазначити, що затягування строків та збільшення бюджету будівництва АЕС в рази - розповсюджена тенденція, яка супроводжує всі будівельні майданчики АЕС світу.

Замість реалізації сумнівного з технічної та фінансової сторони атомного проекту ефективнішим було б вкладання коштів у модернізацію та технічне переоснащення ТЕС, що покращить екологічну ситуацію у регіонах розташування ТЕС, підвищить ефективність їх роботи, а також покращить стабільність роботи об'єднаної енергосистеми України. До того ж це дозволить виконати міжнародні зобов'язання України перед Європейським енергетичним співтовариством, до якого Україна приєдналась минулого року.

За матеріалами: www.necu.org.ua





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ