Будівництво 3 та 4 енергоблоків ХАЕС ще не почалось, проте вартість уже зросла у 2,5 раза
Національний екологічний центр України вважає неприпустимим підписання державною компанією будь-яких контрактних угод щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків ХАЕС без остаточного економічного обґрунтування інвестицій проекту та чіткого усвідомлення про джерела його фінансування.
"Ділова активність НАЕК "Енергоатом" у питанні добудови ХАЕС викликає здивування, оскільки сьогодні немає чіткого усвідомлення ані про повну вартість добудови ХАЕС, ані про джерела обслуговування позики від "Сбербанку" Росії, яку планує залучити "Енергоатом". Більше того, з кожним новим офіційним повідомленням оціночна вартість добудови ХАЕС зростає", — коментує Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.
Так, у квітні 2010 року, за розрахунками керівництва НАЕК, вартість добудови 3 та 4 енергоблоків складала 15 млрд грн, на кінець року ця цифра зросла до 30 млрд грн. Після підписання контрактної угоди з "Атомстройэкспорт" президент НАЕК Ю.Недашківський не зміг назвати вартість робіт, але компанія оцінює добудову вже у 4 млрд євро (більше 40 млрд грн). Таким чином, за неповний рік вартість будівництва ХАЕС зросла у 2,5 раза, при цьому фактичне будівництво ще навіть не розпочиналось.
Проте, як свідчить міжнародний досвід, вартість будівництва АЕС може зрости навіть і більше, ніж у 2,5 раза. На АЕС Белене (Болгарія) ситуація аналогічна українській. Будівництво двох блоків радянського зразка було розпочате у 1987 році, але роботи припинились у 1990 році після протестів місцевого населення та невизначеністю з фінансовою стороною проекту. У 2005 році була досягнена домовленість, що "Атомстройэкспорт" добудує станцію.
Передбачалось, що вартість добудови двох блоків складе приблизно 2,5 млрд євро. У 2010 році будівництво Белене оцінювали вже у 6,4 млрд євро, але, на думку керівництва Болгарії, якщо враховувати вартість позики, роботу консультантів, то реальна вартість Белене складе приблизно 9 млрд євро. Слід також зазначити, що затягування строків та збільшення бюджету будівництва АЕС в рази - розповсюджена тенденція, яка супроводжує всі будівельні майданчики АЕС світу.
Замість реалізації сумнівного з технічної та фінансової сторони атомного проекту ефективнішим було б вкладання коштів у модернізацію та технічне переоснащення ТЕС, що покращить екологічну ситуацію у регіонах розташування ТЕС, підвищить ефективність їх роботи, а також покращить стабільність роботи об'єднаної енергосистеми України. До того ж це дозволить виконати міжнародні зобов'язання України перед Європейським енергетичним співтовариством, до якого Україна приєдналась минулого року.
За матеріалами: www.necu.org.ua
Як зробити пенсійне в Дії
Е-пенсійне посвідчення – це цифровий документ, який підтверджує призначення пенсії та усуває необхідність у паперовому аналозі.
переглядів: 246
Як приготувати сніданок, якщо в холодильнику порожньо
Бувають такі ранки, коли здається, що в холодильнику зовсім порожньо, а з продуктів під рукою лише найпростіші інгредієнти. У такі моменти виникає вічне питання: що приготувати на сніданок, коли "нічого немає"?
переглядів: 275
Кава з сиром: оригінальний рецепт
Кава з сиром – це не лише смачний, а й незвичайний напій, який може стати приємним відкриттям для гурманів.
переглядів: 277
Як позбутися запаху поту на пуховику або куртці
Виділення поту – життєво важливий процес, який, проте, багатьох дратує. І дратує не сам процес, а те, що найчастіше він супроводжується не найприємнішими ароматами. Неприємний запах поту, який ми відчуваємо, – це продукти життєдіяльності бактерій, які живуть у місцях скупчення апокринових потових залоз.
переглядів: 376
Нова послуга для пацієнтів: записатися до Рівненського обласного шкірвендиспансеру можна онлайн
Тепер потрапити на прийом до до лікаря Рівненського обласного шкірвендиспансера стало ще простіше - у медзакладі впроваджено онлайн-запис.
переглядів: 355