Ми у Facebook
25.02.2011, 10:04

Масляна 2011: що? де? коли?

Масляна святкується в останній тиждень перед Великим постом, за сім тижнів до Великодня. Масляна — свято, що збереглося у слов'ян з язичницьких (дохристиянських) часів.
У ті часи це свято називалося інакше. Як і багато інших язичницьких народів, стародавні слов'яни відзначали свято, пов'язане з проводами зими і зустрічі весни. Він був пов'язаний з ім'ям бога родючості й скотарства Велеса.

Це свято уособлювало пробудження природи від зимового сну, означало початок польових робіт. І до цього дня живе як прояв надії на рік урожайний, ситий, тому Масляна була і залишається багатою і дуже ситною.

Масляна триває сім днів, і кожен день цього святкового тижня має свою назву і свій сенс.
Понеділок — зустріч. До цього дня добудовувалися гори, гойдалки, балагани. Ті, хто багатший, починали пекти млинці. Перший млинець віддавався убогим на помин покійних.
Вівторок — загравання. З ранку молоді люди запрошували кататися з гір, поїсти млинців. Звали рідних і знайомих: "У нас гірки готові, і млинці спечені — просимо приходити".
Середа — ласуни. У цей день зять приходив "до тещі на млинці". Окрім зятя теща запрошувала й інших гостей.
Четвер — широкий розгул. З цього дня Масляна розгорталася на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіх: крижаних горах, балаганів, гойдалок, катань на конях, карнавалів, кулачних боїв, галасливих гулянок.
П'ятниця — вечірки тещ. Зяті запрошували в гості своїх тещ, пригощали їх млинцями.
Субота — зовичні посиденьки. Молоді невістки запрошували в гості до себе зовиць. Невістка мала подарувати зовиці якийсь подарунок.
Останній день Масляної — Прощена неділя. Всі просять один в одного пробачення, кланяються в ноги, а у відповідь чують: "Бог простить, і я прощаю".

Коли святкується Масляна?

У 2011 році Масляна припадає на 28 лютого.
У 2012 році Масляна припадає на 20 лютого.
У 2013 році Масляна припадає на 11 березня.
У 2014 році Масляна припадає на 24 лютого.

Джерело: [url=http://www.bukovina.biz.ua/][url]





На правах реклами