Ми у Facebook
20.03.2011, 09:12

OGO.ua з’ясовував, чому молоді мами страждають від депресії

З народженням малюка життя будь-якої жінки кардинально змінюється. Здавалось би, для щастя є все — довгоочікувана дитина, люблячий чоловік... То чому ж тоді з’являються втома, роздратування й апатія?
Гормони не винні?
Що таке післяпологова депресія — більшість жінок знають з власного досвіду. І як будь-які життєві випробування, цей стан пов’язаний з великим психічним та фізичним навантаженням.

Між тим, у нашому суспільстві нерідко трапляються уявлення на кшталт "понавигадували всіляких депресій, а насправді це просто вередування, і якщо не звертати на них уваги, вони минуться самі собою".
Як пояснює психолог-інструктор Рівненської міської молодіжної громадської організації "Школа мам" Тетяна АВДИМИРЕЦЬ, нині породіллі доволі часто скаржаться на психологічні роздратування.

— Пологи — вкрай потужний емоційний та фізіологічний акт, що викликає гормональний струс організму жінки та серйозну психологічну перебудову її особистості. Депресивний стан можна описати як відчуття відсутності радості та втрати інтересу до життя. До симптомів післяпологового стресу належать утома, сум, тривога, відчуття безпорадності, безпричинна зміна настрою, "близькі сльози". Молодій мамі здається, що вона недостатньо любить свою дитину. Такий стан може тривати від двох тижнів до року, — зауважує психолог. — Не можна чітко виокремити групу жінок, які найбільше схильні до післяпологової депресії — це в більшій мірі суто індивідуальні особливості (приблизно 5 жінок з 10).

Основними проявами такого стану можуть стати: апатія, небажання доглядати за малюком, втрата інтересу до подій довколишнього світу, інтересу до себе. Одностайної думки щодо причини післяпологової депресії вчені так і не і дійшли.

Домінує дві точки зору: "Гормональна теорія", згідно з якою під час вагітності кількість гормонів (прогестерону й естрогену) в організмі жінки збільшується, а протягом перших 24 годин після народження дитини кількість цих гормонів стрімко падає до їх нормального рівня ("невагітного").

Вчені вважають: це може стати причиною депресії. Інша теорія "адаптації до нових умов життя" пояснює це наступним чином: після пологового будинку жінка повертається додому й починає знову виконувати домашню роботу: прати, прасувати, куховарити. Однак, крім того, їй потрібно доглядати за малюком — і вдень, і вночі, і через тиждень.

Як наслідок жінка, починає відчувати перевтому і сум за попереднім способом життя. Сюди ж можна віднести процес навчання догляду за дитиною — після пологового будинку жінка лишається один на один з малюком і боїться у догляді за ним зробити щось не так. Ось тут і відбувається втрата впевненості й поява суму.

Самі ж породіллі досить часто мовчать про свої проблеми. Насамперед їх стримує сором. Вони не можуть дозволити собі зізнатися у тому, що їхній особистий досвід материнства відрізняється від "загальноприйнятого", бояться заслужити ярлик "поганої матері".

— Мені довелось непросто у перші дні після пологів. Було важко звикнути до нових обставин, — каже рівнянка Марина САВУЛЯК. — А ще довго звикала, що тепер весь час треба сидіти вдома, максимум вийти у двір з сином гуляти. Дуже сумувала за роботою. На щастя, мені допомагали чоловік і батьки. Зараз уже звикла і вдома сидіти, і жити за режимом, який визначає малюк. Проте згадувати перші три місяці не дуже хочеться...

Побороти депресію — можливо
Якщо не подолати, то, принаймні, зменшити згубний вплив депресії цілком реально. Найперші помічники для жінки, яку турбує депресія в післяпологовий період, — близькі їй люди: члени сім'ї, рідні, знайомі. За словами психологів, породілля повинна усвідомлювати те, що в цей час відбувається, цілком природно й виникає в кожної жінки, що вступила в пору материнства.

— У цей період можна більше спілкуватися з такими ж матерями. Тоді буде значно легше, адже жінка зрозуміє, що подібні проблеми стосуються не лише її, — радить пані Тетяна.

Більше того, депресії можна запобігти дотримуючись певних рекомендацій:
Потрібно старатись хоча би трішки вдень поспати, коли спить ваш малюк. Це попередить надмірне виснаження.

Постарайтесь домашні обов’язки розподілити з чоловіком, наприклад ви готуєте, а він — прибирає.
Говоріть з чоловіком і близькими вам людьми про те, як ви себе почуваєте.
Не забувайте про себе, бо занедбаний вигляд тільки більше погіршить настрій.
Спілкуйтесь з іншими мамами. Вчіться й діліться досвідом.
Постарайтесь знайти якийсь час, щоб провести його з чоловіком у романтичній обстановці.

А головне — пам’ятайте: новонароджена дитина перебуває в емоційній залежності від маминого голосу, жестів, рухів та виразу обличчя. Частіше думайте про себе як про винятково щасливу жінку — і від вашої депресії не залишиться й сліду!





На правах реклами