14.04.2011, 11:47

Верба, освячена за тиждень до Великодня, має магічні властивості

17 квітня, за тиждень перед Великоднем, відзначається Вербна неділя, або як ще її називають "шуткова" чи "квітна". Наступний тиждень - з 18 до 23 квітня - "вербний". У цей день освячують вербу, що користується великою пошаною серед людей.

На Вербну неділю в усіх церквах відбувається урочистий обряд посвячення вербних галузочок. Вважається, що вони при цьому набувають магічних властивостей. На покуті вербова галузка оберігає оселю від блискавок. З галузок чи листочків верби роблять настоянку й лікують людей від головних болей, гарячки, шлункових хвороб, заживляють рани, зцілюють домашніх тварин.

Колись господарі, повертаючися з церкви зі свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок або - якщо було близько - то в полі, "щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток"; а решту, що залишилася, несли до хати і ставили на покуті під святими образами. Якщо, ввійшовши до хати, заставали когось, що проспав заутреню, то били такого свяченою вербою, примовляючи:

Не я б'ю - верба б'є,
За тиждень Великдень,
Недалечке червоне яєчко!

Молоді хлопці та дівчата билися свяченою вербою ще й коло церкви, та й дорогою, як додому йшли; а б'ючись, примовляли:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!

В Галичині примовляли так:
Шутка б'є - не я б'ю,
Віднині за тиждень
Буде в нас Великдень!

Джерело: "Рівне святкове"

Про магічну силу свяченої верби читайте на порталі OGO.ua у проекті "Рівне святкове"

Щасливе Рівне