Ми у Facebook
08.09.2011, 08:29

У сезон збору плодів збільшується кількість травм хребта

Травми хребта — одні з найнебезпечніших для організму. Як правило, виникають у людей молодого і працездатного віку. Дуже часто вони носять сезонний характер. Так, травми того чи іншого відділу хребта частішають наприкінці весни — влітку із початком купального сезону та восени, в сезон збору плодів дерев, винограду, горіхів.
З настанням осені господарі та господині поспішають зібрати свій урожай. За яблуками, грушами, сливами нерідко доводиться й на дерево залазити. На "висоті" зриваємо й виноград. Відтак, у цей період збільшується ризик падіння і будь-який необережний рух може призвести до трагічних наслідків, таких як травми хребта.

За перших 6 місяців цього року до нейрохірургічного відділення Рівненської міської лікарні поступило 18 людей переважно з травмами шийного відділу. А з другого півріччя — вже 14 чоловік з травмами грудного і поперекового відділу.

Травми супроводжуються ушкодженням самого хребта і спинного мозку. Як правило, їх лікування проходить важко. Можуть виникати ускладнення, які часто загрожують не тільки здоров’ю, а й життю людини.

— У сезон збору плодів зростає кількість травм саме грудного та поперекового відділів хребта, — розповідає завідувач нейрохірургічним відділенням Рівненської центральної міської лікарні Микола Тимощук. — Це досить небезпечні травми, які можуть призвести і до інвалідності. При ушкодженні хребта травмується спинний мозок, відновлення якого проходить проблематично. Відновити його на 100 відсотків не вдається, навіть незважаючи на вчасну терапію, сучасні методи діагностики і лікування. Недарма ж кажуть, що нервові клітини практично не відновлюються — в цьому є частка правди.

До того ж у хворих з травмою хребта та спинного мозку нерідко виникають ускладнення з внутрішніми органами (травми органів грудної клітки, черевної порожнини, кишківника, печінки). А це ускладнює перебіг хвороби.

Перша допомога. Якщо ви були поруч і стали свідком падіння людини, перш за все потрібно вкласти її на жорстку й рівну поверхню. Визначити рівень свідомості, по можливості виміряти артеріальний тиск і послухати дихання.

— Потім оцінити загальний стан потерпілого. Не рухаючи його, запитати, як він почувається, попросити порухати рукою, ногою. Але в жодному разі не брати відразу під руки і кудись тягнути. Адже оцінити серйозність травми хребта не можна тільки по зовнішніх ознаках, — розповідає Микола Тимощук. — Руки-ноги можуть рухатися повністю, разом з тим людину може турбувати біль у певному відділі хребта. І якщо людину піднімати на ноги, можна ненавмисно погіршити її стан. Реальну загрозу для здоров’я оцінить лише фахівець.

У моїй практиці був випадок, коли чоловік, що впав з дерева, міг в лежачому положенні рухати ногами. Але як тільки його поставили на ноги, завели до хати, нижня частина тіла відмовила. Тому в такій ситуації краще перестрахуватися.

У лежачому положенні потерпілого слід залишити на певний час. Через хвилин 10-15 знову оцінити його загальний стан, поцікавитися, чи не наростають болі. Потім бажано перемістити людину на якомусь щиті (кілька дощок, двері) в транспорт чи будинок. Якось нам привезли людину, прив’язану до полотна дверей. Це було дуже правильне рішення. Однозначно слід якнайшвидше викликати швидку допомогу. Адже чим пізніше потерпілому нададуть професійну допомогу, тим більша вірогідність виникнення ускладнень.

За словами завідувача нейрохірургічним відділенням міської лікарні, якщо травма хребта не ускладнена, тобто неврологічних розладів (паралічі, парези, порушення функцій тазових органів) немає, ушкоджені тільки кістки, такі травми, як правило, лікуються лікарями-травматологами. Якщо ж у потерпілого, крім ушкодження кісток, виявлять ще й неврологічні розлади, порушення в нижніх та верхніх кінцівках, втрату чутливості, такий пацієнт однозначно потребує нейрохірургічної допомоги, хірургічного втручання, стабілізуючих операцій.

— Сьогодні є можливість діагностувати травму, проводити оперативні втручання. На жаль, все це потребує значних коштів. Відтак будьте обачними та обережними, бережіть себе та своїх рідних, — радить лікар.






На правах реклами