Ми у Facebook
12.03.2012, 11:15

Річниця "Фукусіми": влада відновлює селища, а в аптеках продають дозиметри

Японія в неділю вшанувала пам'ять жертв потужного 9-бального землетрусу і наступного за ним цунамі, яке 11 березня минулого року забрало життя майже 20 000 чоловік. У момент початку перших поштовхів пройшла хвилина мовчання, а по всій країні були запалені тисячі свічок, пише Джерело .
Стихія стала причиною найбільш масштабної аварії на атомній електростанції за останню чверть століття. За оцінками вчених-атомників, повна ліквідація наслідків аварії на АЕС "Фукусіма-1" займе мінімум 30-40 років. Через неї район в радіусі 20 км від станції став зоною відчуження. Радіоактивні речовини виявляли у воді, рисі, чаї, овочах та інших продуктах. ЗМІ називали її "другим Чорнобилем".

Спочатку аварії присвоїли четверту ступінь тяжкості, але вже до квітня вона зросла до сьомої - такої ж, яка була на Чорнобилі. Втім, вчені сходяться на думці, що за тяжкістю наслідків "Фукусімі" далеко до ЧАЕС. "У навколишнє середовище було викинуто близько однієї десятої від викидів Чорнобильської аварії", - запевняє перший заступник директора Інституту проблем безпечного розвитку атомної енергетики РАН Рафаель Арутюнян.

ПАМ'ЯТЬ. У цілому японці сьогодні сприймають аварію на АЕС спокійніше, ніж можна було б очікувати. "Японці вірять своєму уряду, який запевняє, що зараз все безпечно. Влада прийняла програму відновлення зруйнованих після цунамі селищ і міст, програму реабілітації заражених радіацією земель. В Україні людей із заражених територій відселили швидко, але ж вони були мало заселені. Японська влада теж розробляла плани евакуації та відселення, але не втілила їх у життя.

Для Японії, де кожен шматочок суші на вагу золота, відселення - крайній захід. До того ж у японців вже є досвід - вони пережили Хіросіму та Нагасакі. Вони вважають, що тими ж методами зможуть відродити землі, які постраждали після аварії на "Фукусімі-1". "Щоправда, це буде складно, тому що рівень забруднення після аварії більший", - розповів "Сегодня" вчений з України Іван Туркевич, який мешкає у науковому місті Цукубі (60 км від Токіо).

Втім, трагедія сильно змінила ставлення до життя. Після землетрусу різко зросло число японців, які вважають сім'ю обов'язковою умовою повноцінного життя, а наявність дітей - необхідною частиною шлюбу. "А найважливішим у минулому році був обраний ієрогліф "Кідзуна", що позначає зв'язок між людьми - узи, які перетворюють окремих людей в суспільство, націю, країну", - ділиться спостереженнями кореспондент РІА "Новости" Ксенія Нака. Також у населення різко зросла "атомна грамотність": інформація у ЗМІ про рівні радіації стала такою ж звичною, як прогноз погоди, а в будь-якій аптеці тепер можна купити дозиметр.

Японці зараз активно розмірковують над відмовою від "мирного атома". "Ця тема дуже активно обговорюється. Країна може відмовитися від атомної енергетики, замінивши її сонячними батареями та іншими поновлюваними джерелами енергії. До 2025 року Японія хоче підняти сонячну енергетику і до 2050 року вийти на автономне забезпечення енергоресурсами, відмовившись не тільки від АЕС, але навіть від імпорту нафти і газу", - розповів "Сегодня" вчений Іван Туркевич, що працює в Цукубі.





На правах реклами