Вербної неділі з нетерпінням чекають усі діти
Мешканці Єрусалима зустрічали свого довгоочікуваного гостя гілочками олив. На жаль, у нас це дерево не росте, але його прекрасно замінила верба - саме її освячують у церкві в Вербну неділю.
З особливим трепетом чекають Верної неділі діти, тому що остання неділя посту вважалась саме їхнім святом. Напередодні, тобто в суботу, підлітки йшли на узлісся, щоб заготовити вербових гілочок і принести їх до церкви, де ці гілочки освячували. Урочисте освячення верби відбувалося у неділю. Після богослужіння, на яке сходилися діти і дорослі, батюшка скроплював гілочки свяченою водою.
Першими намагалися взяти галузки діти, вважаючи, що кому дістанеться найбільша - той буде найщасливішим.
При цьому було своєрідне повір’я, що потрібно відщипнути пухнастого котика і проковтнути його: “Щоб горло не боліло і не наростали в ньому ґулі”. Люди вважали, що хто отримав гілочку верби без листя або суху, в того не вестимуться вівці.
Повернувшись із церкви з посвяченою вербою, до хати одразу не заходили, а йшли на город та саджали там гілочки “щоб росла Богові на славу, а людям - на вжиток”, а решту заносили до хати і ставили на покутті.
Якщо, зайшовши до хати, заставали когось, хто проспав вранішню службу, то його били посвяченою вербою, говорячи:
Не я б’ю - верба б’є,
За тиждень - Великдень,
Недалечко червоне яєчко!
Хлопці та дівчата, граючись, шмагали один одного вербовими гілочками ще біля церкви, а потім по дорозі додому, промовляли:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
Освяченій вербі приписували магічну силу. Коли вперше навесні виганяли худобу на пасовище, то обовязково брали освячену лозину верби - “щоб нечисть не чіплялася до тварин”. Під час граду викидали гілля освяченої верби на подвіря - “щоб град зупинився” та не побив розсаду.
Відваром освяченої верби змочували голову, щоб зупинити головний біль, лікувалися й від пропасниці та ревматизму, збивали гарячку. Товчене листя верби клали на рани, а горілку, настояну на її листі, пили, щоб запобігти шлунковим захворюванням.
У Вербний тиждень не можна було сіяти конопель і городини, оскільки “буде ликовате, як верба”, а також буряків, бо “будуть гіркі”.
Вербна неділя, Пасха, Великдень, свято, Великий піст, верба, освячення
За скромністю Захисника ховається відвага
Сергію лише 50, але усі називають “Старичком”. Цей скромний чоловік 26 років пропрацював слюсарем на Рівненській АЕС. Побратими кажуть, що за цією скромністю ховається відвага.
переглядів: 72
Сьогодні вшановують Собор Пресвятої Богородиці: що це за свято?
На другий день святкування Різдва Христового особливим чином вшановують Пресвяту Богородицю, Матір нашого Спасителя. Прославляють Її соборно, тобто спільно, всі разом, єдино.
переглядів: 323
Романтичне Різдво: у Рівному військовий освідчився коханій зі сцени театру
Вчора, 25 грудня, вистава «Скрудж. Різдвяна історія», яку грали на сцені Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру, закінчилася несподівано і приємно. Після закінчення дійства вийшов чоловік у військовій формі. З несподіваною і приємною місією.
переглядів: 481
Знаки Зодіаку, на яких чекає успіх у 2025 році
2025 рік обіцяє бути знаковим для деяких знаків Зодіаку, яким зірки пророкують яскравий успіх у різних сферах життя
переглядів: 476
Різдвяні піснеспіви відбудуться у Квасилові
Концерт запланований на 27 грудня, на 17.00, у Квасилівському Будинку культури.
переглядів: 842