У колекції рівнянина — щелепи акул
— З дитинства мріяв стати біологом, — розповідає пан Ростислав. — А колекціоную вже близько 35 років. Загалом, у моїй колекції 2,5 тисячі різноманітних експонатів. В основному, це безхребетні представники тропічних морів, океанів та островів. Але є й представники нашої фауни. Це український скорпіон з Криму та південноросійський тарантул, який мешкає на території Рівненщини. Кожен експонат ілюструю фотографією, місцем проживання, систематичним положенням. Ці вихідні дані потрібні для того, щоб відвідувачам було простіше зорієнтуватись, який експонат вони оглядають.
Щоб стати професіоналом своєї справи, одних знань замало. Потрібно ще багато працювати, мати непереборне бажання та силу волі. Усі ці якості властиві й викладачеві МЕГУ Ростиславу Шикулі. Світло в його кабінеті не гасне і після 22:00. Скажете, “дивак”? Зовсім ні. Просто робота й відпочинок мають бути в радість. Тоді й позитивний результат не змусить на себе довго чекати.
— А звідки таке захоплення?
— Хороший приклад успадкував від батька. Він у мене військовий вертолітник. Завжди брав з собою в ліс. Пригадую, як ще в п’ятирічному віці я зловив і засушив джмеля. Тоді цікавість взяла гору, бо ж знань, як таких, у мене не було. (Сміється — авт.)
— Де побували заради рідкісних експонатів?
— Зазвичай, кажу так: в Європі можна відвідати двадцять країн за два дні. Це такі собі “європейські тури”. Статистику, де був, не веду принципово. Наприклад, коли прилітаю в Африку, то обов’язково маю відвідати всі кліматичні зони. Був у пустелях (Аравійська, Лівійська, Сахара), печерах, на Північно-Льодовитому океані, об’їхав Індійський, Атлантичний, Тихий океани, Чорне, Азовське, Баренцеве море. Відвідав також субтропіки, тропіки, екваторіальний, вологий гірський ліс та дощовий ліс. Мені подобається вивчати острівну фауну. Наприклад, райськими птахами зацікавився на острові Нова Гвінея, крабів ловив на Борнео, а на Яві та Суматрі — жуків.
Значну підтримку й допомогу в організації подорожей Ростислав Шикула отримує від ректора МЕГУ. Ці поїздки й справді дуже вартісні. Адже щоб долетіти, наприклад, до якогось острова, іноді треба змінити й по 6-7 літаків.
— Що є окрасою вашої колекції? Найбільшою гордістю?
— Не можу виділити щось одне. Кожен експонат для мене цінний і по-своєму особливий. Безперечно, це зуб мамонта, який я знайшов на Рівненщині, також рідкісний жук “Геркулес” із Південної Америки, найбільший жук із Африки “Голіаф”, “мечохвіст” із Сингапуру, щелепи акул, голова крокодила, зуб кашалота і шкури гігантських пітонів.
— А курйозні випадки були?
— Таких історій дуже багато. Пригадую, як після тривалого перельоту прокинувся і не міг зрозуміти, чи то день, чи ніч і котра година взагалі, хоч я знав, де я... І запитати незручно, і годинник не показує, бо пролетів 7 поясів.
А ще якось зловив черепаху і попросив у місцевого плем’я сфотографуватися з нею. Вони мене неправильно зрозуміли і... зварили черепаху. Хотіли, щоб я скуштував страву. (Сміється— авт.)
Заняття з натуралістичної біології Ростислава Шикули викликають у студентів неабиякий інтерес. На пари вони біжать, як на свято. Пишуть мало, більше практикують і наочно споглядають експонати. Так запам’ятовується легше і час пролітає непомітно, — зізнаються студенти.
— Моя мета — змінити людей на краще і розкрити світ по-новому, — продовжує пан Ростислав. Свою першу виставку організував ще у 1989 році, після закінчення школи, у Рівненському краєзнавчому музеї. Пізніше, у 1995-му, була виставка в Луцькому краєзнавчому музеї. На сьогодні діюча експозиція в університеті МЕГУ, яку, окрім студентів та рівнян, вже встигли відвідати німці, угорці, французи, росіяни, поляки, норвежці, канадці, ізраїльтяни та мер міста...
Як бачимо, пізнавати й відкривати щось нове — це не лише цікаво, але й корисно. Завдяки невтомній праці та самовідданості Ростислава Шикули до своєї роботи кожен небайдужий може поринути у прекрасний світ флори й фауни. Відтепер ця краса не за морями й горами, а тут, у Рівному, зовсім поруч.
Міжнародний економіко-гуманітарного університет ім. академіка С. Дем’янчука, Ростислав Шикула, викладач, подорожі
Масниця, поминальна субота, Великий піст: церковний календар на лютий 2025
М'ясопусна субота буде в другій половині місяця, опісля настане Масниця, а потому й Великий піст розпочнеться. Церковний календар нагадає про важливі дати.
переглядів: 128
Тариф на електроенергію, пенсії та військовий облік: що зміниться в лютому 2025
В лютому 2025 року в Україні набирає чинності низка змін у фінансовій, соціальній, військовій та економічній сферах. Громадян очікують нові правила банківських переказів, зміни у штрафах для військовозобов’язаних, оновлення тарифів на електроенергію, новий податок на авто та коригування пенсійних виплат.
переглядів: 450
Бронь на 100%: які категорії додали до переліку захищених від мобілізації
Зміни до бронювання під час дії воєнного стану було запроваджено постановою уряду № 36 від 14.01.2025 р. Таким чином, серед числа працівників, яких бронюють на 100% включили, медиків та прокурорів САП.
переглядів: 170
Повторне проходження ВЛК "обмежено придатними": коли крайній термін
Новим крайнім терміном повторного проходження військово-лікарської комісії обмежено придатними до військової служби громадянами України пропонується встановити 5 червня 2025 року.
переглядів: 165
Тимко III віщує ранню весну у 2025 році
Незважаючи на складні часи, традиція святкування Дня бабака на Харківщині продовжується. Хоч цього року через безпекову ситуацію віщування Тимка III відбувалося дистанційно, але наш знаменитий бабак все одно поділився прогнозом.
переглядів: 210