Футболіст Каха Каладзе: "Покинув спорт, щоб стати політиком" [+ІНТЕРВ'Ю]
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1345019730.jpg)
— В Україні Каху Каладзе знають як футболіста. Зараз ви вже виступаєте в іншій ролі — одного з лідерів опозиції. Що змусило вас прийняти рішення покинути спорт і піти в політику?
— Прийняти таке рішення мене змусив той стан, в якому знаходиться наша країна та наші люди. Це було для мене дуже важке рішення. Перед тим, як його прийняти, я довго думав. Все, що в мене є — це футбол. Тому мені було дуже важко з власної волі покинути улюблену справу. Однак стан справ у країні переважив все, і я вирішив йти у політику.
— В Україні відомі спортсмени теж пішли в політику. Віталій Кличко, наприклад, створив свою партію і боротиметься на парламентських виборах за депутатський мандат. Ви підтримуєте стосунки з ним?
— На жаль, я близько не знайомий з Віталієм Кличком. Просто його знаю...
— Як поставились до вашого рішення йти в політику ваші рідні, друзі й уболівальники?
— Що стосується моїх друзів, то вони поставились з розумінням до мого рішення. Коли я їм пояснив ситуацію і причину мого рішення — всі схвалили. Андрій Шевченко, наприклад, був присутнім у грудні минулого року, тут у Грузії, на першому засіданні де створювався наш громадський рух (мова йде про рух "Грузинська мрія", який пізніше переріс в об’єднання опозиційних партій з такою ж назвою — авт.). Він (Андрій Шевченко — авт.) стояв поряд зі мною. Я познайомив Андрія з Бідзіною Іванішвілі (грузинський мільярдер, акціонер "Газпрому", який є лідером грузинської опозиції — авт.) та його родиною. Шевченко був радий моєму рішенню.
— Якщо переможете у своєму мажоритарному окрузі і станете депутатом грузинського парламенту, ви остаточно покинете спорт?
— Я вже зробив заяву з цього приводу. Я залишаю спорт і йду з великого футболу, але це не означає, що я не братиму участь у розвитку спорту і футболу зокрема у Грузії. Професійний футбол я залишаю тому що, не уявляю, як можна поєднувати політику і професійнипй спорт.
Мені ще в 2008 році партія Національний рух (правляча партія, лідером якої є Міхаїл Саакашвілі — авт.) пропонував місце депутата, але я тоді відмовився, бо був активним спортсменом. Мені не хотілось засмучувати своїх виборців: жити в Італії і в той же час бути депутатом парламенту Грузії. Коли люди тебе обирають, ти маєш бути поряд з ними і в радості, і в горі. Як і тоді, я дотримуєсь цієї думки. Саме тому йду на вибори у своєму рідному районі. Це для мене велика честь і відповідальність.
Я і моя команда, ми йдемо в політику, щоб виконати всі обіцянки, які даємо зараз. І ніколи не обіцятимемо людям те, що не зможемо виконати. Так, як це було в нашій країні останні дев’ять років.
— Якщо ви програєте вибори і якщо, як зараз часто кажуть в Грузії, нинішня влада застосує проти вас якісь санкції — ви плануєте поїхати в іншу країну? Колись ви заявляли про готовність отримати українське громадянство
— Що стосується моєї заяви про українське громадянство, то воно було викликане трагедією в нашій сім’ї. (Брата Кахи Каладзе викрали і вимагали викуп. А потім убили - авт.) Тоді я це зробив виключно для того, щоб хоч якось прискорити розслідування у справі мого брата.
Ви зрозумієте, чому я так вчинив, якщо пригадаєте ситуацію в Грузії за часів Шеварнадзе. Тоді людей викрадали, вимагали викуп, вбивали, часто вбивали за гроші.
Щодо виборів, то я переконаний, що "Грузинська мрія" у жовтні переможе (у Грузії парламетські вибори призначені, як і в Україні, на кінець жовтня цього року — авт.). Ми не допустимо фальсифікації виборів, а бе цього в Національного руху немає ніяких шансів. А отже у мене не буде потреби просити притулку в будь якій іншій країні.
— Але ж ви можете поїхати в Україну, де у вас є бізнес.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1345019738.jpg)
— Так, я часто буваю у Києві. У мене там багато друзів. Ще коли я був молодим і грав в київському "Динамо", у мене склались дружні відносини з багатьма людьми, і я люблю це місто. Там у мене є бізнес, щоправда, більшу частину я продав тоді, коли вирішив йти в політику.
— Як би ви охарактеризували ситуацію в Україні?
— Мені важко судити про політичну ситуацію в Україні, тому що я останнім часом постійно знаходжусь у Грузії. В основному я зараз переключився на внутрішні проблеми нашої країни. Та й з мого боку було б некоректним зараз давати якісь оцінки ситуації у вашій країні. Зараз я можу вільно говорити про ті проблеми, які є в Грузії.
У нас, для прикладу, зараз близько вісьмидесяти відсотків працездатного населення без постійної роботи. Немає свободи слова і немає вільної преси. Є декілька газет, які ще можуть писати правду. Про дотримання прав людини взагалі не доводиться говорити.
— Але ж з України виглядає так, ніби Грузія зробила великий прорив за останні роки.
— Можливо, так виглядає зовні. Грузинська влада змогла створити ілюзію, таку собі віртуальну Грузію. Здається, що люди працюють і зарплати хороші, і пенсії вистачає, і майже немає проблем. Але вимикаєш телевізор і бачиш, що навколо все по-іншому. Інша картинка. У нас така собі "фасадна демократія".
Бачили, у старому Тбілісі ремонтують фасади? А якщо подивитись всередину — там просто жах...
— На ваш погляд: можлива мирна передача влади в Грузії?
— У нашої команди завдання — це вибори. Сподіваємось, що все закінчиться мирно. Думаю, що всі докладуть максимум зусиль, щоб все було чесно і прозоро.
— Що за інцидент стався нещодавно з вашими прихильниками?
— Ви маєте, мабуть, на увазі інцидент у Каролеті. Це було погано, і вся відповідальність за той випадок на совісті уряду. На мій погляд, це була заздалегіть спланована акція проти нашого руху.
Перед великим мітингом у Горі (місто, де народився Сталін — авт.) ми ходили по селах і спілкувались з населенням Картлі. Майже на всі наші акції приходять команди Національного руху і влаштовують провокації.
Провокації влаштовуються представниками місцевої влади зі своїми дружинами, тещами, тітками і сестрами. Вони не хочуть, щоб люди чули наші ідеї. Зазвичай ці акції безрезультатні, але у Каролетті вони привели стільки "зондерів" (опозиція називає команди опонентів "зондер командами" — авт.), що населення не змогло захистити нас. Вони почали кричати та кидати в нас каміння. Політика наших опонентів залишилась в кам’яному віці, коли вони не мають розумних аргументів — то беруться за каміння. Але й це не допомагає. На мітинг у Горі прийшло кілька тисяч людей, і ми з ними обов’язково втілимо грузинську мрію.
— Як ви збираєтесь протидіяти можливим фальсифікаціям?
— Ми залучимо стільки спостерігачів на вибори, що ніхто не зможе фальсифікувати результати. Зараз пріоритетом уряду стало село і сільське господарство, але де вони були до цього часу? Зараз вони побачили проблеми сільського населення. Але хіба їм хтось заважав дев’ять років займатись цими проблемами, а не витрачати гроші на фонтани, мости і будинок юстиції, який коштує сто мільйонів.
Спочатку людям потрібно дати роботу, а потім робити дороги і мости. Головна проблема в Грузії — це безробіття і бідність.
— В Україні є кілька політиків, багатих і впливових людей грузинського походження, той же Давид Жванія. Вони вам допомагають якось?
— Що значить допомагають? Фінансово?
— Можливо, фінансово, чи порадою і підтримкою?
— Після того, як я пішов у політику, ми не зустрічались і не розмовляли, навіть по телефону. Навіть з Таріелом Васадзе, який дуже багата і впливова в Україні людина. Я добре знаю його сім’ю. Інколи розмовляли про політику і більше нічого. Ми підтримуємо дружні стосунки, але не більше...
— Як би ви, як футболіст, оцінили чемпіонат Європи з футболу Євро-2012, який нещодавно пройшов в Україні?
— Те, що я зараз скажу, прозвучить для вас, мабуть, дивно. Але я дивився лише два матчі. Дуже багато працював тут, у Грузії, і не мав можливості нормально дивитись ігри.
Дивився лише півфінал і фінал, коли грали італійці. Іспанці достойно перемогли, а от італійців шкода. Їм довелось грати вдесятьох... Хай навіть 2:0 програвали...
Через те, що я мало побачив, мені важко судити про рівень чемпіонати.
— Коли мова йде про Україну, що найперше вам згадується?
— Місто Київ. У мене взагалі дуже теплі спогати про Україну. Чи не найкращі свої роки я провів у київському "Динамо".
У Києві в мене є квартира та будинок, я їх собі залишив, щоб мати куди повертатись. Я дуже люблю це місто, вашу країну і ваш дружний народ. Там і мене люблять, і я це ціную.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
На Рівненщині чоловіки напали на військових під час перевірки документів
![](/images/articles/2/small/1739292139.jpg)
У одному з районів Рівненської області група осіб мобілізаційного віку вчинила напад на військовослужбовців Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) під час перевірки військово-облікових документів.
переглядів: 278
Рівненська прокуратура повернула державі 66 гектарів прикордонної землі
![](/images/articles/2/small/1739290637.jpg)
Рівненська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону домоглася повернення державі понад 66 гектарів землі, розташованої у прикордонній смузі Вараського району.
переглядів: 223
Затримали двох мешканців Рівненщини за незаконне переправлення ухилянтів за кордон
![](/images/articles/2/small/1739287089.jpg)
Служба безпеки України затримала двох мешканців Рівненщини, які організували незаконний механізм виїзду військовозобов’язаних чоловіків за кордон.
переглядів: 243
Вісім з десяти рівненських нардепів підтримали закупівлю ядерних реакторів для ХАЕС
![](/images/articles/2/small/1739288470.jpg)
Верховна Рада України ухвалила рішення про виділення коштів на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної електростанції. Із 269 народних депутатів, які проголосували "за", вісім представників Рівненщини підтримали цю ініціативу.
переглядів: 269
Збитки на 700 тисяч гривень: мешканці Дубенщини незаконно видобували корисні копалини
![](/images/articles/2/small/1739286124.jpg)
У Дубенському районі викрили злочинну групу, що здійснювала незаконний видобуток корисних копалин.
переглядів: 271