Змішаній виборчій системі - 15 років: як голосувала Рівненщина?
Троє з п'яти народних депутатів, обраних тоді від Рівненщини, представляли Народний Рух України. Або іншими словами, простіше, - Василя Червонія, який багато років очолював обласну організацію НРУ і як ніхто впродовж цих років, аж до поділу колись єдиного Руху на НРУ та УНП, асоціювався у свідомості виборців із цією політичною силою. Висуванці команди Василя Червонія, які стали тоді депутатами від Рівненщини - це народний депутат Павло Мовчан у Рівному (він набрав 17,96% голосів виборців, перемігши заступника міністра у справах науки і технологій соціаліста Юрія Луценка з 15,83% та самовисуванця, редактора газети "Рівне вечірнє" Миколу Несенюка з 11,77%); голова Економічної ради НРУ Володимир Черняк у Гощанському виборчому окрузі (він набрав 21,03%, а найближчий конкурент, завідувач відділення хірургії Гощанської центральної районної лікарні Василь Заболотний - лише 7,25%) та завідувач відділом Зарічненської райдержадміністрації Іван Полюхович у виборчому окрузі з центром у Дубровиці (він набрав 19,82%, а найближчий конкурент - голова обласної ради Роман Василишин - 17,75%).
Ще у двох округах перемогли кандидати-самовисуванці: у Дубенському виборчому окрузі кандидат від НРУ, головний редактор газети "Волинь" Сергій Олексіюк програв із 20,28% голосів гендиректору виробничо-фінансової компанії "Райз" Віталію Цехмістренку, який отримав 24,17%, а у Сарненському виборчому окрузі президент ТзОВ "Укргазсервіс" Олександр Данильчук із 28,51% залишив позаду висуванця НРУ народного депутата Володимира Муляву із 18,23%.
До слова, із усіх вищеперелічених переможців парламентських виборів-98 на Рівненщині один досі є народним депутатом - це Павло Мовчан, який у нинішньому складі Верховної Ради входить до фракції "БЮТ-Батьківщина".
На Рівненщині - 58 кандидатів у народні депутати
Якщо проаналізувати склад кандидатів у народні депутати України від Рівненщини на перших в історії незалежної держави "змішаних" виборах 1998-го - і на парламентських виборах-2012, то кидається в очі загальне зменшення кількості претендентів на депутатський мандат. Тоді, у 1998-му, в п'яти виборчих округах Рівненщини змагалось загалом 111 кандидатів, нині ж - ледь не удвічі менше, 58. Оновився й кадровий склад кандидатського корпусу: з-поміж 111 учасників парламентських виборчих перегонів-98 на Рівненщині участь у нинішній кампанії в мажоритарних округах нашої області беруть лише шестеро.
Дещо змінились і межі виборчих округів: Здолбунівський район, який тоді належав до округу з центром у Гощі, перейшов "під юрисдикцію" Дубенського округу, Рівненський район, який у 1998-му належав до округу з центром у Дубні, - включений у межі колишнього Гощанського, центр якого нині розташований у Рівному, а сам обласний центр, який раніше повністю належав до одного округу № 152, нині розділений між округами № 152 (власне місто Рівне) та колишнім Гощанським № 153.
Кандидати у народні депутати у мажоритарних округах Рівненщини
Насамкінець пригадаємо й партійні симпатії виборців Рівненщини зразка 1998 року. Перш за все, доречно зауважити, що партійний склад першого українського парламенту, обраного за змішаною виборчою системою, був строкатішим, ніж наступні. Якщо зараз політологи прогнозують проходження до Верховної Ради від 4 до 6 партій, то у 1998-му прохідний бар'єр подолали 8 учасників виборчих перегонів. З часом їхня кількість зменшувалась: вже на наступних виборах, у 2002-му, до Верховної Ради пройшли лише 6 партій та блоків, а на двох останніх парламентських виборах - чергових у 2006-му і позачергових у 2007-му - прохідний бар'єр подолали лише по 5 учасників виборчого процесу. До слова, на всіх перелічених виборах бар'єр цей становив 4%, а на нинішніх він піднятий до 5%, що, звісно, також сприяє "укрупненню" партійної структури майбутньої Верховної Ради.
У 1998-му виборці Рівненщини "дозволили" подолати прохідний бар'єр у межах області 5 партіям та блокам. На думку автора, їхній склад виглядає нині екзотичнішим, аніж список обраних тоді депутатів-мажоритарників. Судіть самі:
Народний Рух України - 29,28%
Аграрна партія України - 10,12%
Комуністична партія України - 7,55%
Виборчий блок Соціалістичної та Селянської партій "За правду, за народ, за Україну!" - 6,53%
Партія зелених України - 5,65%.
Вибори на Рівненщині: десять років різниці

Цікаво подивитись і на карту електоральних переваг українців за підсумками тодішніх виборів - величезний "червоний пояс" (чи, скоріше, червоне простирадло) тягнеться ледь не через всю Україну: комуністи тоді примудрились зайняти перше місце за пропорційною системою навіть на Буковині, а Рух, який на той час сприймався як головна опозиційна сила, переміг лише у трьох галицьких областях, на Рівненщині і Волині. Соціалісти святкували перемогу на Хмельниччині та Черкащині, "Громада" Павла Лазаренка перемогла на рідній йому Дніпропетровщині, а Закарпаття подарувало перше місце СДПУ(о).
Хто з рівнян іде в депутати у сусідніх областях?

Верховна рада України, народні депутати, виборчий округ, закон про вибори, вибори 2012, вибори
На Рівненщину повертається тепло: прогноз погоди

Після кількох холодного та зимового тижня мешканці Рівненщини можуть зітхнути з полегшенням — вже з 12 квітня синоптики обіцяли повернення по-справжньому весняної погоди.
переглядів: 20
Рівнянин сидітиме понад п’ять років за наркотики

У Рівному суд виніс вирок 36-річному місцевому жителю, якого визнали винним у виготовленні та розповсюдженні наркотичних засобів.
переглядів: 66
У Рівному будівельне сміття викинули на газон: як покарали порушника

У Рівному знову зафіксували випадок недбалого ставлення до міського середовища — цілу купу будівельних відходів викинули прямо на зелену зону.
переглядів: 93
на Рівненщині відкрили ще один молодіжний простір

Костопільська громада продовжує розвивати молодіжну інфраструктуру в селах.
переглядів: 99
У селі Крилів облаштують житло для ВПО

У Рівненському районі з'явиться новий осередок підтримки для внутрішньо переміщених осіб.
переглядів: 109