60 років тому помер Сталін: хто він для рівнян? [ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ]
Що це - історична близькорукість чи свідома позиція з виправдання злочинів? Необізнаність у минулому, недооцінка мільйонних жертв тоталітаризму - чи підсвідоме, ментальне прагнення "сильної руки"? Залишімо це питання історикам, політологам і філософам. Реальність є такою, якою вона є. І складається вона, як із пазлів, і з думок та переконань українців, які виходять на мітинги партії Симоненка з портретами Сталіна, і з думок та переконань таких самих українців, які в той самий час крокують Львовом із гаслом "Бандера прийде - порядок наведе". Видається, що "сильної руки" підсвідомо прагне кожен із них...
Як помер Сталін
А ми тим часом скажемо кілька слів про "сліди" Сталіна на карті Рівного. Перш за все, пригадаймо, що центральна вулиця нашого міста аж до 1962 року носила ім'я тирана. Після ж "рокировки" з перейменуванням карта центру Рівного змінилась так: вулиця Сталінградська стала Волгоградською (нині - вулиця Ніла Хасевича, вона веде від Привокзальної площі в бік Млинівської); вулиця Леніна отримала назву Комуністичної (нині - 16 липня), а вулиця Сталіна стала Ленінською (з 1990 року - Соборна). Ім'я Сталіна залишилось тільки в одній назві на карті Рівного - до 1990 року нинішня Привокзальна площа була площею Героїв Сталінграда.

Як і було заведено у сталінські часи, пам'ятник "вождю" стояв у центрі Рівного. З ним пов'язана трагічна сторінка історії міста тих часів: у 1947 році пам'ятник Сталіну в Рівному було підірвано, і після цього влада репресувала декілька десятків молодих рівнян, серед яких були і учні-старшокласники. Ця національно свідома молодь завинила тим, що підтримувала контакти з активістами українського повстанського руху... Вже за часів незалежної України про мололих патріотів видали книгу. Одним із її меценатів став канадієць українського походження Ераст Гуцуляк, який цими днями пішов з життя... Символічно, що родина Гуцуляків, прославлена своїм меценатством для України, у роки незалежності вагомо підтримувала нинішніх спадкоємців молодих патріотів 40-х років минулого століття - студентів Острозької академії на Рівненщині...
У Демидівці встановили пам’ятник жертвам політичних репресій
А ще на Рівненщині можна зустріти рослину, яку агрономи жартома називають "помстою Сталіна" - борщівник Сосновського, який обпікає шкіру та викликає алергію. Саме в роки Сталіна його завезли в Україну - використовували на корм худобі. Коли колгоспи розвалились, централізовано сіяти борщівник припинили, але він розрісся вже самостійно, особливо на півдні Рівненщини. Чи не найбільше його - поблизу одного з "семи чудес" нашої області - Тараканівського форту, що в Дубенському районі.
...У річницю смерті Сталіна політики знову ламатимуть списи навколо нашого спільного минулого, історики наводитимуть нові, раніше не відомі факти про ті роки, а пересічні українці з різними думками і почуттями згадуватимуть добу, щедро присмачену трагедіями та героїзмом. Кожному - своє, та знати і пам'ятати історію варто всім нам. Хоча б для того, щоб страшні злочини сталінізму ніколи більше не повторились на багатостраждальній нашій землі.

16 липня, вулиця Соборна, соціологія, Ераст Гуцуляк, політичні репресії, Сталін
Заморозки триватимуть: синоптики оголосили помаранчевий рівень небезпеки

Укргідрометеоцентр попереджає про стихійні та небезпечні метеорологічні явища по Україні.
переглядів: 173
У Рівному відомий фотохудожник навчає дітей

Навіть у тривожні та жорстокі часи війни дитинство залишається світлим часом, періодом навчання і саморозвитку.
переглядів: 600
Передбачення на день: дізнайтесь, що вас чекає завтра

Дізнайтеся своє персональне передбачення на 7 квітня.
переглядів: 302
Вербна неділя 2025: коли святкуємо, традиції та значення свята

За тиждень до світлого свята Великодня, християни східного обряду відзначають Вербну неділю, або Вербницю. У 2025 році цей важливий день припадає на 13 квітня, знаменуючи собою початок Страсного тижня – періоду найсуворішого посту та глибоких роздумів перед Воскресінням Христовим.
переглядів: 427
Пишний вівсяний омлет з яблуком а-ля пиріг - ідеальний варіант сніданку вихідного дня

Пухкий вівсяний омлет — унікальний сніданок, який варто подати, коли вранці у вас буде більше часу.
переглядів: 427