20.06.2013, 10:00

Хто стане наступним мером Рівного? [ОГЛЯД]

"Вам залишилось два роки…" — ця фраза прозвучала під час сесії міськради від одного з депутатів. І адресувалась міському голові Володимиру Хомку. І хоч сказані ці слова були в емоціях, та саме вони характеризують стан рівненського політикуму.
До виборів міського голови й справді залишається близько двох років — точна дата залежить від політичної кон'юнктури і волі нинішньої влади. І місцеві політично-бізнесові еліти вже починають виводити своїх кандидатів на розігрів. Спробуємо проаналізувати, хто й кого поведе в головне крісло Рівного.

У бій ідуть старі

Нинішній міський голова Володимир Хомко має шанси стати міським головою втретє. Але ці шанси, як в математичному терміні: стрімко наближаються до нуля. Програш на минулих виборах до Верховної Ради, вкрай зіпсовані стосунки з місцевими ЗМІ та дедалі глибші непорозуміння з групами впливу в самій міській раді — це далеко не повний перелік проблем, які можуть завадити міському голові перемогти.

Важливим моментом є те, на кого зробить ставку місцева бізнес-еліта. Принаймні та, яку пов'язують з бізнесменом Олегом Каштаном. За чутками, навколо нього вже збирається коло впливових бізнесменів, таких як Володимир Рабінюк, Олександр Сачук, Юрій Торгун. Хто знає, можливо, саме останній буде не проти повернутись у місцеву політику. Принаймні обізнані люди стверджують, що екс-секретар міськради Юрій Торгун не відкидає можливості свого повернення у політику.

ФОТО: Сесійні змови рівненських депутатів

Рівненський бізнесмен та депутат обласної ради Віталій Грицак — теж цілком реальна кандидатура на вибори голови. Брат впливового "регіонала" Василя Грицака має і матеріальні, й кадрові ресурси для боротьби за головне владне крісло Рівного. Тим більше він є цілком прийнятною кандидатурою для нинішньої влади.

Так само як і Світлана Богатирчук-Кривко. Колишній заступник голови Рівного, а нині депутат міськради, пані Світлана, вочевидь, із задоволенням отримала б реванш за програш виборів Хомку у 2008 році. Тоді вона та її оточення не сумнівались у перемозі, але програли. Богатирчук-Кривко теж може претендувати на підтримку влади і допомогу адмінресурсу. Її чоловік Михайло Кривко — перший заступник голови Рівненської облради і має хороші стосунки з керівником області Василем Берташем. Окрім того, висуванка Народної партії (членом якої є Богатирчук-Кривко) не дратувала б так націоналістичного виборця Рівного, який ніколи не проголосує за висуванця від Партії регіонів. Таку тактику "регіонали" вже застосовували на дочасних виборах в облраду, і вона дала результат.

Мер Рівного: "Наркотиків я точно не вживатиму"

Перед тими ж довиборами в Рівненську облраду в одному з інтерв'ю про своє балотування на міського голову говорив голова обласної організації ВО "Батьківщина" Юрій Прокопчук. Тоді мова йшла про гарантію підтримки "Свободою" кандидатури Прокопчука на посаду голови, в обмін на виборчий округ міста Рівного, для кандидата-"свободівця" Олексія Бучинського. Однак з огляду на ситуацію в самій "Батьківщині" та на зменшення впливу самого Прокопчука, навряд чи ця домовленість буде дотримана. А без статусу "єдиного кандидата від опозиції" йому перемогти буде майже нереально.

Як про майбутніх кандидатів на головування називають ще прізвища екс-нардепа Віктора Матчука та Станіслава Савінського. Щоправда, будь-якого суттєвого підтвердження з офіційних і неофіційних джерел ця інформація не отримала.

Щоправда, є ще Олег Червонюк. Наближені до нього люди кажуть, що амбіцій міського голови бізнесмен не має. Але тоді як пояснити існування мережі, збереженої ще з виборів до Верховної Ради та активну діяльність щодо піару всього, що пов’язане з Льонокомбінатом і прізвищем Червонюк?


Яструби прилетіли…

Яструбами на заході називають політиків, які провадять агресивну стрімку політику і таке ж кар'єрне просування. Таких на майбутніх виборах міського голови, вочевидь, буде вдосталь. Першим варто згадати депутата від ВО "Свобода" Олексія Бучинського. Після його перемоги на дочасних виборах до Рівненської облради по мажоритарному округу міста Рівного почали говорити про його похід на голову. Логіка "Свободи" проста: ця політична сила виграла у Рівному до Верховної Ради і двічі — вибори до обласної ради. А значить, має всі права і підстави вимагати висунення саме їхнього кандидата від опозиції. Спитаєте: а як же обіцянка підтримати Юрія Прокопчука? А хто, скажіть, в українській політиці виконує обіцянки і дотримується домовленостей?

Проблема може загостритись ще й тим, що у "Батьківщини", окрім Прокопчука, є ще кілька бажаючих стати "кандидатами в голови". Наприклад, журналіст-депутат Олександр Курсик. Активний, фотогенічний і комунікабельний Курсик вже пробував стати секретарем міськради в 2010 році та вів переговори про висунення його кандидатом у народні депутати. Тоді не склалось. Але це не означає, що спроб піднятись у політичній ієрархії більше не буде. Кажуть, бачити Олександра Курсика міським головою Рівного хоче значна частина впливових людей Костополя, де керує райрадою його тесть Віктор Талащук.

Рівненські очільники та політики стали героями численних демотиваторів

Ще одним опозиційним кандидатом, якого вестиме в голови, так би мовити, районна бізнес-еліта, може стати Дмитро Якимець. Він родом з Сарн, там же мав бізнес, але не так давно переїхав до Рівного і розгорнув тут бурхливу громадську діяльність. Його організація "Рівненський громадський контроль" активно піариться в місцевих ЗМІ. Навіть поверхневий аналіз дає розуміння, що на це використовуються чималі ресурси. Про Дмитра Якимця говорять як про людину міського голови Сарн Сергія Євтушка. Ці люди представляють впливову сарненську бізнес-групу, яка нібито не проти мати свого голову в обласному центрі. Однак за інформацією з достовірних джерел, за Якимцем стоїть ще й нардеп від "Батьківщини" Юрій Вознюк. Після провальної поразки його друга Романа Денисюка на дострокових виборах до облради по Гощі Вознюк нібито перестав розглядати Романа як можливу кандидатуру на міського голову. Тепер нардеп допомагає "розкрутити" Дмитра Якимця. До речі, маленька деталь — активна діяльність "Рівненського громадського контролю" розпочалась саме після поразки Денисюка на довиборах в обласну раду.

Виглядає так, ніби Романа Денисюка "списали", але це аж ніяк не виключає його появи як кандидата. Зрештою, потенціалу і ресурсів у нього може вистачити й без підтримки Юрія Вознюка.


Спорт=політика

Депутат Рівненської міськради від "Батьківщини" Олександр Нестерук вже багато років опікується розвитком спорту в місті. Сам колишній спортсмен, він саме на цьому зробив дві свої переможні виборчі кампанії. Тепер він нібито готується до третьої — за головування. Можливо, саме для того, щоб бути менш вразливим, Олександр Нестерук відправляє свою сім'ю у США. Найближчим часом родина Нестеруків по грін-карті їде до Сполучених Штатів. Спочатку "обдивитись" і готувати "запасний аеродром" на випадок, якщо тут, в Україні, щось піде "не так".

Є ще один політик, про якого не так давно говорили як про можливого кандидата на голову, але він, висловлюючись боксерською термінологією, "в глибокому нокауті". Олександр Лащук вже балотувався на посаду міського голови в 2010 році. Тоді він програв Володимиру Хомку, опинившись, за підтримки виборців, на другому місці. Натомість, щоправда, став депутатом міськради. У сесійній залі він був одним з основних критиків міського голови. Однак виключення з лав ВО "Свобода" та розвал сім'ї вивели з активної гри цього політика. Висловлюючись тією ж боксерською термінологією, "боєць лежить на килимі". І питання, чи він залишиться там лежати чи встане. Але якщо встане, то його опонентам може бути не солодко.


P.S.

До виборів міського голови лишається ще час. Для когось це "аж два роки", а для когось "лише два роки". Можливо, не всі зі згаданих у цій статті будуть боротись за головування в Рівному. Вочевидь, з'являться й ті, кого тут не назвали. Але залишається факт: частина рівненського політикуму вже готує претендентів до виборів і акумулює ресурси. Це ще не старт, лиш прогрівання двигунів і останні приготування перед підходом до стартової лінії. А час летить…

Олексій КРИВОШЕЄВ, rivnepost.rv.ua