Духовні ювілеї Рівненщини-2013
Свято-Михайлівська церква в Гощі: 375 років
Михайлівська церква була побудована у 1638 році з ініціативи українського шляхтича Адама Киселя, який був видатним політичним і державним діячем Речі Посполитої, одним із засновників Києво- Могилянської академії.
У 1857 році парафіяни церкви звели дзвіницю. За свій довгий вік церква зазнала чимало ремонтів і перебудов, а от дзвіниця збереглась майже у первісному вигляді.
У XVII столітті монастир певний час належав католицькому ордену базиліян. В 1796 році Свято-Михайлівська церква знову стає православною, у той час як монастир залишається католицьким аж до 1833 року. За радянської влади це господарські приміщення. Нині Свято-Михайлівська церква у Гощі входить до складу тутешнього Свято-Покровського жіночого монастиря, який діє з 1991 року.
Костел Петра і Павла у Рівному: 75 років
Храм на перехресті вулиць Соборної та Дубенської будували у 1934-1938 роках. Спорудили його як гарнізонний костел. У повоєнний час культова споруда в стилі конструктивізму використовувалась як спортзал. Ця обставина певною мірою споріднює костел із ще однією відомою духовною святинею Рівненщини - студентсько-викладацьким храмом преподобного Федора Острозького, що у Національному університеті "Острозька академія": серед його нинішніх прихожан є ті, кому ще доводилось грати в цьому приміщенні у баскетбол...
26 жовтня 1991 року храм освятив єпископ Р.Керницький. Уже в наш час у парку перед костелом спорудили Хресну Дорогу та встановили пам'ятні дошки полякам та українцям, які загинули у ХХ столітті, а також жертвам Голодомору 1932-1933 років.
"Рівненщина релігійна": блоги OGO.ua
Христофор Блонський: 120 років від дня народження
Священик, поет і композитор, громадський і культурний діяч, Христофор Блонський з 1920-х років постійно проживав на території нинішньої Рівненської області (села Кустин, Михалківці, Милятин, місто Рівне). Вів активну просвітницьку діяльність. Зокрема, у селі Кустин Рівненського району створив народний аматорський хор, з яким став лауреатом на щорічному конкурсі ярмарку «Волиньскі торги», що відбувався у Рівному.
У 1942 році Христофор Блонський висвятився на священика Української автокефальної православної церкви. Отримав парафію в селі Михалківці. Долучився до повстанського руху. Його домівка була своєрідним культурним осередком українських повстанців.
Вже за часів незалежної України, в 1994 році, світ побачила збірка творів Христофора Блонського під умовною назвою «Вода з-під каменя».
"Глава родини Блонських Христофор пройшов Першу світову війну артилеристом балтійського флоту в царський армії. Наступну війну він зустрів уже в віці 48 років переконаним українським націоналістом, - пише про Христофора Блонського у своєму блозі на "Історичній правді" журналіст і громадський діяч із Рівного Ігор Гошовський. - В тому ж дусі виховував не тільки своїх двох дітей - Наталю та старшого на рік Євгена, але й все село Кустин Рівненського району. Створив аматорський сільський театр з яким ставив п'єси українських класиків, підтримував зв'язки з націоналістичним підпіллям, писав українською мовою псалми для церковного хору, які, до речі, там співають до сих пір..."
Єпископ Віталій (Василь Гречулевич): 190 років від дня народження
Єпископа Віталія, який народився у Тульчині тодішньої Подільської губернії, а помер і похований у Могилеві (Білорусь) із Рівненщиною єднає те, що в 1879-1882 роках він був єпископом Острозьким, вікарієм Волинської єпархії.
Про єпископа Віталія сучасники писали як про надзвичайно освічену людину, активного релігійного просвітителя. Випускник Подільської духовної семінарії та Санкт-Петербурзької духовної академії, він видавав низку духовних журналів, відкрив сотні шкіл, невтомно поширюючи духовно-моральні цінності християнства як серед інтелігенції, так і з-поміж простих людей.
Колона Божої Матері у Рівному: 10 років відновлення
Колону встановили у Рівному під час епідемії чуми 1770 року. Згодом відреставрували, коли у місті лютувала холера - і заступництво Божої Матері, за переказами, врятувало місто від мору і вперше, і вдруге. Про колону згадує у своїх творах видатний письменник Володимир Короленко, який з 1866 по 1871 рік навчався у Рівненській гімназії. В той час поряд із колоною ще не височив Свято-Воскресенський собор, і стояла вона трохи далі, ніж нині - приблизно на місці нинішнього кіоску з пресою.
У 1952 році, 22 квітня (тогоріч на цей день припадали і найбільше православне свято - Великдень, і день народження В.Леніна) комуністична влада її зруйнувала. Відновили колону 2003 року, до 720-річчя Рівного, за старими фотографіями. Автори — скульптор Володимир Стасюк та архітектор Леонід Закревський.
10 духовних святинь Рівненщини
Використано матеріали з порталу "Волинь туристична" та фото з сайту "Історична правда"
ювілей, духовність, духовні святині Рівненщини, духовні ювілеї
У Рівному буде концерт органної музики
Усіх поціновувачів органної музики запрошують на творчий вечір.
переглядів: 393
На Рівненщині діятиме заборона на вилов раків
З 1 грудня 2024 року по 30 червня 2025 року на території Житомирської та Рівненської областей діятиме заборона на вилов річкових раків.
переглядів: 322
26 листопада: які сьогодні свята, важливі прикмети
У вівторок, 26 листопада 2024 року, світ відзначає Всесвітній день оливкового дерева, покликаний нагадати про значення цієї рослини для культури, здоров’я та екології. Для вірян цей день особливий, адже вони вшановують святого преподобного Аліпія Стовпника.
переглядів: 349
Рівнян запрошують на виставу "Пілот та маленький принц"
Виставу можна буде подивитися у Рівненському академічному обласному театрі ляльок у п'ятницю, 29 листопада, о 18.00.
переглядів: 496
Завтра Рівне проститься із полеглим Героєм
Завтра, 25 листопада, у Рівному попрощаємося із захисником України Олегом Зваричем, який загинув, борючись із ворогом.
переглядів: 852