12.08.2013, 14:10

Зіркові династії: Від Олександра Олеся до Ніни Матвієнко

Ніна та Антоніна Матвієнко

Випадки, коли діти продовжують справи своїх батьків, зустрічаються доволі часто. Попри те, фактів, коли нащадки перевершують попередників або стають на рівні, підтверджуючи рейтинг династії, історія знає небагато.
Якщо не брати до уваги наступників престолів й акцентувати увагу суто на суспільному житті, то серед славних династій можна назвати родини Михалкових (поета, драматурга, автора гімнів СРСР та Росії Сергія Михалкова, що помер чотири роки тому на 97 році життя, його сина, режисера та актора Микиту, нащадків Микити, синів Степана та Артема, доньок Анну та Надію), Меньшових (Володимира, Віру та Юлію), представники котрої знялися в популярних як на свій час стрічках «Москва сльозам не вірить», «Любов і голуби», «Бальзаківський вік або всі чоловіки сво…», французьких письменників та журналістів Олександрів (батька та сина) Дюма.

Не менш цікавим є коріння і визначних українських династій. Від минулого до сучасного, від патріотизму класичного до модерного. Саме це і спробував дослідити репортер OGO.ua.

Мати не пережила смерті доньки

Письменниця, літераторка, перекладачка, одна із родоначальників української дитячої літератури Олена Пчілка (Олена Петрівна Косач) виховувала своїх шістьох дітей в атмосфері любові до книги, пошани та беззаперечного наслідування всього українського.

«У дітей мені хотілося перелити всю душу й думки. І з упевненістю можу сказати, що це мені вдалося. Власне, я «відважилася», і завжди оточувала їх такими обставинами, щоб українська мова була найдорожчою, щоб змалечку вони пізнавали її як можна глибше», – пише Пчілка.

Українську національну ідею Олена Петрівна сприйняла беззастережно, раз і назавжди. Тому не дивно, що донька Олени Косач, знаменита поетеса, перекладачка, драматург, геніальна дочка українського народу Лариса Косач-Квітка(Леся Українка) у 9 років написала свій перший вірш під назвою «Надія», а з 12 років її роботи почали з’являтися на сторінках періодичних видань.

Олена Пчілка та Леся Українка
Олена Пчілка та Леся Українка


Від матері Лесі передалися й твердість характеру, міцність, велика витримка та жертовність. Тому, розпочавши свій важкий життєвий шлях боротьби з туберкульозом, вона, зціпивши зуби, терпіла постійний пекучий біль, не скаржилась, рідко зізнавалася, що болить.

Любимые мужчины Леси Украинки [+Фото]

«Леся терпить, тобто мовчить і думає, що я не бачу... Вона плаче нишком від мене, а я від неї», – пише в листах до сина Михайла Ольга Петрівна.

Материнський вінець був воістину терновим. Важко зрозуміти, де брала вона сили, щоб кожен раз звільняти Лесю з чіпкого полону її тяжких недуг, підтримувати слабкий вогник життя. Возила доньку по лікарях: то до Відня, Одеси, Варшави чи Криму, то до місцевих світил та знахарів. Та віддавала себе й на громадянській ниві: ставила національні інтереси вище всіх інших, головною метою свого життя оголосила «пошук правди разом з народом».

100 років тому померла Леся Українка

Для творчості обох письменниць притаманні громадянські та національні мотиви. Ось тільки Леся Українка у визволенні свого народу надавала великого значення й ролі поета. Леся Українка померла на руках у матері 1 серпня 1913 року. До того часу вже не стало чоловіка Олени Петрівни і сина Михайла… Господь забрав і її до себе. Сталося це 4 жовтня 1930 року.

Батько не пережив смерті сина
Не всі знають, що Олександр Олесь і Олег Ольжич – батько й син. Переоцінити письменницький внесок династії Кандиб дуже важко, тому ніхто за це і не береться.

Олександр Олесь – не тільки визнаний поет і драматург, а й дослідник історії. Така різноплановість притаманна й Ольжичу. Свої публіцистичні праці він підписував псевдонімом Д. Кардаш, прозу – О. Лелека (так його називали в дитинстві), а сатиричні вірші з’являлися під іменем К. Константан. Проте власне псевдонім Ольжич стосувався поетичних творів. Олег успішно розпочав наукову діяльність (як археолог), виявляв природний інтерес до життя політичного. Як і батько, був борцем за справедливість, свободу, визволення свого народу.

Олександр та Олег Кандиби
Олександр та Олег Кандиби


Життєвим кредом Ольжича стало гасло: «свобода народам, гідність людині», найзаповітнішою мрією – щастя українського народу, провідною метою – боротьба за незалежну, вільну серед вільних та рівну серед рівних українську державу. Усі ці переконання і «запроторили» його до угорської в’язниці, а потім до німецького концтабору. У Заксенхаузені, не витримавши жорстоких допитів та нещадних катувань, Ольжич загинув. Щоб і сліду не лишилося, за наказом гестапівського начальства тіло негайно спалили в крематорії.

Змучений самотністю на чужині, війною, тяжкою хворобою печінки, звісткою про смерть сина, Олександр Олесь не витримав і 1944 року покинув цей світ. Варто зазначити, що натхненникам у всі часи жилося нелегко. Олександру Олесю, аби хоч якось себе забезпечувати, доводилося працювати на скотобійні.

Нова культурна генерація
Знаменита українська співачка, своєрідний еталон народного голосу, герой України Ніна Матвієнко пишається донькою Антоніною.

Ніна та Антоніна Матвієнко
Ніна та Антоніна Матвієнко


32-річна молода естрадна виконавиця мріє про таку ж, як і в матері, приголомшливу кар’єру. Тонин репертуар уже налічує декілька десятків народних та популярних пісень, а справжню славу їй принесла участь в шоу телеканалу 1+1 «Голос країни», де зіркова красуня виборола друге місце. Щоправда, спершу вона взагалі не потрапила на проект. Члени журі, котрі відбирають виконавців, не одразу розпізнали унікальність Тониного таланту. Опісля, звісно, визначили, що помилилися і з легкої руки продюсера проекту Валерія Меладзе Матвієнко-молодша таки знайшла на конкурсі своє місце під сонцем.

На "Голосі країни" переміг Іван Ганзера

Популярна українська співачка, переможниця «Євробачення 2004» Руслана Лижичко сказала: «Таких голосів, як у Ніни Матвієнко, дуже мало. Тому донька просто повинна продовжувати цю славну справу».

Олег Скрипка про Марію Яремчук: «Це був знак згори»
Перший крок у світ шоу-бізнесу розпочався з проекту «Голос країни» і для 20-річної Марії Яремчук, доньки народного артиста УРСР, автора вічних хітів «Червона рута», «Водограй» Назарія Яремчука.

Шлях її розпочався з містики. До своєї команди юну виконавицю під час «сліпих прослуховувань» (журі сидить до артистів спиною і крісло обертається лише тоді, коли суддя натискає на пульт), обрав Олександр Пономарьов, проте до співачки обернулися крісла всіх суддів, хоч вони й не натискали кнопки. Один з експертів, Олег Скрипка, зазначив, що нічим іншим, окрім містики, таке пояснити не можна: «Треба було, щоб ми її помітили. Це був знак згори».

Назарій та Марія Яремчуки
Назарій та Марія Яремчуки


Сама ж Марія Яремчук згодом зізналася, що в ніч перед виступом їй снився тато і кликав за собою на сцену. «Я не хвалюся своїм зірковим прізвищем. Просто горджуся батьком, тим, що він зробив для України, і хотіла б мати хоча би на десять відсотків тої любові глядачів, якою любили тата», — каже молода виконавиця.

Відразу дві учасниці "Голосу країни" стали призерами "Нової хвилі"

На шоу Яремчук увійшла до фіналу та стала четвертою. Багато глядачів критикували дівчину за її «зіркову родинність» та славу, здобуту прізвищем, казали, що деякі відомі артисти, що були продовжувачами династії, маскували родові зв’язки, аби бути неповторними. Але сама Марія не сприймає це як належне. Вона ніколи в житті не змінить прізвища, яке перейшло у спадок від батька, бо вважає, що це неправильно.

Яремчук активно продовжує музичну кар’єру. Після успіху на «Новій хвилі» зняла перший кліп. Подейкують, що зовсім скоро планує підкорювати «Євробачення».