Ми у Facebook
12.09.2013, 16:06

У Рівному Європейський університет роздавав несправжні дипломи

Упродовж шести років «Європейський університет» міста Рівного роздавав «липові» дипломи про здобуття вищої освіти.
Із 2005-го по 2010-й рік на навчання було незаконно зараховано більше як сотню абітурієнтів, які не складали вступних іспитів, не ходили на пари і не платили за навчання кошти на банківські рахунки університету. Проте в підсумку… отримали дипломи державного зразка, які документально підтверджують: ця людина здобула вищу освіту...

Рівненську філію приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» створено 1998 року, це був один із перших відокремлених підрозділів університету, центр якого розташований у Києві. Сьогодні ВНЗ має більше як двадцять філій по всій Україні, а ще автошколу, гімназію, садок, бізнес-коледж. У Рівненському виші студентів (бакалаврів та спеціалістів) навчають, переважно, економічних та комп’ютерних наук. Але як виявилося, вчитися довелося не всім випускникам...

Ціна залежала від кількості навчальних років
Рівненські правоохоронці викрили цілу схему незаконного зарахування абітурієнтів, які не проходили повних курсів навчання, а потім незаконно отримували дипломи державного зразка. Наразі йдеться про 103 конкретних випускників, чиї імена-прізвища вже відомі слідству. Як зазначила у коментарі «Ратуші» речниця обласного управління міліції Рівненщини Тамара Лисенко, слідство іще триває, і матеріали не передані до суду. Але Міністерство освіти і науки України уже поінформовано про обурливі порушення у закладі. Слідством встановлено, що директор Рівненської філії «Європейського університету» Микола Лустюк (вже на сьогодні колишній. — Авт.) впродовж шести років — з 2005-го по 2010-й — перебував на посаді голови відбіркової комісії для організації набору до навчального закладу абітурієнтів. Саме на нього було покладено всі організаційно-розпорядчі функції вступної кампанії. В результаті 103 абітурієнти стали студентами вишу без видання наказів про їх зарахування; без проведення засідань відбіркової комісії; без вступних випробувань, співбесід та вступного тестування; без підтверджувальних документів про попередню освіту; без надходження на рахунки навчального закладу коштів за навчання у повному обсязі. Зараховували цих абітурієнтів на старші курси, починаючи з другого, уточнює Тамара Лисенко. На сьогодні ще чітко не встановлено, скільки ж коштував такий диплом студентові-самозванцю, але, як пояснюють у міліції, ціна була різна для різних людей, і залежала від кількості навчальних років — що більше, то дорожче. На сьогодні вартість навчання у Рівненській філії Європейського вузу становить 7 000 грн — стаціонар та 5 000 грн — заочне відділення. За приблизними підрахунками автора публікації (які, звісно, не претендують на істину в останній інстанції), йдеться про більш як 100 тисяч гривень несплачених у державний бюджет коштів. Хоча треба розуміти, що мова не лише про гроші, а й про шкоду державним інтересам, адже це — підривання авторитету та престижу всієї освітньої системи України.

Слідство також встановило, що діяв директор не сам, а за попередньою змовою зі старшим викладачем кафедри економіки та менеджменту, завідувачем заочного відділення Наталією Лустюк. На уточнювальне запитання журналіста, ким ця жінка доводилася директору, в міліції відказують: це не дружина, але родичка. Також слідство вважає, що до справи були дотичні й інші посадові особи вишу, яких іще не встановили, але шукають. На запитання, чи знав колектив про те, що коїться в їхньому ВНЗ, правоохоронці висловлюють припущення: якщо це все діється в одній установі, в одному колективі, то як колектив міг цього не знати? Згідно з постановою слідчого, усі 103 дипломи повинне скасувати Міністерство освіти, а у всіх філіях «Європейського університету» мають провести перевірку місцеві правоохоронні органи та контролери з освітньої галузі.

Рівнянам пропонують вчитись, працюючи [+Фото]

У громадянській мережі «Опора», яка систематично контролює різні освітні процеси, про ситуацію з рівненським вузом почули від журналістів. Координатор освітніх програм на Рівненщині від «Опори» Анатолій Бондарчук зазначив: «Ми моніторимо ВНЗ постійно, завжди зосереджувалися на державних вишах, а цього року переключилися на приватні. Проте у місті Рівне ми обрали інший приватний вуз, який є найбільш популярний серед студентів. Напевно ми будемо реагувати на цю історію, а не залишимося осторонь. Мені здається, випадок безпрецедентний, принаймні у нас, на Рівненщині, таких раніше точно не траплялося».

У виші — нове керівництво
У Рівненській філії тепер уже нове керівництво, яке, зі зрозумілих причин, не дуже радо коментує ситуацію. Новий директор навчального закладу Олег Кузьмак — із викладацького складу, з його слів, він пропрацював у вузі 12 років. Зміну керівництва пан Кузьмак пояснює так: у попереднього очільника Миколи Лустюка закінчився контракт, а ще він хворий і за станом здоров’я не може далі працювати. Про ситуацію з незаконними дипломами, запевняє чільний керівник, він нічого не знає. А на запитання, чи працює ще в закладі Наталія Лустюк, яка теж проходить у справі, Олег Іванович відказав, що недавно приступив до обов’язків і ще не вивчив колективу, а навантаження на викладачів лише формується, тож він не може напевне сказати, працює в установі ця людина чи ні.

Вступ-2013 на Рівненщині: до одного з вишів надійшло 33 заяви

Студенти на цю тему спілкуються неохоче. В самому університеті дівчата на таке запитання сміються і підморгують одна одній, потім заспокоюються і кажуть: «Нічого не знаємо, нічого не чули...». А ще жартують, що директор цьогоріч зник недарма... Проте з розвитком соцмереж і форумів інформація, про яку не кожен скаже вголос, поширюється блискавично. Не на одному ресурсі у всесвітній мережі можна знайти відверті відгуки студентки-заочниці на ім’я Карина про навчання у «Європейському університеті», Київська філія. Хоча саму дівчину до відмінниць не зарахуєш, проте з її описів вимальовується приблизно така картина: приймали у вуз навіть восени — після закінчення вступної кампанії, головне оплатити семестр; за кожен екзамен на сесії староста (одна й та ж у чотирьох групах) організовано збирає з усіх студентів гроші від 50 до 150 грн (залежить від рівня викладача). Додаються й аудіофайли — як запевняє автор, записи оголошень старости щодо прайсів і збору коштів. Вочевидь не лише в Рівненській філії відбуваються такі атракції.
А ви кажете, «освітня реформа»…





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ