Рівненчанин сам себе "перехрестив", щоб врятувати від арешту родину
Олександр Шмалюк (справжнє ім’я Степана Бакунця, – авт.) народився у селі Тинному Сарненського району. Родина жила незаможно, виховували п’ятеро дітей. Щойно батьки звели нову хату, вибухнула Друга світова війна – поляки палили все довкола. Разом із клунями та хлівами селян згорів і будинок Шмалюків. Батько підшукав за річкою закинутий маєток, туди й переїхала сім’я. Коли у 1942 році почали збирати людей на вивезення до Німеччини, серед майбутніх остарбайтерів опинився й Олександр.
– Привезли нас у табір до Рівного, мені було вісімнадцять років, – згадує Степан Сидорович. – Підслухав, що цигани, яких мали вислати з нами, готуються втікати. Вночі роми переламали дроти огорожі, й ми, чотири хлопці та дівчина, пішли за ними. За ніч пішки пройшов майже 90 кілометрів із Рівного до Тинного. Дякувати Богу, не було погоні.
Згодом до будинку Шмалюків стали приїздити «гості», то був вишкіл майбутньої УПА. За тиждень у помешканні селян оселилися до сорока людей, вчилися володіти зброєю. Коли ж прибульці вирушали в дорогу, Олександр вирішив піти з ними, хоч батько і був проти.
Хлопець потрапив у сотню командира Коробки – Григорія Перегіняка. Разом із військом патрулював північні райони. Якось після боїв, коли табір зупинився неподалік рідного села, хлопець вирішив навідатися до батьків. Тільки-но зайшов у двір, його схопили бійці НКВС і стали допитувати: «Хто і що тут шукає?».
– Щойно мене завели в хату, рідні аж зблідли, – пригадує Бакунець. – Усвідомлюючи, яка доля може чекати мою родину, зробив вигляд, що не знаю цих людей, і назвався Степаном Бакунцем. Ім’я Степан взяв від Бандери, а Бакунець – поширене прізвище у Тинному.
Енкавеесівці заарештували хлопця, повезли на допит. Він вперто повторював, що не знає тієї сім’ї, та в’язниці не уникнув – «здав» колишній однополчанин на прізвисько Куля. Доводилося сидіти у тюрмах Рівного, Києва, Казахстану. У 1948 році колишнього повстанця заслали на Колиму.
– Там зустрів майбутню дружину Ганну, вона також відбувала покарання, – усміхається колишній вояк УПА. – Я вже тоді звільнився і працював на бульдозері. Зустрілися ми в одного товариша. Одразу у вечір знайомства запропонував одружитися. Згодом повернулися в Україну.
Про рівненчанина, який врятував древні тексти майя, Костянтин Стогній зняв фільм
На батьківщині оселилися у рідному селі дружини Кураші. Щомісяця ходили “відмічатися” у КДБ. На обійсті тещі звели дерев’яний будинок, виховували трьох дітей: доньок Надію і Галину та сина Миколу. На жаль, хлопець помер у 33-річному віці. Дівчата повиходили заміж і роз’їхалися.
Із настанням мирних часів Степан Сидорович хотів повернути собі справжнє ім’я, проте облишив цю ідею. Всі односельці, каже, знають його як Бакунця, та й діти по батькові Степанівни. До того ж Сашко Шмалюк за документами проходив як мертвий.
У 1993 році не стало дружини пана Степана Ганни. Ховали жінку під синьо-жовтим українським прапором, який подружжя пошило ще в 1976 році, та довгі роки ховали у шафі. Дістати національний символ зі схованки наважилися лише тоді, коли Україна здобула незалежність.
А минулого літа до сивочолого дідуся навідалися слідчі Дубровицької районної прокуратури – розпитували, чи УПА поляків вбивала. Як з’ясувалося, генеральна прокуратура Польщі порушила кримінальну справу за фактами злочинів проти польського народу. Про Степана Бакунця вони дізналися з Інтернету, де чоловік розповідав журналістам про своє минуле.
– На допиті розповів усе як було. Мені нема чого боятися, мирного населення я не чіпав, – завершує свою розповідь Степан Сидорович.
На Рівненщині судили батька чотирьох дітей за домашнє насильство
У Костополі на лаві підсудних опинився 39-річний чоловік з Борщівки Костопільської громади, якого засудили за домашнє насильство.
переглядів: 17
На Рівненщині чоловік через суд хоче стягнути з родичів пів мільйона
Рівненський апеляційний суд підтвердив рішення суду першої інстанції, згідно з яким з родичів чоловіка, Миколи Іщика, стягнули майже пів мільйона гривень за його частку в спірній квартирі.
переглядів: 48
Водійка "Mazda" заблокувала рух тролейбусу біля вокзалу Рівного
У Рівному на Привокзальному майдані сталася ситуація, яка призвела до блокування руху тролейбусу через неправильно припаркований автомобіль.
переглядів: 135
Ускладнений рух: у Рівному біля "Новуса" сталася ДТП
У Рівному біля супермаркету "Новус" знову сталася дорожньо-транспортна пригода.
переглядів: 101
На Рівненщині додали ще одну ділянку для вимірювання швидкості з TruCAM
З 21 грудня на Рівненщині з'явиться ще одна ділянка, де патрульні використовуватимуть радари TruCAM для контролю за швидкістю руху.
переглядів: 225