22.04.2014, 16:05

Що нового чекає рівнян на виборах Президента України 2014 року

Президентські вибори 2014 проводитимуться згідно із Законом «Про вибори Президента України», до якого було внесено низку змін і доповнень.
Через місяць в Україні відбудуться позачергові вибори Президента України. Громадяни обиратимуть Главу держави на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Варто звернути увагу на кілька новацій, які запровадили цьогоріч.

Межі територіальних виборчих округів Рівненської області
Так, уже традиційно Рівненщину поділили на 5 територіальних виборчих округів. Але цього разу, на відміну від останніх парламентських виборів, змінилася їхня нумерація. Якщо в 2012 році округи були з номерами 152-156, то тепер - 154-158. Важливо також, що цього разу все місто Рівне, після дещо дивного розподілу між двома округами в 2012 році, знову входить у межі одного ТВО №154.
Межі інших округів області включають:
ТВО №155 - Гощанський, Корецький, Острозький, Рівненський райони та місто Острог;
ТВО №156 - Демидівський, Дубенський, Здолбунівський, Млинівський, Радивилівський райони та місто Дубно;
ТВО №157 - Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський райони та місто Кузнецовськ;
ТВО №158 - Березнівський, Костопільський, Сарненський райони.

Внесення змін до списку виборців у день голосування не буде!
Варто пам'ятати, що проголосувати під час цих виборів зможе лише виборець, включений до списку виборців на відповідній дільниці. Внесення змін до списку виборців у день голосування не буде проводитися (за винятком виправлення неточностей і технічних описок), навіть за рішенням суду, як це можна було зробити під час парламентських виборів 2012 року. Нинішнім законодавством така можливість не передбачена. Тому кожному виборцю ще до дня голосування варто перевірити свою (чи рідних, близьких, знайомих) наявність/відсутність у списку виборців. Традиційно це можна буде зробити на своїй виборчій дільниці, де списки виборців мають бути доступні для ознайомлення не пізніш як з 9 травня.

Кандидатам у Президенти заборонено роздавати календарики та ручки

Веб-ресурс «Особистий кабінет виборця»
В цьому році була запроваджена цікава інновація, яка може значно спростити громадянам, котрі мають доступ до Інтернету, процес перевірки своїх даних у списках виборців. На сьогодні вже працює веб-ресурс «Особистий кабінет виборця», розміщений на офіційному сайті Державного реєстру виборців. Завдяки йому, витративши близько 5 хвилин часу, можна перевірити, чи є Ви і, якщо є, то де, в списку виборців (за якою адресою).

Коли йти голосувати?
Нинішні президентські вибори призначені на 25 травня 2014 року. Обраним у день виборів Президентом України вважатиметься кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо ж такого кандидата не буде, то Центральна виборча комісія приймає рішення про призначення повторних виборів. Повторне голосування призначається ЦВК на третю неділю після дня виборів. Тобто, швидше за все, 25 травня відбудеться так званий 1-ий тур виборів, за результатами якого будуть визначені два кандидати, котрі наберуть найбільшу кількість голосів виборців. А вже через три тижні, 15 червня, під час 2-го туру країна обере нового Президента.

Скільки коштують президентські дебати

Час для голосування
В день голосування виборець може реалізувати своє право голосу на виборчій дільниці з 08:00 до 20:00 години, а не до 22:00, як це було на місцевих виборах 2010 року.

У бюлетені не буде графи «Не підтримую жодного кандидата»
Цього разу у виборчому бюлетені не буде графи «Не підтримую жодного кандидата на пост Президента України», як це було в 2010 році. Тож виборці мають чітко визначатися зі своїм волевиявленням щодо конкретного кандидата.

Відеоспостереження на дільницях відміняється
На цих виборах відмінена практика використання відеоспостереження за організацією проведення голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях. Тобто, цього разу не буде ніяких веб-камер на дільницях у день голосування, як це було під час парламентських виборів 2012 року.

Фотографувати і демонструвати свій бюлетень заборонено!
Ще однією важливою новацією нинішніх виборів є посилення вимог щодо заборони порушення таємниці волевиявлення. Нині це включає заборону фотографування, відеофіксації в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрацію виборцем результатів волевиявлення в приміщенні для голосування. Тобто, виборцям забороняється фотографувати виборчі бюлетені з результатами свого волевиявлення та демонструвати їх усім на виборчій дільниці.

Рівненщина: хто очолює виборчі штаби кандидатів у президенти

Для отримання безоплатної правової допомоги, в тому числі з виборчих питань, мешканці Рівненщини можуть звертатися до центрів права РОГО КВУ в Рівному та Сарнах.
Адреса центру права в Рівному: вул. Короленка, 6, каб. 5. Тел.: (0362) 26-38-47.
Адреса центру права в Сарнах: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.
Дні прийому громадян: вівторок та четвер з 10:00 до 17:00.
Щасливе Рівне