Ми у Facebook
05.08.2014, 16:02

6 серпня - Святих мучеників Бориса і Гліба

Сьогодні Церква вшановує святих братів страстотерпців Бориса і Гліба (в хрещенні Романа і Давида) - одних з перших українських святих, канонізованих Київською Церквою, молодших синів святого Володимира Великого - хрестителя Русі-України.
До наших днів збереглося багато писемних пам`яток давнини, присвячених життю й трагічній загибелі Бориса та Гліба.

Святі Борис і Гліб народившись незадовго до Хрещення Русі були виховані в християнському благочесті. Старший з братів - Борис здобув гарну освіту. Він любив читати Святе Письмо, твори святих отців і особливо житія святих. Під їх впливом святий Борис запалав гарячим бажанням наслідувати подвиги угодників Божих і часто молився, щоб Господь удостоїв його такої честі.

Святий Гліб з раннього дитинства виховувався разом з братом і поділяв його прагнення присвятити життя виключно служінню Богові. Обидва брати відрізнялися милосердям і серцевої добротою, наслідуючи приклад святого рівноапостольного великого князя Володимира, милостивого і чуйного до бідних, хворих, знедолених.



Ще за життя батька святий Борис отримав у спадок Ростов. Керуючи своїм князівством, він проявив мудрість і лагідність, піклуючись перш за все про насадження Православної віри і затвердження благочестивого способу життя серед підданих. Молодий князь прославився також як хоробрий і вправний воїн. Незадовго до своєї смерті великий князь Володимир закликав Бориса до Києва і направив його з військом проти печенігів.


2 серпня — день Пророка Іллі


Після смерті рівноапостольного князя Володимира, старший син його Святополк, що був у той час у Києві, оголосив себе великим князем Київським. Святий Борис в цей час повертався з походу, так і не зустрівши печенігів, ймовірно, злякалися його і втекли у степи. Дізнавшись про смерть батька, він сильно засмутився. Дружина умовляла його піти до Києва і зайняти великокнязівський престол, але святий князь Борис, не бажаючи міжусобних чвар, розпустив своє військо.



Проте підступний і владолюбний Святополк не повірив щирості Бориса; прагнучи захистити себе від можливого суперництва брата, на боці якого були симпатії народу і війська, він підіслав до нього вбивць. Святий Борис був сповіщений про таке віроломство Святополка, але не став ховатися і, подібно мученикам перших століть християнства, з готовністю зустрів смерть. Вбивці наздогнали його, коли він молився на утрені в недільний день 05 серпня 1015 року в своєму наметі на березі річки Альти. Після служби вони увірвалися до намету до князя і пронизали його списами. Улюблений слуга святого князя Бориса - Георгій Угрин (родом угорець) кинувся на захист пана і негайно був убитий. Але святий Борис був ще живий. Вийшовши з намету, він почав гаряче молитися, а потім звернувся до вбивць: «Підходьте, браття, закінчіть свою службу, і хай буде мир братові Святополку й вам». Тоді один з них підійшов та й пробив його списом.


5 серпня православні вшановують Почаївську ікону Божої Матері


Слуги Святополка повезли тіло Бориса в Київ, по дорозі їм попалися назустріч два варяги, послані Святополком, щоб прискорити справу. Варяги помітили, що князь ще живий, хоча й ледве дихав. Тоді один з них мечем пронизав його серце. Тіло святого страстотерпця князя Бориса таємно привезли до Вишгороду і поклали в храмі в ім'я святого Василія Великого.

Після цього Святополк настільки ж віроломно вбив святого князя Гліба. Підступно викликавши брата з його спадку - Мурома, Святополк послав йому назустріч дружинників, щоб убити святого Гліба по дорозі. Князь Гліб уже знав про упокоєння батька і лиходійське вбивство князя Бориса. Глибоко засмучений, він віддав перевагу смерті, ніж війну з братом. Зустріч святого Гліба з вбивцями сталася в гирлі річки Смядини, неподалік від Смоленська.



Святі князі Борис і Гліб були першими прославленими руськими святими, яких канонізували при посвяченні церкви 6 серпня 1021 р.

Ради Христового Євангелія й заповідей любові до ближнього князі Борис і Гліб прийняли смерть.

Життя святих страстотерпців було принесена в жертву основним християнським благочестя - любові. «Хто каже: «Я люблю Бога», а брата свого ненавидить, той неправдомовець» (1 Ів. 4, 20). Святі брати зробили те, що було ще нове і незрозуміло для язичницької Русі, яка звикла до кровної помсти - вони показали, що за зло не можна віддавати злом, навіть під загрозою смерті.



Молитва до Святих Мучеників Бориса і Гліба

"Правдиві страстотерпці і істинні Євангелія Христового послухачі, доброчесний Романе з незлобивим Давидом, ви не спротивилися ворогові – братові, що вбивав ваші тіла, а душ не міг діткнутися.

Нехай, отже, плаче злий властолюбець, а ви, радіючи з ангельськими ликами, стоячи перед Святою Тройцею, моліться, щоб країна рідних ваших благовгодна була і щоб сини руські спаслися.





На правах реклами

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини

15.10, 12:18 Таксист на Рівненщині займався сутенерством: зацікавлював та доставляв до "потрібних" місць

15.10, 11:54 На Рівненщині перевірили факт забруднення ґрунтів поблизу птахофабрики

15.10, 11:36 У Рівному благодійний концерт зібрав 8 мільйонів гривень для ЗСУ та передав 10 автомобілів на фронт

15.10, 11:20 У ще одній громаді на Рівненщині розпочався опалювальний сезон

15.10, 10:52 У Рівному через ймовірне замінування евакуюють працівників міськради

15.10, 10:27 Боксер Школи Даніленка здобув першу перемогу на Чемпіонаті Європи

15.10, 10:20 Діти вдерлися до ліцею на Рівненщині під час командантської години та вчинили погром: завдано великих збитків

15.10, 08:56 У Рівному обстежать багатоповерхівки: де не буде газу сьогодні

15.10, 08:00 Ексдиректорка комунального закладу привласнила понад 330 000 грн через фіктивне працевлаштування

15.10, 07:35 Ремонт водопроводу у Рівному: де не буде води 15-16 жовтня