16.11.2014, 22:57

Як підготуватися до вагітності

"Будь здоровий!"… Ці слова ми чуємо настільки часто, що навіть і не помічаємо. Іноді так і вітаємося, турбуємося про здоров'я і шкодуємо за ним, коли хворіємо. Та чи замислювалися ви коли-небудь, з чого, власне, починається здоров'я людини?
Лікар-гінеколог обласного медико-генетичного центру Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука Богдана Євтушок розповідає, що розібратися у цьому питанні нам допоможуть два наукові факти.

— По-перше, майбутня людина починається з однієї клітини (зиготи), котра формується внаслідок злиття двох клітини — материнської (яйцеклітини) та батьківської (сперматозоїда), — розповідає лікар. — По-друге, найважливіші органи людини формуються протягом перших кількох тижнів розвитку, коли жінка може навіть не підозрювати про свою вагітність. Тому можна сказати, що здоров'я майбутньої людини починається ще до її зачаття і є найбільш вразливим на ранній стадії розвитку. Саме в цей період батьки повинні особливо турбуватися про свого малюка.

— З чого ж розпочати?

— Найперше — кожна вагітність має бути запланованою. Тобто кожна сім'я повинна свідомо вирішувати, коли вона є психологічно та фізично готовою прийняти дитину та нести відповідальність за її долю. До цього часу повинні застосовуватися різні методи контрацепції.

— Які ж заходи необхідно вживати подружжю, що планує вагітність?

— Комплекс цих заходів називається преконцепційною підготовкою (підготовкою до зачаття). Слід подбати про здоровий спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок: припинити куріння (активне та пасивне), вживання алкоголю, наркотичних речовин, максимально уникати контакту з шкідливими впливами як на роботі, так і в побуті. Якщо ви вживаєте якісь медичні препарати (постійно чи епізодично), проконсультуйтесь із лікарем щодо їх можливого шкідливого впливу на плід. Препаратам та хімічним речовинам може бути властивий тератогенний (такий, що викликає вроджені вади) та токсичний вплив.

Народити дитину у воді? Рівнянки за!

Перед плануванням вагітності подружжю потрібно пройти профілактичний огляд у свого лікаря, якщо потрібно — то "вузького" спеціаліста. Це, в першу чергу, необхідно тим людям, у кого є хронічні захворювання. У такому випадку потрібна консультація фахівця щодо можливості виношування вагітності, оптимального часу її планування та індивідуалізації опіки вагітної. Важливо досягнути компенсованого стану при лікуванні хронічної патології. Потрібно лікувати вогнища хронічної інфекції та здійснювати профілактику гострих інфекційних захворювань.

"Їжа повинна бути ліками" — казали лікарі старовини. Справді, раціональне харчування здатне зміцнити й підтримати здоров'я майбутніх батьків та їхнього малюка. Правильне харчування передбачає забезпечення оптимальної маси тіла та має бути достатнім у кількісному та якісному (вміст поживних речовин) аспекті.

У преконцепційному періоді (періоді підготовки до зачаття) та під час вагітності важливо вживати достатню кількість вітамінів та мікроелементів. У разі вживання полівітамінних комплексів потрібно звернути увагу, щоб це був препарат, рекомендований для застосування у преконцепційному періоді та вагітними жінками.

Що відчувають рівненські чоловіки, коли народжують жінки?

У всьому світі визнана важлива роль фолієвої кислоти у профілактиці вроджених вад розвитку. Фолієва кислота — це життєво необхідний вітамін групи В, який входить до складу багатьох харчових продуктів у вигляді фолатів. Фолати синтезуються мікроорганізмами та рослинами, але не утворюються в організмі людини.

Доведено, що у більшості (до 80%) випадків ризик виникнення ряду вроджених вад головного та спинного мозку (а саме — вад невральної трубки) у дитини залежить від харчування матері, особливо від кількості спожитої нею фолієвої кислоти. Жінки повинні починати приймати фолієву кислоту принаймні за 3 місяці до зачаття дитини і продовжувати приймати її протягом перших 3 місяців вагітності. Оскільки переважна більшість вагітностей є незапланованими, то найкраще було б жінкам дітородного віку вживати її постійно, тим більше, що фолієва кислота допомагає у запобіганні таких захворювань, як анемія, серцево-судинні хвороби, інсульт, а також рак товстого кишечника. Добова профілактична доза фолієвої кислоти становить 400 мкг, тобто 0,4 мг. Тут діє просте правило: якщо Ви спроможні вагітніти, приймайте фолієву кислоту.

Підводячи риску, можна сформулювати 8 пунктів, які ви повинні виконати ДО вагітності.
1. Заплануйте період часу, коли ви хочете завагітніти.
2. Застосовуйте надійну контрацепцію доти, поки не будете готові завагітніти.
3. Щодня приймайте 400 мкг вітаміну В9 (фолієвої кислоти), щоб запобігти вродженим вадам невральної трубки та іншим вадам у вашої майбутньої дитини.
4. Відмовтеся від паління, вживання алкоголю та наркотичних речовин.
5. Проконсультуйтеся у лікаря щодо свого здоров'я і необхідних перед вагітністю преконцепційних обстежень.
6. Їжте корисні продукти та досягніть оптимальної ваги тіла, ведіть активний спосіб життя.
7. Уникайте контакту зі шкідливими речовинами вдома та на роботі.
8. Уникайте стресів.

"Рівненська газета" №5 від 31 січня 2013
Щасливе Рівне