19 січня — Водохреща. Історія та традиції свята
Вірування
Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.
Традиції
Напередодні Водохрещі святкується «Голодна кутя», або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився».
На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі, криниці.
За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.
До радянських часів у день водосвяття в селах і містах влаштовувались багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хорогв учасники цих процесій несли запалені «трійці» — три свічки, перевиті зіллям васильків, чебрику та інших квіток. Акт водосвяття в багатьох місцевостях супроводжувався стріляниною з рушниць порожніми набоями. Одночасно у небо випускали голубів, попередньо прикрашаючи їх стрічками з кольорового паперу.
Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім’ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості з метою наблизити весну.
Прикмети
на Водохрещi день ясний — хліба будуть чисті, а якщо похмурий — буде у хлібі повно «сажки»;
Іде лапатий сніг — на врожай.
До Водохрещ жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість, дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум’яними. Загалом до Водохрещ протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки.

На Рівненщині відкрили пам’ятну дошку нацгвардійцю

У селі Посягва, на фасаді місцевого ліцею, встановили меморіальну дошку на честь загиблого військовослужбовця Національної гвардії України Василя Мельничука.
переглядів: 68
Дубайська паска - новий тренд цієї весни

Спробуйте приготувати паску з дивовижною начинкою, яка здивує навіть найвибагливіших гурманів! Тренд з дубайським шоколадом заполоняє і великодню випічку.
переглядів: 436
Рівненські лікарі врятували недоношеного хлопчика з численними ускладненнями

У Рівненському обласному перинатальному центрі сталося справжнє диво: виписали недоношеного хлопчика Дамира, який народився на 28-му тижні вагітності з численними ускладненнями. Малюк провів у медзакладі 70 днів.
переглядів: 430
На Донеччині віддав життя за Україну Захисник-правоохоронець з Рівненщини

На Донеччині у війні з ворогом загинув захисник, який майже 20 років віддав служінню українському народові в органах системи МВС.
переглядів: 495
У Рівному буде презентація альманаху "Рівне літературне"

Альманах "Рівне літературне" впорядкувала Валентина Люліч — відома письменниця, перекладачка, бардеса, лауреатка премії імені Уласа Самчука.
переглядів: 486