Ми у Facebook
21.08.2015, 17:30

Як боротися з температурою, - поради рівненського лікаря

Бог створив людину так, що її організм може нормально функціонувати лише при певній температурі внутрішнього середовища. Причому, зниження або підвищення температури тіла всього на декілька градусів може призвести до загибелі.
Наш організм володіє масою різноманітних механізмів, які завжди підтримують температуру тіла на рівні 36,6. І вона однакова як у жаркій Африці, так і в холодному Сибіру. Зимою і літом, вдень і вночі, під час роботи і відпочинку температура тіла майже не змінюється. Але бувають у житті моменти, коли стовпчик термометра раптом починає значно відрізнятися від такої звичної і приємної нам цифри 36,6 і більшість людей починають хаотично згадувати, як можна лікувати температуру, зовсім не замислюючись над тим, в чому ж усе-таки причина такого підвищення. Багатьох людей не лякає хвороба, але дуже лякає температура, - пише сайт familyclub.rv.ua.

Розумієте, коли дитина має важку хворобу, її температура тіла – не головний показник. І не він показує, чи одужає дитина, чи ні. Лікар звертає увагу на багато інших симптомів, але для батьків часто головним критерієм є температура. Це зовсім неправильно. І така неправильна думка призводить до того, що люди в домашніх умовах починають пити жарознижуючі і годувати ними своїх дітей, як тільки побачать, що на термометрі показник уже майже дотягує до 37С. Про це поговоримо докладніше.

Ваше здоров'я: оздоровлення організму без ліків та операцій у Рівному [+Відео]

Для чого людині температура 36,6? Ми створені так, що лише при цій температурі в організмі найкраще проходять усі реакції, засвоюється кисень, відбувається травлення, людина може отримувати енергію і працювати. Але інколи цю гармонію порушують малесенькі мікроби або віруси. Вони потрапляють до нас всередину, поселяються там і починають масово розмножуватися. Їм тепло, комфортно і є що їсти. В їжу вони використовують те, що є всередині організму і що нам теж дуже потрібне. В туалет вони теж ходять всередині організму і помирають там же. Всі ці їхні продукти є отруйними для людини. Починається хвороба. Гармонія порушується.

Що робить організм у такому випадку? Один з механізмів захисту від мікробів і вірусів – підвищення температури тіла. Мікробам стає некомфортно і вони вже не можуть розмножуватися так масово. Після підвищення температури включаються інші механізми і в організмі починають виділятися речовини, які вбивають непроханих гостей. Таким чином відбувається боротьба з інфекцією. Що відбувається далі? Після того, як інфекція буде подолана, і розвідка докаже, що неприємних мікробів уже не залишилося, температура тіла знизиться до нормальної самостійно, без будь-яких втручань. Тобто, висока температура – це не хвороба, а спосіб боротьби з хворобою. В більшості людей темепратура не підніметься вище певного допустимого рівня. Вона підніметься до таких цифр, які людина зможе перенести, а мікроби і віруси – ні. І тільки в деяких випадках, якщо організм дуже ослаблений або інфекція надто агресивна, температура тіла може розбалансуватися. Вона починає рости некеровано і людина потребує негайного втручання, невідкладної допомоги.

Уявіть собі автомобіль, яким ви керуєте. Ви їдете без усяких проблем. Але раптом на панелі приладів загоряється лампочка, яка сигналізує, що в автомобілі залишилося мало пального. Світло ціього датчика дуже вам не подобається, але якийсь час ви терпите. Зрештою, терпіти це стає неможливо. І ви приймаєте рішення. Воно може бути різним. Можна заїхати на АЗС, залити в бак пального і сигнальна лампочка погасне. Проблема буде вирішена. А можна просто зупинитися і відключити датчик рівня палива. І сигнальна лампочка теж погасне. Але проблема не вирішиться. Так, світло датчика не буде дратувати водія, але пального в автомобілі при цьому не добавиться. В якийсь момент автомобіль зупиниться просто на дорозі. І проблем тільки додасться.

ВІДЕО: як проходить перевірка на ВІЛ-інфекцію

Ця ілюстрація нагадує ситуацію з температурою. Гарячка – це сигнальна лампочка, яка вказує на те, що в тілі людини є якась проблема. Потрібно шукати цю проблему і вирішувати її. І лапочка погасне, гарячка спаде. Але людині простіше відключити датчик за допомогою жарознижувальних препаратів. Так, лампочка погасне, а проблема залишиться. Люди ж будуть ламати голову: “Чому ж це я чи моя дитина так довго хворіє? Температуру збиваю, а хвороба триває…” Датчик відключений, а причина не вирішена. Ось відповідь на запитання.

Що ж робити? Якою має бути тактика? Збивати чи не збивати температуру?

Ось кілька практичних порад:

Порада 1. Орієнтуйтесь в першу чергу не на показник термометра, а на загальний стан дитини (чи дорослого). Багато чого залежить від індивідуальних особливостей організму. Хтось відносно нормально почуває себе при 39,5, а хтось дуже погано – при 38. Якщо дитина може заснути, якщо немає судом і дитина відносно нормально себе почуває – не спішіть із жарознижувальними. Якщо вам важливі цифри, намагайтеся не втручатися в організм, якщо гарячка не вище 38,5 0С. Але якщо ви помітили, що шкіра стала блідою і холодною на дотик, а показник термометра вказує на жар, якщо з”явилися неприродні посмикування м”язів і таке подібне – не дивіться на цифри термометра. Температуру потрібно збивати.

Порада 2. При гарячці багато пийте і давайте пити дітям. Не так важливо, що. Важливо, щоб організм отримав багато рідини. Через потовиділення буде стабілізуватися температура, а через сечовиділення будуть швидше виводитися з організму продукти, які зумовлюють інтоксикацію.

Порада 3. Не змушуйте їсти під час гарячки. Пити потрібно багато, а їсти потрібно стільки, скільки хочеться. Кожна людина має в собі запас поживних речовин, які використовуються під час хвороби. Тому не буде нічого страшного, якщо кілька днів не їсти багато. Справа в тому, що перетравлювання їжі потребує енергії, яку організм зараз витрачає на боротьбу з інфекцією. Також під час травлення виділяється тепло, а це не сприяє зниженню температури.

Порада 4. Шукайте причину, яка викликала жар. Це допоможе швидше одужати. Зверніться до лікаря, який допоможе розібратися і знайти причину, а також порадить правильне лікування.

Порада 5. Не думайте, що надмірне втручання в роботу організма дуже для нього корисне. Ще древні латиняни казали, що найкращі ліки – це спокій. Наше ж втручання і намагання керувати температурою, апетитом, всіма іншими симптомами тільки погіршують ситуацію і знижують загальний рівнеь здоров”я людини. Серйозне втручання необхідно лише тоді, коли людина зовсім безсила і без сторонньої допомоги не може жити. Не думайте, що надмірне втручання в роботу організма дуже для нього корисне. Ще древні латиняни казали, що найкращі ліки – це спокій. Наше ж втручання і намагання керувати температурою, апетитом, всіма іншими симптомами тільки погіршують ситуацію і знижують загальний рівнеь здоров”я людини. Серйозне втручання необхідно лише тоді, коли людина зовсім безсила і без сторонньої допомоги не може жити.

Павло Сільковській, лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні





На правах реклами