Ми у Facebook
04.09.2015, 11:30

Які зміни чекають жителів Рівненщини цієї осені - у свіжому випуску газети "ОГО"

З настанням осені на жителів Рівненщини чекає багато змін. Вони з одного боку поліпшують життя, але водночас і роблять його дорожчим. Що саме змиіниться, досліджували журналісти газети "ОГО".
Найбільше нововведень - у вересні: це і чергове підвищення акцизів на спиртне, і зростання судового збору, і нові тарифи на електроенергію, і нововведення в Податковому кодексі.

З жовтня влада обіцяє поступово позбавляти нас від паперової тяганини, а в листопаді почнуть діяти Закон "Про поліцію" і автофіксація порушень ПДР водіями.

Дорожчають алкоголь і судовий збір


Перший осінній місяць вдарить по кишенях українцям. Так, з 1 вересня знову подорожчають "шкідливі звички", електроенергія, а також більше доведеться платити за пошук справедливості у суді, оскільки збільшується судовий збір за подання всіх видів позовів.
І якщо спиртне виросте в ціні порівняно набагато – півлітра горілки або коньяку подорожчають на 5 грн (горілка – з 50 до 55 грн, коньяк – з 79 до 84 грн), то судовий збір збільшиться в рази.

Приміром, подати позовну заяву майнового характеру (наприклад, про стягнення боргу або повернення банківського вкладу) коштуватиме 1,5% від ціни позову (зараз – 1%), але не менше однієї мінімальної зарплати (до 1 вересня була 1218 грн, а після 1 вересня може бути 1378 грн) і не більше 5 мінімальних зарплат (зараз не більше трьох). Тобто за те, щоб “відвоювати” борг в 10 тис. грн, треба сплатити суду мінімум 1 218 грн – які, в разі виграшу позову, доведеться додатково вимагати стягнути з боржника.

Позовні заяви немайнового характеру (про вселення, виселення), про розірвання шлюбу, поділ майна коштують не менше 0,4 мінімальної зарплати (487 грн, було вдвічі менше).

При цьому, якщо майно коштує дорого (квартира, автомобіль), то доведеться сплатити не менше 1% його вартості, але не більше трьох мінімальних зарплат (3654 грн, зараз вдвічі менше).
А от домогтися відшкодування морального збитку стало дешевше – 1,5% від ціни позову, але не більше однієї мінімальної зарплати (зараз не менше 10% ціни позову).

Більш ніж удвічі подорожчали подача апеляційної (110% збору, було 50%), касаційної (120%, було 70%) скарг на рішення суду. А за подачу заяви у перегляді рішення до Верховного суду треба платити 130% від вартості збору при подачі позову (зараз 70%).

Набагато більше з вересня буде коштувати й отримання копії рішення суду (один примірник видається безкоштовно, але нерідко їх потрібно кілька) – по 3,65 грн за кожну сторінку (зараз по 1 грн), роздруківка запису судового засідання – 12,18 грн за сторінку (зараз 5 грн), видача в електронному вигляді копії судового засідання – 36,54 грн (зараз 15 грн).

Як і раніше, звільнені від сплати судового збору позови щодо зарплати, стягнення аліментів, потерпілих у кримінальному злочині (про відшкодування шкоди), а також позови більшості категорій пільговиків.

Нові тарифи на електроенергію для населення та підприємств

Із 1 вересня в черговий раз ми станемо більше платити за електроенергію. Відповідно до Постанови НКРЕКП від 26.02.2015 №220 "Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню", яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України, з 1 вересня 2015 року по 29 лютого 2016 року включно встановлені нові тарифи.  Якщо до осені при споживанні до 100 кВт-год електроенергії на місяць одна кВт-год коштувала 36 коп., а понад 100, але не більше 600 – 63 коп.,то з 1 вересня буде , відповідно, 45,6 коп. і 78,9 коп. А понад 600 кВт-год – 1,48 грн/кВт. Зазначимо, що це не останнє підвищення тарифів для населення, яке триватиме поетапно до 2017 року. Із 1 березня 2016 р. їх мають збільшити ще на 23%.

Як пояснюють у ПАТ “Рівнеобленерго”, поступове зростання цін за спожиту електроенергію дає можливість споживачам планувати свій бюджет, а також стимулює до енергозбереження, шляхом утеплення житла, заміни звичайних лампочок на енергозберігаючі, старих вікон та дверей, застарілих електроприладів. Ці заходи допомагають значно знизити споживання енергії, а відтак дозволяють не збільшувати витрати на енергоресурси при збільшенні тарифів.

Що ж стосується промислових споживачів електроенергії, то Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП), своєю постановою від 27.08.2015 з 1 вересня 2015 року знизила тарифи на електроенергію для промислових користувачів першого класу напруги (35 кВ і вище) на 2%, – до 125,05 коп. за кВт-год. Тариф для користувачів другого класу напруги (менше 35 кВ) не змінився і становить, як і раніше, 150,20 коп. за кВт-год.

Зростання соціальних виплат


Із 1 вересня планується збільшити зарплату кільком категоріям працівників бюджетної сфери. Відтак, виплати вчителям зростуть на 474 – 605 грн (залежно від категорії), сімейним лікарям – на 453 грн, медсестрам – на 304 грн, працівникам соціальної сфери – на 304 грн, працівникам культури (зокрема, бібліотекарям) – на 348 гривень. 
Стипендія студентам (їх в Україні близько 1,5 мільйона), які навчаються у вишах 1-2 категорії – зросте на 112 грн, у вишах 3-4 категорії  – на 95 грн. А виплати одиноким матерям зростуть на 350-727 грн.

Пенсіонери, яких близько 7,5 млн осіб – будуть отримувати мінімальну пенсію у розмірі 1074 грн. А люди з  особливими потребами (інваліди) отримають додатково 100-200 грн. Мінімальна ж заробітна плата зросте з 1218 до 1378 гривень. 

Учасників АТО звільнили від військового збору

18 червня Верховна Рада прийняла Закон про особливості оподаткування грошового забезпечення осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції (законопроект № 2980).

Згідно з внесеними до Податкового кодексу змін, тимчасово (на період проведення АТО) не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби; осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління держохорони, Держспецзв'язку, інших законних військових формувань та інших осіб, на період їх безпосередньої участі у проведенні АТО.

Особливості обліку осіб щодо яких не застосовується стягнення військового збору з грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у АТО, будуть здійснюватися в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.
Тим самим вже з 10 вересня припинять стягувати 2% військового збору з доходів військових – безпосередніх учасників антитерористичної операції на сході.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА СТОРІНКАХ ГАЗЕТИ "ОГО"



Простіше доставляти допомогу Донбасу

Із 6 вересня стане простіше доставляти гуманітарну допомогу на Донбас. По-перше, гуманітарною допомогою автоматично визнають легкові автомобілі для інвалідів, дітей-інвалідів та вантажів вагою до 3 тонн. По-друге, вся гумдопомога перевірятиметься без черги і безкоштовно. Принаймні такі зміни в законодавстві.

Жовтень 2015: довідкова революція та дзвінки


Із 1 жовтня Мін'юст обіцяє "довідкову революцію": чиновникам заборонять вимагати у громадян будь-які довідки, які держслужбовець може отримати самостійно з держреєстру даних. Для цього їм відкриють доступ до всіх держреєстрів, тоді як зараз, наприклад, працівник РАЦСу може увійти тільки в реєстри цивільного стану громадян, а юристи і нотаріуси – до реєстру рухомого і нерухомого майна, довіреностей і т. д.

Нагадаємо: нині ДП "Інформаційний центр" при Мін'юсті веде 17 реєстрів, що охоплюють всі сфери життя громадян. Також відвідувачам, на їхнє прохання, безкоштовно нададуть довідки та документи, які стосуються особисто їх, з відкритих реєстрів. Але поки, як і раніше, будуть вимагати довідки (в паперовому або електронному вигляді) в приватних структурах: наприклад, міськ- і облгазах, міськ- і обленерго.

Із 1 жовтня на третину подешевшає плата операторів мобільного зв'язку один одному за взаємоз'єднання у своїх мережах: якщо зараз одне з'єднання коштує 36 коп., то буде 23 коп. Про це повідомляє Нацкомісія з регулювання зв'язку, яка прийняла відповідну постанову. Оператори мобзв'язку поки не коментують, чи подешевшають для клієнтів дзвінки в "чужу" мережу через зниження оплати за взаємоз'єднання.

Листопад: поліція, "листи щастя" та опалення
Із 7 листопада набуде чинності Закон "Про поліцію". Зараз поліцейські у своїй роботі керуються Законом "Про міліцію", який втратить чинність з цієї дати. Новий закон спростить порядок застосування спецзасобів та зброї для захисту від злочинців громадян і самих поліцейських.

Також з 7-го числа почнуть діяти зміни до Адміністративного кодексу, що дозволяють штрафувати водіїв за ряд порушень Правил дорожнього руху (перевищення швидкості, проїзд на червоний і жовтий світло світлофора, порушення правил обгону, зупинки та стоянки) в автоматичному режимі або за допомогою відеокамер на дорогах і перехрестях. Очікується, що ці відеокамери будуть встановлювати поступово, починаючи з Києва. Всього їх по країні потрібно близько 2000, інформує svdevelopment.com.

Крім того, згідно з законом, за кожне порушення з водіїв зніматимуть по 50 балів (зі 150, які нараховуються раз на рік), а коли вони закінчаться, потрібно буде сплатити штраф. При цьому приберуть "вилку" штрафів, залишивши тільки меншу суму. Протягом п'яти днів можна сплатити половину штрафу, до 30 днів – повну суму, до 60 днів – вже подвійну.

Крім того, вже в листопаді українці отримають платіжки з опаленням. Воно "поважчало" ще у травні, але опалювальний сезон до того часу вже закінчився (зараз плата за тепло стягується тільки в опалювальний сезон, а не розподіляється рівномірно на 12 місяців. – авт.). Нагадаємо, 1 Гкал подорожчав на більш ніж 70% – з 374 грн до 642 грн, а опалення одного квадратного метра квартири – з 9,58 грн до 16,42. А ось ті, хто обігріває будинки газом самостійно, – виграють, оскільки для них газ в опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня) подешевшає вдвічі – з 7,2 до 3,6 грн/куб. м.





На правах реклами

купити смартфон Apple iPhone 15 Pro max у Львові, Україна


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ