20.11.2015, 14:45

Як обирали голову: репортаж із сесії Рівненської облради [ЧАСТИНА 2]

Новий політичний сезон розпочався. Журналістка ОГО прийшла на першу сесію Рівненської облради, щоб розібратися, хто є хто в новообраній каденції, і поспостерігати, як обирають голову ради.
Натовп “тітушок”, поліцейських і нардепів — репортаж із сесії Рівненської облради [ЧАСТИНА1]

Сесія традиційно розпочинається з гімну. Після цього - хвилина мовчання за загиблими героями в АТО.

Далі новообраним депутатам пояснюють, як користуватися системою для голосування "Рада”, і на які кнопки натискати. Потім голова Рівненської обласної виборчої комісії Наталія Загиней представляє депутатів, партії, наводить статистичні дані, оголошує голів фракцій. "Радикальну", "Свободу" і "УКРОП" очолили перші номери у партійних списках до ради. "Батьківщина" і "БПП" своїх голів не озвучили. А фракцію Партії конкретних справ очолив Богдан Файфура, який навіть депутатом став не одразу ( після того, як кілька попередників у партійному списку відмовилися від мандатів).

Найбільші фракції Рівненської обласної ради розпочали радитись

Поки немає обраного голови обласної ради, сесію веде тимчасова президія, куди входить по одному представнику від кожної фракції. Очолює президію представник "Батьківщини" Микола Драганчук.

- Ви там за мене натиснете..., - звертається він до представників своєї фракції з трибуни.

Ця фраза викликає у залі бурхливий сміх, через таке відверте “кнопкодавство”.

- Ну а як мені голосувати тут? Щоразу бігати до свого місця? - Микола Драганчук і сам сміється.

Зрештою, вирішують, що Драганчук буде голосувати, піднімаючи руку.

За перші питання, як видно на табло, 5-6 депутатів не голосували взагалі.

- Шановні депутати, у мене на моніторі висвічується, що дехто тисне кнопку, просячи слова. Ви з системою не розібралися чи хтось справді бажає висловитися? Зелену кнопку тисніть. Зелену! - нагадує Микола Драганчук.

На першу сесію Рівненської обласної ради пускають по запрошенню

Під час перерви виходжу в коридор, вітаюся з поліцейськими, з деякими активістами. Помічаю голову “Люстраційного комітету” Лілію Москальову і згадую, що у неї день народження.

- Вітаю тебе! Я геть забула за цією сесією.
- З чим? - спочатку дивується Ліля.
- Як з чим???
- Ааа... , - сміється. - Точно, я сама забула за цим всім...
- І як враження від сесії? Як думаєш, кого виберуть?
- Думаю, що все домовлено вже. Ковальчук виграє, а “Батьківщина” і “Свобода” отримають заступників.

Поліцейські з охорони громадського порядку постійно цікавляться: “Ну що там?”. Виявляється, що в політичних “розкладах” ці хлопці більш, ніж обізнані. Воно й не дивно, коли охороняєш кожну сесію.

- Як думаєш, хто буде? - питають бійці.
- Ну раз цілий Ляшко приїхав, то, мабуть, Ковальчук.
- Я читав вчора про нього, молодий якийсь...

Випадково ловлю в коридорі депутатів Василя Кльопа і Богдана Файфуру.

- Скажіть, як ви головою фракції стали? - запитую у Богдана Файфури.
- Тобто?
- Ви ж навіть депутатом з першого разу не стали.
- Вас цікавить, як я депутатом став чи головою фракції?
- І те, й інше. Люди вас не вибрали.
- Послухайте, я знаю, що я тут просто багато кому "неугодний", саме того ви...
- Я не знаю, кому ви "неугодний", і я не того.. Перш за все, я теж виборець, тому і “чіпляюся”.
- О, дивися, які у нас симпатичні виборці! - обіймає мене Василь Кльоп. - Хай “чіпляються”
- Вас не вибрали.
- Ви знаєте, скільки відсотків я набрав?
- Не знаю.
- От коли дізнаєтеся, тоді можемо продовжити розмову, - каже Богдан Файфура, відходячи подалі.
- Обов'язково продовжимо, - відповідаю йому вслід і повертаюся до зали.

У залі журналісти обступили надрепів Олега Ляшка і Володимира Парасюка. Усі цікавляться, навіщо вони приїхали до Рівного. Окрім того, скаржаться на головного поліцейського області Сергія Максимова. У добрих традиціях Ляшка Максимов "отримує на горіхи" одразу прямо там, публічно і на камери.

Після перерви громадські активісти виголошують промови з трибун. Герой з АТО Сергій Пандрак закликає депутатів працювати чесно, ставитися з повагою до героїв АТО і виконувати свої зобов'язання щодо них.

Перед голосуванням за голову обласної ради фракція Блоку Петра Порошенка просить перерву. Перерву їм надають, бо вони мають на це право, згідно з регламентом. Люди в залі обурюються, що “задовбали, скільки можна домовлятися”, “затягують сесію”, “нема на них Сашка Білого”. Депутати і журналісти розбіглися по коридорах: хто - на каву, хто - на перекур, хто - відповідати на телефонні дзвінки.

Після перерви фракція БПП робить заяву, що вона не будуть висувати претендента на голову обласної ради через київські “договорняки”. Фракція Олега Ляшка, як і прогнозували, висунула Володимира Ковальчука.

- Хто ще? - питає Микола Драганчук.

У залі тиша.

- Немає більше претендетів?
- Фракція “Конкретних справ” просить перерву на п'ять хвилин, - обзивається Богдан Файфура.
- Знов?!!! - обюрюються присутні
- Мають право, - каже Микола Драганчук і оголошує перерву.

Після перерви з “Конкретних справ” теж нікого не запропонували, тому і претендент так і залишився один.

Коли Володимир Ковальчук вийшов до трибуни, щоб себе представити, у залі почався справжній галас.

Громадський активіст Олександр Пантюхов почав звинувачувати Ковальчука у "договорняках". Народні депутати одразу кинулися на допомогу молодому претенденту і один поперед одного побігли до трибуни. Олег Ляшко кричав Ковальчуку, щоб не вівся на провокації. Якась жінка прийняла сторону Пантюхова і, перекрикуючи його, емоційно доводила, що він має рацію. Лілія Москальова кричала Пантюхову, щоб повернув “гроші майдану”. В результаті шуміли уже зі всіх сторін, і розібрати, хто чого добивається, було важко. Волидмир Парасюк, Олег Ляшко, Юрій Вознюк і Микола Кучерук виступили з трибун, закликаючи до конструктиву. Зрештою, коли всі накричалися і замовкли, депутати приступили до таємного голосування.Викликаючи депутатів за алфавітним порядком, кожному видавали бюлетень, який вони в кабінці кидали в урну.

Близько 16 години голову, нарешті, вибрали. Згідно з результатами голосування, Володимир Ковальчук набрав 34 голоси. Вирішальним став всього один голос. Новообраний голова склав присягу, отримав привітання від лідерів своєї партії. Одразу ж і отримав вказівки від Олега Ляшка, на кшталт, “Голосуй давай!”...Люди почали розходитися, ділячись враженнями: "столичні договорняки" не залишили рівнянам шансів вибрати для себе владу на місцях. Чи не вперше звичайних людей і багатьох місцевих депутатів об'єднувало одне і те ж відчуття. Відчуття огиди.

Фото: Ольга Данилюк. Більше фото у фотогалереї.

Щасливе Рівне