Історія одного кіборга з Рівного
Але право називатись “кіборгом” Федір отримав навіть не за це. Хірурги, які рятували життя Федора, й досі пам’ятають той випадок. Вісім хвилин зупинки серця на операційному столі. Поранення, яке ледь не коштувало життя, і лише завдяки кваліфіковано наданій допомозі, коли хірург дніпропетровської лікарні власноруч в прямому сенсі слова зробив прямий масаж серця і примусив серце бійця забитись знову.

Зараз минуле вже позаду. Звісно, для здоров’я безліч операцій не минула просто так, але Федір не втрачає оптимізму, працює, ділиться своїми спогадами. Більше того – планує повернутись до свого улюбленого хобі, яким займався ще до війни, – парашутного спорту…
– Як ви зараз себе почуваєте? Чи повністю реабілітувались після всіх операцій?
– Все одно дає про себе знати. Не можеш довго лежати на боці, все одно щось починає боліти, піднімеш щось важче – дуже часто болить. (Федору під час операції видалили частину легені, частину селезінки і частину печінки, - прим. ред.)
– Крім того, що були державним службовцем, ви були ще й парашутистом? Скільки у вас на даний момент стрибків?
– Так, правда. Зараз на рахунку 215 стрибків. Я вже дійшов до рівня wingsuit. Мене цей напрямок найбільше приваблював. (Wingsuit (Вингсьют) – костюм-крило з тканини. Польоти в вингсьюті – це різновид стрибків з парашутом).
– А взагалі плануєте продовжувати?
– Бажання дуже велике, але не знаю, чи дозволять лікарі. Я все ж таки сподіваюсь, що обов’язково буду. І то в цьому році. Минулого року був наSkydive в Дубаї, самі розумієте що це означає для парашутиста. Лікарі кажуть, що не можна, але прошу їх: не забирайте останню радість в тому житті. Це та радість, яка дає сили жити.
– Давайте повернемось до аеропорту. Що саме ви пам’ятаєте з самих боїв? До того як вас поранили?
– Приїхали ми в село Піски, заготовили собі дрова й вугілля, щоб було що з собою брати. Ми розділились на дві групи. Одна йшла по дрова – інша за вугіллям. Я пішов по вугілля. І тут якраз цікавий момент – тільки-но почали набирати – чую свист. Вибухнуло. Всі перезирнулись, ну нічого, нормально, вже звикли, головне, що далеко від нас. Ще один вибух – уже ближче. Всі попадали. Думаєм, нє, ну його в баню, давайте перечекаємо. Я прохожу біля будинку, а там десь на рівні грудей вікно, розміром так 50 на 70 см. Чую свист. Як я туди в то вікно залетів, просто не пам’ятаю. Але бибух я зустрів уже в будинку. Потім пробував вилазити з того вікна – я через нього не пролажу, пару разів пхався і не зміг вилізти, аж поки не знайшов інший вихід. Отакі можливості з’являються в екстремальних ситуаціях.
Побули ми в Пісках, приготувались. Добу побули, а потім 13-го січня нам повідомляють, що впала вежа. Там були поранені, й наші групи поїхали на вишку. Тоді всі повернулися живими, і тільки одній машині пробили радіатор, пішла велика пара від неї. Може, сепари подумали, що її підбили, то вже більше не обстрілювали нас. Далі вже в складі 93-ї ми завантажились і поїхали в аеропорт.
Міського голову Рівного попросили назвати одну з вулиць міста на честь загиблого у зоні АТО
І ще такий момент був. Дивлюсь – в машині стоїть 50-літрова бочка з бензином. Ну, думаю, все, якщо зараз попадуть – навіть по ДНК не розпізнають. Ми як їхали, то були позитивно настроєні. Кругом темрява, кидає вправо-вліво, тільки час від часу щось бздинькає поруч, попадає по кузову. Приїхали туди, вигрузились, дивлюсь на ті рукави, а вони всі скриплячі такі, думаю: мама дорога, де я є, куда я попав…. Повертаюся в термінал – а там темрява, всередині обстрілюється і таке ехо, ну просто капець. Ноги аж підкосились, присів. Але нічого, посидів, заспокоївся, зібрався з духом, так ніч і перебули. А зранку вже пішли на перші виходи. 14-го числа по нас постійно працювало два танчики. От так вистрелить БК, поїде, зарядиться і знов. А в перервах була так, розвідка боєм. Із супротивниками ми навіть чули один одного і перегукувались. Вони ж були – одні над нами, а одні в підвалі, під нами. От тим, що в підвалі, ми то гранату закинемо, то ще якийсь “подарунок”.
Щоб ви мали уяву, що таке термінал – це велика будівля із бетонних колон, а стіни там гіпсокартоні. Воно реально все прострілювалось. Там лише за тими колонами і можна було сховатись, або за барикадами, та ще й темно весь час. Ти взагалі не бачиш, в кого конкретно ти стріляєш. Бачиш тільки, з якого сектора ведеться вогонь, туди і запускаєш. Там не так, як у Другій світовій війні, коли бачиш супротивника стінка на стінку. Як розказувала бригада перед тим, яка перед нами була, то хвалились, як стріляли, як сепарів підкидає в різні сторони. Я тоді їм вірив. Але після того, як виїхав в аеропорт, на перекурі згадав собі їх розповіді, то думаю: да, пацани, балаболи ви... Зовсім тут все не так…

А вже 15-го числа почався штурм. Без танків, піхота і крупнокаліберні. У той момент уже й на дах зайшли, почалися такі серйозні ближні бої.
– Тоді ж вас і поранили?
– Так. Пам’ятаю, ще якоїсь кашки нагріли. Плиточка газова, ще так кльово поїв. І тоді почав працювати по нас УТЕС. Мене тоді попросили зарядити кулемет, піти “полякати” їх. Тільки зарядив, тільки підняв – і зразу шльопнуло. Але куля попала під пластину бронежилета і тіло, дуже рідкісне попадання.
Далі мені надавали домедичну допомогу. Гемапневматорекс зупинили правильно. А всі решта органів оглядали вже інші лікарі. Мене в лікарню завезли у крайні хвилини. Ще там плюс-мінус пару хвилин – і вже було би все. Лікарі вже коли почали вскривать на операції, зупинили кровотечу. Провели першу операцію, причому дуже професійно. А вже на другій кровотеча почалася знов. Вони мене вскрили й почали її зупиняти, а у мене в той момент сталася зупинка серця на 8 хвилин. І всі ті вісім хвилин, поки я лежав вскритий, лікар качав руками кров з серця, щоб вона надходила в мозок. Я, до речі, нещодавно з тим лікарем говорив, якраз дзвонив йому на річницю, вітав з Новим роком. Він сказав, що мене досі всі пам’ятають, такий випадок не забувають. Самі лікарі в той момент, я думаю, не знали, що вони зробили, випадок справді унікальний. Та й треба сказати, що професіонали там, у Дніпропетровську, на вищому рівні. І знаєте, що мене тоді вразило? Працюють, ні на що не очікуючи, прийшла людина – їй треба зробити операцію, і без проблем... А в нас, от зараз чую, приходить в лікарню – доки не принесеш енну суму – тобі навіть апендицит не виріжуть. І це мене вбиває. І воно так не може, і не має бути. Хіба це нормально?!
Ще пам’ятаю випадок, уже не знаю, між якою операцією, але прокидаюсь і кричу “пустіть, там підмогу хлопцям потрібно”, а мене тримають. Ніяк підсвідомість тих боїв відпустити не могла.
– Які нагороди ви отримали?
– Орден за мужність третього ступеня, нагрудний знак медаль за оборону Донецького аеропорту, медаль УПЦ за жертовницьку любов до України, пам’ятну медаль 122-го батальйону 81-ї бригади і нагрудний знак учасника АТО. Найбільша нагорода – це Орден за мужність, завдяки якому отримуєш 30% до пенсії, як особлива заслуга перед державою. Суто бойовий орден, який можна отримати виключно за власні бойові заслуги. У результаті тих всіх обстежень встановили другу групу інвалідності.
Я тепер інвалід війни другої групи… І голова обласної адміністрації після того, як мене звільнили з армії, запропонував мені посаду начальника управління інфраструктури промисловості облдержадміністрації Рівненської ОДА. А до того попередніх керівників звільняли за хабарництво. Тому хоч щось позитивне, таки є – замінили учасником АТО. Але скажу чесно, як є – для такої посади така заробітна плата – це соромно для нашої держави. Начальник управління отримує 3000 грн. Добре, що я ще хоч маю пенсію, то ще маю можливість витягувати. Але це є дуже мало. Бо, по-перше, це зона відповідальності, по-друге, дуже велика спокуса при такій посаді отримувати таку зарплату, коли кругом пропонують хабарі. Це має мінятись, на державному рівні. Бо не може чиновник мати зарплату меншу, ніж водій маршрутки, і при тому бути чесним і не брати хабарі.
Рівненський лікар очікує на зустріч із Надією Савченко
Ще один позитив, який можу відзначити. Після того, як вийшла постанова Кабінету Міністрів про забезпечення інвалідів першої та другої групи, я перед Новим роком отримав трикімнатну квартиру від держави. Чесно, аж досі не віриться, що справді моя. І так я з гордістю можу сказати в очі перед кожним українцем – я ніде не вкрав, ні в кого не забрав, чесно отримав за свої заслуги.
– А як ви зараз оцінюєте ситуацію, яка склалась в країні? Ваші думки про цю війну і її наслідки.
– Ви знаєте, бачу, дарма ми воювали. Бо те, що зараз робиться в країні, це повний бред. Чесно, я порядно думав, що людей щось змінить. Що йде в країні війна, що треба якось жити чесно, нормально… Але цього немає. Таке враження, що гроші псують людей, ціни шалені. Стільки неправди бачиш, що то просто жах. Я особисто зневірився. Я тричі ходив в військкомат, щоб мене забрали… Я так любив цю країну, а тепер починаю її ненавидіти. Я не знаю, що в нас не так.. Діє принцип “всі крадуть, а я що, не можу?” І тому одні крадуть, а інші кришують. Не знаю, неправильно воно якось, так бути не повинно.
Від себе можна лише побажати, щоб у нашій країні справді почались позитивні зміни, які не змусять героїв думати, що все було дарма… А Федору побажати можна лише здоров’я і повернення до парашутного спорту.

Джерело: alternation.com.ua

В Україні на третину побільшало мільйонерів за рік

Державна податкова служба України повідомила про значне зростання кількості громадян, які задекларували доходи понад мільйон гривень за 2024 рік. Цей показник збільшився на вражаючі 63% порівняно з попереднім роком, що свідчить про помітне зростання добробуту певної частини населення країни.
переглядів: 125
Швидко і ситно: готуємо ліниві пельмені за 40 хвилин

Спробуйте приготувати ліниві пельмені за нашим рецептом. Його перевага у тому, що страва готується дуже швидко, але не відстає від звичайних пельменів за смаком.
переглядів: 987
Український комік, родом з Рівненщини, розповів як схуд на 54 кілограми

Відомий український комік Володимир Жогло, який родом з Млинова, поділився вражаючою історією власного схуднення.
переглядів: 545
Рівнян попереджають про новий вид шахрайства

Поліція Рівненщини розповідає про вид шахрайства, коли постраждалим рекомендують нібито "покращити свій мобільний зв'язок".
переглядів: 413
Як військовим оформити заповіт і довіреність без нотаріуса

В умовах воєнного стану військові не завжди мають змогу звернутися до нотаріуса. У таких випадках Закон дозволяє посвідчувати правочини в особливому порядку.
переглядів: 391