18.08.2016, 17:00

25: творці незалежності. "Профспілковці у ці нелегкі часи мають стати пліч-о-пліч задля боротьби за гідну працю", - Микола Шершун

Ім’я Миколи Шершуна відоме не тільки на Рівненщині, а й далеко за її межами.
Депутат Рівненської облради та народний депутат України трьох скликань Микола ШЕРШУН сміливо може називатися творцем Незалежності, адже дійсно стояв біля самих її витоків.
Ось уже три роки Микола Шершун займає посаду голови Федерації профспілок Рівненської області. За цей час Микола Харитонович встиг вивчити систему зсередини і досягнув значних успіхів на свої посаді. Сьогодні Микола Шершун ділиться досвідом, оцінює сьогодення та з оптимізмом дивиться в майбутнє незалежної країни.


– Миколо Харитоновичу, розкажіть, будь ласка, якою є та була роль профспілок у становленні та формуванні незалежної держави Україна? Від питання всеукраїнського до регіонального: як оцінюєте діяльність профспілок в Рівненській області на сучасному етапі: чого вдалося досягти спільними зусиллями?

– Роблячи екскурс у минуле, ми пригадуємо, як проголошення України незалежною державою та демократизація суспільства відкрили дорогу до самостійної діяльності профспілкових організацій у підвищенні їх ролі у захисті прав трудящих. Профспілки реорганізувались, зберегли свій потенціал як професійних організацій і здобули повну незалежність від партійних і державних органів.

Переміни прийшли і на Рівненщину. Рішенням першої установчої конференції профспілок Рівненщини у січні 1991 року була створена Рада Федерації незалежних профспілок області на новій федеративній основі. Вона стала координуючим органом. Її наділили правом відстоювати інтереси людини на державному рівні в облдержадміністрації, обласній раді, у господарських органах управління, у громадсько-політичних та інших організаціях. Отже, нелегкі часи становлення та розбудови держави і для профспілок були роками їх утвердження в якості соціального інституту громадянського суспільства. Вся подальша боротьба за соціальну справедливість у всіх сферах суспільного життя і праці консолідувала профспілковий рух, започаткувала нові взаємовідносини з іншими організаціями громадського сектору.

Працюючи в нових соціально-економічних умовах, Федерація профспілок України стала найчисленнішим громадським об’єднанням, що захищає права та інтереси трудящих. Так само профспілки Рівненщини є найбільшим громадським об’єднанням регіону, в рядах якого понад 137 тисяч членів. Сьогодні ФПО об’єднує 19 обласних галузевих профорганізацій та 13 первинних профспілкових організацій, які виходять безпосередньо на неї. Вона представляє інтереси всіх галузей Рівненщини, послідовно захищаючи людину праці всіма законними методами профспілкового впливу. Від ведення соціального діалогу – до організації колективних протестних дій.

За безпосередньої участі ФПО та членських організацій створена і діє територіальна тристороння соціально-економічна рада. В області, на відміну від інших регіонів, України укладена Територіальна угода на чотиристоронній основі, а не на тристоронній, як прийнято. Саме з ініціативи ФПО серед підписантів Угоди – обласна рада. Адже її депутатський корпус в умовах децентралізації бере на себе відповідальність за нинішній стан і перспективи розвитку області. Через систему соціального діалогу, дієвим інструментом якого і є Угода, та колективні переговори, вирішуються питання оплати праці, зайнятості, охорони праці, соціальні питання. Конкретизуються ж вони у рядках взятих зобов’язань колективних договорів. Саме завдяки великій організаційній роботі ФПО та її членських організацій в трудових колективах області укладено понад 6,5 тисячі колективних договорів-малих конституцій для наших організацій. Саме вони спонукають діяти разом роботодавця і профспілку у збереженні і створенні нових робочих місць, досягненні гідної праці і винагороди за неї, надійної охорони і безпеки праці на кожному робочому місці.

– Нині всі говорять про реформи. Якщо говорити про Вас, як ви гадаєте, профспілковий рух потребує змін?


– Без змін немає прогресу, а без прогресу – життя Ми в області, чесно кажучи, інколи випереджаємо події, не пливемо за течією. Тому й питання модернізації профспілкового руху для нас так само важливі, як переосмислення ролі профспілок 25 років тому.

VII З’їздом ФПУ прийнята Стратегія модернізації Федерації профспілок України. В ній узагальнено більшість із 28-ми суттєвих пропозицій від профспілковців Рівненщини. Ми їх запропонували – нам їх і виконувати. На мій погляд, найголовніше з них – ефективний громадський контроль за виконанням сторонами зобов’язань тристоронньої Територіальної угоди. Ми ввели у практику співпраці з обласними владними структурами та об'єднанням роботодавців поквартальні звіти про зроблене у режимі онлайн-конференції. Результати, повірте, відчутні. Так, скажімо, питання обґрунтованості тарифів на послуги ЖКГ в області обговорюватимемо на засіданні робочої групи при ОДА, а на ініційованому засіданні НТСЕР за участю Прем'єр-міністра В. Гройсмана обговорюватиметься стан фінансового забезпечення економічного і соціального розвитку країни на 2017рік та вимог профспілок з питань цінової,тарифної політики та реформ з оплати праці.

- Цьогоріч профспілки неодноразово виступали з протестами. Розкажіть про це детальніше, проти чого виступали і які результати маєте?

– Найбільше, що сьогодні турбує людей – це комунальний “зашморг”. Ще взимку, коли привід цього лиха тільки прослідковувався у виступах кабмінівців і представників НКРЕКП, профспілки забили на сполох. Пізніше наші петиції, звернення, заяви з вимогою зупинити ріст цін на газ, направити його вітчизняний видобуток на потреби мешканців, оприлюднити реальні цифри собівартості блакитного палива., складові його ціни були підкріплені більше ніж 60 тис. підписами профспілковців та жителів області. І вже у липні понад 600 представників профспілок області взяли участь у 30-тисячній акції протесту у Києві. Поки наше завдання – зупинити ріст цін, підняти мінімалку для працюючих, забезпечити вимушено безробітних робочими місцями. Посилання ж самих людей до влади лаконічне-Україна – не “собез”, принижувати працюючу людину субсидіями – дарма!

Влада на ці дії профспілок і люду зреагувала: поновлено співпрацю з профспілками щодо укладення нової Генеральної Угоди, підвищення мінімальної зарплати обіцяно у два етапи у 2017 р. На засідання Спільного представницького об’єднань профспілок на національному рівні розглядатиметься питання прозорості нових тарифів та їх економічної обґрунтованості. А Кабмін своїм розпорядженням від 22 липня затвердив план невідкладних заходів щодо погашення заборгованості із заробітної плати. Сподіваюсь, що до нового тарифного майдану не дійде. Бо хочеться зробити все, аби в Україні, яка боронить свою землю від сепаратистів, цього не сталося…

– І до приємного: нещодавно на Рівненщині відбулася цікава подія – Перша міжнародна спартакіада профспілок. Які враження лишилися після такої знакової для регіону події? Як вдалося вийти на міжнародний рівень та чи плануються подібні масштабні заходи надалі?

– Ця подія дійсно сколихнула спортивне життя Федерації, галузевих профспілок, які дружно взяли у ній участь. Від ідеї, яка виникла під час проведення Першої спартакіади профспілок у Зарічному, до її втілення пройшло не так багато часу. Ми змогли консолідувати дії всіх профспілкових спортивних товариств, зібрати необхідні кошти, і у нас все вийшло. Спартакіада відбулась на базі Березнівського лісового коледжу. В ній брали участь майже триста спортсменів. Приїхали спортсмени з польської “Солідарності” – впливового профоб’єднання цієї країни. Старти були напружені, змагання – цікаві. В результаті, як кажуть, перемогла дружба і здоровий спортивний дух. В подальшому плануємо продовжити таку практику, залучати до участі спортсменів-фізкультурників з інших дружніх країн…

- Якою плануєте діяльність Ради Федерації профспілок Рівненської області в 2017 році?

У Програмі дій Федерації профспілок області на 2016-2020 роки, яка була ухвалена на звітно-виборній Конференції, ми намітили першочергові завдання в усіх сферах життєдіяльності області, починаючи від захисту трудових прав та інтересів працюючих до профспілкового прориву у сфері інформаційної діяльності, якій ми плануємо. Так, у сфері виробництва ми будемо всіляко сприяти створенню необхідних умов для розвитку місцевих товаровиробників та підвищення конкурентоздатності їх продукції. У сфері зайнятості – збереження та розвитку робочих місць за рахунок потенціалу, який має область. Захищаючи право працюючого на гідну заробітну плату – будемо домагатися поступового підвищення її рівня й особливо збільшення частки заробітної плати у собівартості продукції, яка має становити не менше 28-30%%. Всі разом, починаючи від первинки до Президії ФПО, маємо докласти спільних зусиль, для повної ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати і недопущення її появи в подальшому.

Реалізація цих та інших визначених у програмі завдань, а вони такі ж конкретні та зрозумілі, як названі мною, дозволить більш активно та дієво впливати на підвищення рівня життя членів профспілок, забезпечити їх трудові, соціально-економічні права та гарантії, допоможе подолати негативні тенденції в профспілковому русі та поліпшити механізми взаємодії та координації роботи членських організацій роботодавців. Ми, профспілковці, у ці нелегкі часи маємо стати пліч-о-пліч задля боротьби за гідну працю і впровадження високих соціальних стандартів якості, умов праці, рівня заробітної плати та гідного життя.

купити смартфон Apple iPhone в Одесі, Україна


АвтовикупТріада

Профідок


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ