02.08.2018, 15:01

Невидимий рекорд: чому українці не відчувають росту реальних зарплат

Фото з Інтернету

Реальні зарплати в Україні досягли історичного максимуму. Про це свідчить дослідження Вищої школи економіки, у якому експерти ВШЕ проаналізували зміни номінальних середніх зарплат у пострадянських країнах, країнах Східної Європи, Китаї та Бразилії з 2011 року по 2017 рік(всього 17 країн) .
Результати виявилися несподіваними.

Формально ситуація в Україні виглядає не надто райдужно: у 2017 році середня зарплата складала $273, і у загальному рейтингу зарплат наша країна опинилася на третьому місці з кінця. Нижчі показники були лише у Таджикистана та Киргизстана. Інші країни колишнього СРСР могли похвалитися набагато кращими показниками: у Росії середня зарплата складала $671, а в Білорусі – $422.
Проте зовсім інша картина склалася, коли економісти перерахували середні зарплати у реальні на основі визначення курсу місцевих валют до долара з урахуванням паритету купівельної спроможності. Це дало несподіваний результат: $273 середньої зарплати у реальному вимірі відповідають $1070. Фактично, на цю суму українець може собі дозволити придбати ті ж речі, що і американець, який працює за $1070 в місяць.

За реальними зарплатами Україна опинилася в рейтингу вже на 11 сходинці замість 15-ї. Зокрема, громадянин Бразилії, що заробляє $927, по факту живе гірше, ніж українець з зарплатою $273. У вимірі реальних зарплат 2017 рік став для України рекордним за всю історію її незалежності.

Станом на травень 2018 року середня зарплата в Україні продовжувала динамічно зростати, не в останню чергу завдяки черговому адміністративному підвищенню мінімального рівня оплати праці на початку року на 16,3%. Так, у травні середня зарплата становила вже 8725 грн, або $334, що на 16,8% більше, ніж у листопаді 2017-го. Ці $334 перетворюються за паритетом купівельної спроможності у $1271 (з урахуванням поправки на інфляцію в Україні та США за перші п’ять місяців 2018-го).

Більшість українців не вірять цифрам і розрахункам на основі даних Держкомстату. Згідно з даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», минулого місяця 60% українців вважали, що їхнє фінансове становище за останні шість місяців погіршилося.

Недовіра має підстави, Держстат не дуже добре розуміє, що в реальності коїться на ринку праці. У дкржстатистики повні і достовірні дані далеко не на всіх працюючих, а тільки на держслужбовців, бюджетників, військових та співробітників крупних підприємств. Можна допустити, що в цілому по економіці ЗП зростають повільніше.

Борис Давиденко, головний редактор VoxUkraine.