Невидимий рекорд: чому українці не відчувають росту реальних зарплат
Формально ситуація в Україні виглядає не надто райдужно: у 2017 році середня зарплата складала $273, і у загальному рейтингу зарплат наша країна опинилася на третьому місці з кінця. Нижчі показники були лише у Таджикистана та Киргизстана. Інші країни колишнього СРСР могли похвалитися набагато кращими показниками: у Росії середня зарплата складала $671, а в Білорусі – $422.
Проте зовсім інша картина склалася, коли економісти перерахували середні зарплати у реальні на основі визначення курсу місцевих валют до долара з урахуванням паритету купівельної спроможності. Це дало несподіваний результат: $273 середньої зарплати у реальному вимірі відповідають $1070. Фактично, на цю суму українець може собі дозволити придбати ті ж речі, що і американець, який працює за $1070 в місяць.
За реальними зарплатами Україна опинилася в рейтингу вже на 11 сходинці замість 15-ї. Зокрема, громадянин Бразилії, що заробляє $927, по факту живе гірше, ніж українець з зарплатою $273. У вимірі реальних зарплат 2017 рік став для України рекордним за всю історію її незалежності.
Станом на травень 2018 року середня зарплата в Україні продовжувала динамічно зростати, не в останню чергу завдяки черговому адміністративному підвищенню мінімального рівня оплати праці на початку року на 16,3%. Так, у травні середня зарплата становила вже 8725 грн, або $334, що на 16,8% більше, ніж у листопаді 2017-го. Ці $334 перетворюються за паритетом купівельної спроможності у $1271 (з урахуванням поправки на інфляцію в Україні та США за перші п’ять місяців 2018-го).
Більшість українців не вірять цифрам і розрахункам на основі даних Держкомстату. Згідно з даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», минулого місяця 60% українців вважали, що їхнє фінансове становище за останні шість місяців погіршилося.
Недовіра має підстави, Держстат не дуже добре розуміє, що в реальності коїться на ринку праці. У дкржстатистики повні і достовірні дані далеко не на всіх працюючих, а тільки на держслужбовців, бюджетників, військових та співробітників крупних підприємств. Можна допустити, що в цілому по економіці ЗП зростають повільніше.
Борис Давиденко, головний редактор VoxUkraine.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Як швидко очистити ручки газової плити від жиру: простий і дієвий метод
![](/images/articles/2/small/1739717740.jpg)
Ручки газової плити часто стають осередком жирових забруднень, оскільки їх очищення не завжди входить до списку регулярних завдань.
переглядів: 241
Як вивести соляні розводи з взуття: прості поради для ідеального вигляду
![](/images/articles/2/small/1739705766.jpg)
Замшеве взуття, зокрема популярні угги, виглядає стильно й чудово зігріває в холодну пору року. Проте зимові дороги часто залишають на ньому неприємні сліди солі. Щоб повернути взуттю доглянутий вигляд, можна скористатися перевіреними домашніми методами.
переглядів: 827
Вініл то любов
Це не просто пристрій для відтворення музики. Вініловий програвач - то портал у інший світ, де звук набуває глибини і теплоти, яких немає в цифровому форматі. Кожен тріск голки, кожне легке потріскування під час прослуховування – це не недоліки, а частина дива. https://soundmag.ua/ru/catalog/vinyl-players/ оберіть в каталозі та готуйтеся до дива, адже перше прослуховування - як відкрити скриню зі скарбами, з якої почали витікати мелодії, наповнені емоціями. Чому?
переглядів: 360
Пенсії для осіб з III групою інвалідності у 2025 році: які суми очікувати
![](/images/articles/2/small/1739551694.jpeg)
Розмір пенсій для людей з III групою інвалідності в Україні залежить від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. У 2025 році цей показник становить 2 361 грн.
переглядів: 553
Як отримати рекордний урожай смородини: ефективне підживлення, яке варто внести у лютому
![](/images/articles/2/small/1666113225.jpeg)
Смородина — одна з найпопулярніших ягідних культур, і її врожайність безпосередньо залежить від правильного догляду. Традиційні методи підживлення, такі як компост чи торф, не завжди дають очікуваний результат.
переглядів: 541