21.05.2019, 11:20

Велике свято: Сьогодні Іоанна Богослова

21 травня Православна Церква святкує день пам'яті святого апостола і євангеліста Іоана Богослова, що займає особливе місце з числа обраних учнів Ісуса Христа.
Іоан Богослов – улюблений учень Ісуса Христа, який займав разом з Петром центральне місце серед дванадцяти апостолів. За церковною традицією, він – автор четвертого Євангелія, трьох послань і Апокаліпсиса (Одкровення Іоана Богослова).

Рік його народження невідомий. За переказами, коли ще юнаком Іоан разом із батьком і старшим братом Яковом рибалив на Генісаретському озері, він був покликаний Ісусом Христом до числа Своїх учнів. Залишивши батька свого Зеведея в човні, Іоан разом з братом Яковом, пішов за Христом.

З коротких свідчень інших євангелістів відомо, що відмінними рисами характеру Іоана були скромність і спостережливість, він завжди був чуйний до інших. За полум'яну проповідь любові до Бога і людей Іоан був прозваний "апостолом любові". Звертаючись до своїх учнів, Іоан Богослов до останнього подиху не втомлювався повторювати: "Любіть один одного!". Разом з тим, Іоан, за свідченням євангелістів, мав дуже палку вдачу, його сердечні пориви іноді доходили до такої бурхливої ревності, що Христос назвав апостола Іоана і його брата Якова "синами грому".

21 травня - день пам'яті апостола і євангеліста Іоанна Богослова

Згідно Євангельської розповіді, тільки Іоан (з числа всіх апостолів) стояв біля Хреста Спасителя поруч з Богородицею, і саме йому Христос доручив в опіку Діву Марію, як його власну матір. Після П'ятидесятниці (Дня Зішестя Святого Духа на апостолів) він присятив своє життя проповіді християнської віри.

При імператорі Доміціана (81-96 рр.), який був відомий як гонитель Церкви, апостол Іоан був викликаний у Рим, як єдиний апостол, що залишився в живих, і за наказом Доміціана арештований і засуджений. Його намагалися стратити, але він вижив і був засланий на острів Патмос, де і отримав від Бога особливі одкровення, описані в Апокаліпсисі.

Церковний календар на травень 2019

Після смерті Доміціана апостол Іоан із заслання повернувся в Ефес. Єпископи і пресвітери Ефеської Церкви показали йому три Євангелія, написані святими апостолами Матвієм, Марком та Лукою. Схваливши ці Євангелія, апостол Іоан, однак, визнав за необхідне доповнити те, що в них було пропущено і що він, як останній з живих очевидців, добре знав.Крім Євангелія та Апокаліпсису, апостол Іоан написав три Послання, які увійшли до канону новозавітних книг, як Соборні (тобто окружні послання). Святий Іоан Богослов помер своєю смертю (єдиний з апостолів), проживши близько 105 років.

Для християнської церкви Іоан Богослов – прототип аскета, «духоносного старця». З ім’ям євангеліста Іоана в теології, літературі і іконографії пов’язані таємничі, містичні мотиви. Церковна традиція підкреслює особливу аскетичну «освіченість» і посвяченість Іоана, які роблять його більше за інших апостолів особисто близьким до Христа і готовим до сприйняття глибоких таємниць християнської віри. Порівнюючи Євангелія від Марка, Матфея та Луки неважко помітити ряд аналогій в зображенні подій, самого Ісуса та і в самій манері розповіді. Ці три Євангелія докорінно відрізняються від Євангелія від Іоана, особливо різниться розповідь про Ісуса та його життєву місію. Автор четвертого Євангелія прагне довести божественне походження Ісуса. В трактуванні Іоана цей образ майже нематеріальний, прикритий таємничою завісою містики.

За матеріалами: www.bogoslov.cv.ua, www.archangel.kiev.ua.