Подати
оголошення

11.10.2019, 10:40

Як зберегти врожай до наступного літа

Які продукти вигідно купити саме зараз, а з якими краще почекати? Сезон заготівлі запасів на зиму добігає кінця, але дбайливі господарі ще можуть заощадити, купивши щось на ярмарку, на оптовому ринку, на базарі чи в знайомих фермерів.
В які "довгограючі" продукти можна вкласти гроші, з'ясувало ввидання "Сьогодні".

Картопля й борщовий набір

Якщо у вас є льох або неопалюваний підвал, варто закупити про запас буряк, моркву, цибулю. Купувати їх треба, виходячи з розрахунку 20-30 кг на їдця, тобто для родини з чотирьох осіб це 80-120 кг кожного продукту, яких повинно вистачити до травня. За оцінками експертів агроринку, зараз на буряк, моркву, цибулю оптимальна ціна – 5,5-6 грн/кг і 6-6,5 грн/кг. Йдеться про оптові ціни на агроринках: від одного мішка завважки 20-22 кг. Сітку цибулі можна купити за 5,5-6,5 грн/кг. У роздробі все це буде дорожче на 3-5 грн/кг.
"До зими чекаємо зростання цін на борщовий набір на 15% і більше, – прогнозує директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій ДОРОШЕНКО. – А от картоплю купувати про запас навряд чи варто, ціни високі, від 15 грн/кг, і не факт, що за рахунок імпорту "бульби" ринок в жовтні-листопаді не обвалиться на третину".
Нескладні розрахунки показують, що економія при закупівлі моркви, буряка й цибулі становитиме для родини з чотирьох осіб 250-300 грн за сезон. З Дорошенком не згоден голова Союзу українського селянства Іван ТОМИЧ: за його словами, картопля буде навесні вдвічі дорожчою, оскільки селяни масово відмовляються від її вирощування через низькі закупівельні ціни, тому варто очікувати дефіциту продукту.

Крупи, бакалія

Ті, у кого немає льохів, міські жителі можуть заощадити, взявши зараз бакалію.
"Гречка подорожчає, оскільки її засіяли на 60% менше, ніж рік тому, – роз'яснив член Економічного дискусійного клубу Олег ПЕНДЗИН. – Тому очікуємо зростання цін на гречку до 28-32 грн/кг (зараз 20-22 грн/кг). Також можливе зростання цін на цукор, який дешевшав кілька років, що призвело до скорочення посівних площ цього року на 25%".
Дорошенко додав, що через високі ціни на картоплю багато хто перейде на дешеві крупи – перловку, горох, манку. Тому вони подорожчають на 15-20%, або 1,5-2 грн/кг. На стільки ж зростуть ціни на макаронні вироби. Зате ціни на олію залишаться стабільними, тому запасатися нею не треба. У результаті при закупівлях бакалії на родину з розрахунку по кілограму кожного продукту на їдця на місяць (гречка, горох, перловка, макарони) економія становитиме близько 100 гривень.

Народ чекає ярмарків та розпродажів

У закупівель про запас є і супротивники. Президент Украналітцентру Олександр ОХРІМЕНКО каже, що при зберіганні овочів у льохах до 10% запасів за зиму псується, в підсумку заощадиться грошей на 10% менше. "Краще покласти їх на депозит, і до весни витратити відсотки на покупку продуктів, які подорожчали", – радить експерт.

А пенсіонерка Катерина БУНЧУК розповіла журналістам “Сьогодні”, що, наприклад, бакалію набагато вигідніше купувати в супермаркетах за акцією: "Часто бувають розпродажі локшини або спагеті зі знижкою 30-40%, це дає економію 6-7 грн на пачці в 400 г, зі знижкою часто продають соняшникову олію. А за борщовим набором потрібно ходити на ринки в суботу після обіду, коли селяни поспішають додому і розпродають залишки зі знижкою", пише segodnya.ua.