Чи змиває гріхи купання на Водохреще?
Протягом останніх років 19 січня під час або після Великого водосвяття все частіше спостерігаємо таку картину: у водоймах влаштовуються масові пірнання й купання з метою «змити гріхи» в освяченій воді. Улюблені брати і сестри, обмивання в ополонці на Водохреща ніяким чином не призводить до духовного очищення і не «звільняє» від гріхів! Жодного церковного припису для звершення такого дійства немає і, як твердять дослідники, в українського народу воно не мало поширення.
У країнах грецької церковної традиції поширений звичай освячувати води через кидання в них дерев’яного хреста, який чоловіки виловлюють з водойми. Але цей звичай все ж не є власне купанням чи зануренням, та й кліматичні умови у південних країнах суттєво відрізняються від України.
Дуже важливо розуміти суть християнського свята і не плутати його з модою, традиціями, народними віруваннями, тим більше – із забобонами чи марновірством.

19 січня за новим стилем Православна Церква урочисто відзначає одне із дванадесятих свят – Хрещення Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа у річці Йордан. У Священному Писанні сказано, що під час Хрещення на Ісуса Христа з неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух і пролунав Голос Бога-Отця. Тому це свято ще називається Богоявленням, адже цього дня Господь явив людям Себе в усій повноті як Трійця: Бог-Отець – голосом Своїм, Бог-Син – хрещенням в Йордані і Святий Дух – сходженням у вигляді голуба.
На свято Богоявлення здійснюється особливий Чин освячення води, яка зветься великою агіасмою, що в перекладі з грецької означає – святиня. Відповідно, і ставлення до такої води, як і до будь-якої іншої святині, має бути шанобливим. Українці здавна по-особливому ставилися до свяченої води: побожно зберігали її біля ікон, берегли кожну краплинку, використовували її в особливих випадках. Українські етнографи не фіксували у минулих століттях масових хрещенських купань, тим паче у тому вигляді, як це відбувається нині – часом зовсім без одягу, або з попереднім алкогольним «підігрівом» та гучними гуляннями опісля…
У велике свято Богоявлення ми дякуємо Богу, славимо Його, розуміючи, що найбільша для нас святиня – це Господь, Який спонукає кожну людину до внутрішніх змін в бік добра. Освячена вода – не чарівна, але має благодатні (насамперед, для духа людини) властивості для тих, хто її з вірою приймає. Занурення в ополонку ніколи не замінить Таїнства Сповіді та Причастя. Вода не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі. І щоб зцілитися від неї, потрібно її спочатку виявити, від щирого серця покаятися та змінитися за допомогою Божою.
І наостанок – кілька практичних порад щодо великої агіасми. На Водохреща немає потреби просити священника «побризкати більше», адже нема поняття «розбавленої святості». Нема потреби запасатися водою у найбільших бідонах чи каністрах – адже той, хто принесе на водосвяття навіть найбільшу банку, але разом із темними помислами і порожнім серцем, не отримає «більшої святості». Не від кількості води залежить святість і міра отриманих дарів Божественної благодаті, а від того, як ви наближаєтеся до Господа, від вашого способу життя, ваших змін в душі, віри, ваших діл. І нарешті: Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір для кожного. Головне – не перетворювати таке купання на якийсь магічний ритуал, привід до пияцтва, гордості чи осудження ближнього – наприклад, того, хто таки вирішив зануритись в ополонку, аби випробувати своє тіло.

Тиждень подій у бібліотеці Рівного: майстерки, виставки та мілонга

Із 14 по 20 липня Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека (м. Рівне, пл. Короленка, 6) запрошує всіх охочих на серію подій для активного й змістовного відпочинку.
переглядів: 108
Понад 50 кг риби передав рибоохоронний патруль Рівненському зоопарку

Рівненський рибоохоронний патруль продовжує свою практику благодійної передачі водних біоресурсів на потреби тварин Рівненського зоологічного парку загальнодержавного значення. Напередодні до зоопарку було відправлено понад 50 кілограмів риби, вилученої у порушників природоохоронного законодавства.
переглядів: 167
Рівненська область увійшла до ТОП-7 регіонів за реалізацією програми "єОселя"

У 2025 році 107 родин з Рівненської області скористалися урядовою програмою доступного іпотечного кредитування "єОселя", отримавши на придбання житла 175,3 мільйона гривень.
переглядів: 217
Вибухотехніки Рівненщини знешкодили уламки збитих ворожих БПЛА

Після чергових ворожих повітряних атак сили Протиповітряної оборони (ППО) успішно знешкодили повітряні цілі над Рівненською областю. На місцях виявлення уламків збитих безпілотних літальних апаратів працювали фахівці вибухотехнічної служби Головного управління Нацполіції в Рівненській області.
переглядів: 302
У Рівному понад 60 об'єктів внесуть на онлайн-карту безбар'єрності

У Рівному триває активна робота зі створення першого в області безбар'єрного маршруту, що охопить понад 60 об'єктів. Всі ці локації будуть нанесені на спеціальну цифрову мапу безбар'єрності, яка дозволить мешканцям і гостям міста легко орієнтуватися в доступності міського простору.
переглядів: 301
Реклама