08.11.2020, 15:30

5 схем шахрайства при працевлаштуванні

Якщо не виходить знайти високооплачувану роботу самостійно, дехто звертається до посередників або погоджується на сумнівні пропозиції роботодавців. У підсумку - ні грошей, ні роботи, а то й проблеми із законом...
Портал work.ua розповів, які схеми найчастіше використовують рекрутингові шахраї.

"Гарантоване працевлаштування"

Шукачу пропонують пройти навчання за спеціальною програмою, після закінчення якої він “100% буде прийнятий на посаду”. Людина оплачує тренінг або курс, і після цього липовий роботодавець зникає. У підсумку — ні навчання, ні грошей, ні роботи.


Плата за базу вакансій

Зазвичай цим займаються шахраї, які маскуються під рекрутингові агентства або комерційні фірми. Такі організації за винагороду нібито допомагають шукачам у працевлаштуванні. На ділі кандидатам пропонують вакансії, які знаходяться у вільному доступі: з сайтів пошуку роботи, соціальних мереж, газет. Або, що ще гірше, відправляють на співбесіди до компаній, яких не існує.


Легка робота вдома, за яку обіцяють зарплату, як у Європі

Мета шахраїв, які працюють за цією схемою, — виманити у шукача гроші за можливість почати роботу або змусити вкласти кошти у товари, вартість яких дуже завищена. Подібні пропозиції в основному поширюються в інтернеті та друкованих виданнях, там, де складно перевірити легальність роботодавця.
Найпопулярніший варіант — збирати ручки, іграшки, якісь нескладні прилади, клеїти марки, конверти, упаковувати подарунки та навіть сортувати бісер за кольорами.
Роботодавець-шахрай пропонує заплатити за матеріал перед стартом, обіцяючи повернути витрачене з відсотками з першою ж зарплатою. Коли ви принесете те, що зробили, ваш товар можуть не прийняти, позаяк він бракований. Можливо, шахраї зовсім зникнуть з радарів з вашими грошима.


Платні дзвінки та смс

Якщо ви знайшли привабливу вакансію, в якій не вказана контактна інформація роботодавця, це може бути обман. Щоб зв’язатися з рекрутером, замість резюме вам запропонують надіслати смс-повідомлення або зробити дзвінок. Надішлете або зателефонуєте — і з рахунку мобільного телефону буде знята певна сума.
Іноді шукача запрошують в офіс компанії для заповнення анкети й, щоб дізнатися про долю заявки, попросять відправити смс. Або вам прийде лист від нібито великої та солідної компанії з повідомленням, що ви пройшли відбір і прийняті на суперпосаду. Щоб дотриматися усіх формальностей, вас попросять зареєструватися на сайті й для цього відправити смс.
Вас має насторожити настільки приваблива пропозиція, особливо якщо ви не брали участі в конкурсах. Та й «великі й солідні» фірми не настільки дріб’язкові, щоб вимагати оплату за послуги зв’язку, каву чи сканування документів.


Спочатку документи — потім робота

Вам зателефонували/написали та запросили на роботу у відому компанію і просять вислати копію паспорта або інших документів з персональними даними, а натомість надсилають для підписання договір про працевлаштування.
Задумайтесь, чи не пахне від такої пропозиції обманом. Адже ця угода може виявитися документом на кредит у банку. Ніколи не надавайте документи, особисту інформацію потенційному роботодавцю, поки не будете впевнені, що все офіційно, уважно читайте папери перед підписанням.

Щоб не стати жертвою рекрутингових шахраїв, варто пам’ятати одне просте правило — сумлінний роботодавець або агентство з підбору персоналу ніколи не просять шукачів заплатити за отримання посади й надані послуги, радять аналітики work.ua.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи повинні роботодавці платити стажерам - пояснює експерт

З чого починається офіційне працевлаштування працівника на роботу

Шукаєте роботу? Правила безпечного працевлаштування за кордоном