5 важливих порад: як весною доглядати за малиною
У чому ж полягає догляд за малиною навесні на дачі? Давайте покроково розберемо усі необхідні дії у саду.
Регулярно поливайте кущі малини
Щойно якась рослина прокинулася і пішла у зростання, їй потрібен регулярний полив — малина не виняток.
Основна частина коріння у цього ягідного чагарнику перебуває у верхньому шарі ґрунту, тому посушливі періоди він переносить вкрай важко. Найбільше садова малина потребує поливу під час квітнення, а також у періоди росту і дозрівання ягід.
Частоту поливів регулюють залежно від погоди на вулиці. У спекотні, сухі і сонячні дні поливати малину слід більш часто і рясно, а якщо постійно йдуть дощі — можна на деякий час взагалі обійтися без поливу. Під час поливу стежте за тим, щоб ґрунт під кущами зволожувався приблизно на 40 см углиб.
Вносьте "стартові" добрива для гарного росту малини
Чим підживлювати малину навесні? Перша підгодівля ягідних чагарників проводиться на початку весни, коли рослини лише прокидаються і починають зростати.
Якщо ж восени ви вже вносили під малинник усі необхідні добрива, то накопиченого рослинам цілком вистачить аж до початку квітнення. Знову "годувати" малину до цього моменту не потрібно.
А починаючи з другої половини травня, коли чагарники знаходяться на піку квітнення, можна знову поповнити запас мікроелементів у ґрунті навколо них.
Чим саме краще підгодувати малину навесні для гарного майбутнього врожаю? Для весняного добрива підійдуть комплексні азотовмісні добрива, які допоможуть рослинам активно піти у зростання і утворити достатньо зав'язей (малина чутлива до дефіциту азоту).
Можна вносити підгодівлі не комплексом, а окремо. Наприклад, перегній (5-6 кг на 1 кв. м) або розчин курячого посліду (1:20) або коров'яку (1:10) з розрахунку 3-5 л готового добрива на 1 кв. м грядки. Також не забувайте вносити фосфорно-калійні добрива (50-80 г суперфосфату і 20-40 г сірчанокислого калію на 1 кв. м).
Обов'язково мульчуйте ґрунт під кущами малини
Через те, що коренева система малинника розташована досить поверхнево (лише на 20-30-сантиметровій глибині), кущам можуть серйозно загрожувати поворотні заморозки. Уберегти ніжне коріння від вимерзання допоможе такий простий прийом, як мульчування. Додатково з утепленням ця процедура спрямована на утримання у ґрунті вологи і поліпшення водно-повітряного режиму.
Весняне мульчування малини також знижує кількість нащадків і прискорює ріст ягід надалі — зникає підвищена вологість біля основи куща малини та структура ґрунту не порушується.
Чим саме можна мульчувати малину навесні, як і коли правильно це робити?
Що стосується термінів мульчування, то їх можна досить вільно варіювати, усе залежить від кліматичних умов і ступеня прогрівання ґрунту. Мульчувати малину краще у той час, коли вже внесені перші мінеральні підгодівлі — якщо укрити кущі мульчею до внесення добрив, вона перекриє доступ поживних речовин до коріння рослин, і вони не отримають необхідного живлення.
Що підійде для малинових чагарників у якості мульчі? Це можуть бути торф, соняшникове лушпиння, соломистий гній (додатково це ще й органічне добриво), тирса або дрібні гілочки, які завтовшки не менші за 5 см.
Якщо навесні ви не замульчували свій малинник, не нехтуйте регулярним розпушуванням ґрунту під кущами. Ця процедура покращує доступ кисню до коріння рослин, сприяє розвитку у ґрунті корисної мікрофлори і кращому утриманню вологи.
Проводьте санітарну і формуючу обрізку кущів малини
Регулярна обрізка малини — важливий момент у догляді за цією культурою. Як це правильно зробити навесні?
Наприкінці березня або у квітні, коли повністю розтане сніг, але земля ще не прогріється повністю, здійснюють санітарну обрізку малини. При цьому видаляють усі пошкоджені, сухі і підмерзлі пагони. Решту гілок вкорочують до першого здорового вічка. Це стимулює пробудження бруньок, з яких потім утворюються 3-6 плодоносних пагонів, які мають довжину приблизно у 50 см.
Щоб кущі не загущалися і не слабшали через брак поживних речовин, під час вегетації періодично видаляють молоду поросль. Так, під час обрізки малини навесні на 1 погонний метр посадок залишають 15-20 найсильніших пагонів. Якщо здорових гілок виявилося більше, не варто їх залишати — обріжте їх біля основи.
Якщо ви хочете, щоб ягоди дозрівали не одночасно, а поступово протягом усього літа, обрізайте різні кущі малини на різну висоту. Одну частину кущів вкоротіть на 10-15 см, другу частину — на половину висоти рослин, а малину з третьої частини так, щоб на кущі залишилися пагони, які мають довжину у 15-20 см.
Окремо потрібно сказати про ремонтантну малину, яку обрізають з настанням весни (або восени після листопаду) за певною схемою. Схема обрізки залежить від того, скільки врожаїв протягом сезону ви хочете збирати. Якщо плануєте отримувати один, але рясний, вирізуйте, не залишаючи пеньків, абсолютно усі гілки. Якщо ж хочете зібрати пару, але відносно невеликих врожаїв ремонтантної малини, вирізуйте усі пагони, що завершили плодоношення (вони мають коричневе забарвлення), і слабку прикореневу поросль, а у однорічних пагонів (вони зеленого кольору) вкорочуйте верхівки на 15-25 см.
Обробляйте малину навесні від хвороб і шкідників
Вам не вдасться обійтися під час весняних робіт у саду й без обробки ягідних чагарників від хвороб і шкідників, адже без подібних процедур безпосередньо залежить якість і кількість майбутнього врожаю.
Першу таку обробку рослин проводять ще до розпускання бруньок, але після санітарної обрізки і очищення кущів від рослинного сміття.
Ретельно огляньте ягідник: здуття, які мають форму кулі або веретена, що утворилися на гілках, можуть бути місцями зимівлі шкідників. Тому пагони з такими наростами потрібно обережно видалити за допомогою гострого секатора і спалити.
Для профілактики грибкових захворювань навесні треба обприскати кущі малини 1 %-вою бордоською рідиною. При цьому рекомендується також розпушити землю у пристовбурових колах рослин на глибину у 5-10 см і ретельно обприскати її під час обробки крони чагарників.
Від антракнозу малину з настанням весни обробляють препаратами Агролікар, Профі, Прогноз, Чистофлор, а від сірої гнилі — 3 %-вим розчином бордоської рідини, Фітоспорином, Скором або ін.
За наявності ураження кущів іржею проводьте ранньовесняне обприскування бруньок препаратами Абіга-Пік, Бактофіт, Топаз.
Від стеблової мухи і малинного жука посадки малини обприскують біопрепаратом Фітоверм, а також Іскрою, Інта-Віром, Кінміксом (згідно з інструкцією). Для захисту кущів від павутинного кліща використовують той самий Фітоверм і Антикліщ.
Якщо на малиннику з'явилися ознаки малинної галиці, уражені стебла вирізують і спалюють. Щоб на кущах не оселилися нові особини комах-шкідників, ґрунт ретельно перекопують і обробляють розчином препарату Фуфанон-Нова (15-20 мл на 10 л води). Цим препаратом обприскують ще й гілки кущів: на кожну рослину витрачають по 200 мл розчину.
Надалі під час квітнення і формування зав'язей регулярно оглядають рослини та видаляють усі уражені хворобами та шкідниками пагони малини. Щоб ягідний чагарник активно розростався і давав багатий урожай, малині вже з настанням весни варто приділити достатньо уваги.
У Рівному поліцейські допомогли повернути додому літню жінку
Учора ввечері на вулиці Соборній перехожі помітили жінку похилого віку, яка виглядала розгубленою, та повідомили про це до поліції.
переглядів: 294
Дубровицька міськрада зобов’язана відшкодувати майже 5 млн грн за незаконну вирубку лісу
11 листопада 2024 року Господарський суд Рівненської області задовольнив позов щодо стягнення з Дубровицької міської ради збитків, завданих довкіллю, у розмірі 4,9 млн грн.
переглядів: 246
У Рівному затримали житомирянина, який обікрав квітковий магазин
Оперативники Рівненського райуправління поліції затримали 27-річного мешканця Житомира, який проник до квіткового магазину в обласному центрі та викрав понад 30 тисяч гривень.
переглядів: 312
На Рівненщині прогнозують погіршення погодніх умов
22 листопада по місту Рівне та області очікуються небезпечні погодні явища. За прогнозами синоптиків, на дорогах утвориться ожеледиця.
переглядів: 237
У Рівненській громаді через аварію на водогоні 22 листопада не буде води
У Рівному через аварію на водогоні завтра буде відсутнє водопостачання на кількох вулицях.
переглядів: 300