Не закривайте школи для дітей з інвалідністю!
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953448.jpg)
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953458.jpg)
“Ніхто не має вирішувати за дітей та їх батьків, де вони мають навчатися”
Захистити права учнів вирішили депутати, створивши спеціальне об’єднання, а потім – тимчасову слідчу комісію, аби забезпечити дотримання прав дітей:
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953481.jpg)
“Чомусь нині деякі люди вирішили взяти на себе відповідальність й на свій розсуд приймати рішення, де повинні навчатися діти, які мають проблеми зі здоров’ям. Бути чи не бути таким школам. Ми стали на захист дітей з інвалідністю, адже бачимо, що над ними знущаються. Впродовж кількох днів нашої роботи, ми вкотре пересвідчилися, що об’єктивно немає жодних проблем у тому, аби діти з інвалідністю перебували в школах не тільки задля здобуття освіти. Дехто з чиновників не здатен зрозуміти подібні нюанси. Через це ми вирішили змінити такий підхід до освітнього процесу щодо цієї категорії учнів, змінити систему загалом. З цією метою створили міжфракційне об’єднання за права дітей з інвалідністю. Буду відвертий, ми зустріли чимало спротиву та нерозуміння. Ми створили тимчасову слідчу комісію, знайшли однодумців у Міністерстві соціальної політики. І уже маємо перші перемоги! Для прикладу, нещодавно очільниця цього відомства Марина Лазебна повідомила, що до 1 червня – Дня захисту дітей – скасують принизливу постанову №586. Тепер чиновники моніторитимуть ситуацію безпосередньо, а не просіюючи через бюрократичне “сито”.
Ми усіма силами намагаємося захищати такі школи. Є прецеденти, коли їх уже ліквідовували. Необхідно перш за все затямити – такий підхід безповоротний. У разі необхідності відновити одразу подібні заклади освіти уже буде неможливо”, – розповідає голова Комісії, народний депутат України, заступник голови депутатської фракції політичної партії “Слуга народу” Павло СУШКО.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953611.jpg)
Депутати налаштовані цілком рішуче:
“Ми повинні перш за все берегти дітей. У цьому контексті хочу зазначити, що реформа 2017 року була одним із найбільш невдалих кроків тодішніх можновладців. Якщо це робилося в цілях економії, то діти – не найкращий об’єкт для цього. Економте на чиновниках, а не на дітях! Впевнений, що ми оборонимо ці школи не тільки в нашій області, але й в інших регіонах. Зможемо прописати нову програму, запровадити нові навчальні методики, нові засоби освіти цієї категорії. Ми повинні дітям з інвалідністю надати найкраще”, – зазначає член ТСК, народний депутат від політичної партії “Слуга народу” Дмитро СОЛОМЧУК.
Головне для членів ТСК – це також зберегти уже створене:
“Ми хочемо довести чиновникам, що у школах такого типу повинні навчатися саме діти з інвалідністю, адже вони потребують спецзасобів для забезпечення освітнього процесу. Тут працюють педагоги з необхідним кваліфікаційним рівнем. Важливо теж не тільки зберегти робочі місця педпрацівників, але й дати їм можливість для розвитку та самовдосконалення. І тому ми відстоюємо такі освітні осередки. В одній із таких шкіл, яку вдалося зберегти, навчаються діти-сироти, діти з інвалідністю, сироти з інвалідністю. І ми не збираємося зупинятися у своїй роботі – збережемо усі такі школи”, – наголошує член ТСК, народний депутат України, учасниця фракції політичної партії “Слуга народу” Олена ВІНТОНЯК.
“Якщо таку школу закриють, я не знаю, куди діватися дітям”
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953632.jpg)
Перше місце зустрічі з громадою – комунальний заклад “Клеванська спеціальна школа №1 I-III ступенів Рівненської обласної ради”, у якій навчаються діти з різноманітними вадами зору.
Ця школа і для дітей, і для батьків має неабияке значення.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953469.jpg)
“Я вдячна працівникам, директорці цього закладу, усім, хто до цього причетний, що є така установа. У подібних школах навчаються діти, які потребують особливого педагогічного підходу. Й більшість батьків, на жаль, не мають можливості цього забезпечити. Я – випускниця цієї школи. Зі свого досвіду можу ствердити – саме тут можуть забезпечити не тільки високий рівень навчання, але й забезпечити соціалізацію та розвиток особистості. Одна із важливих складових – це проживання. Чимало дітей не можуть добиратися з інших місць. Доїзд до школи забере занадто багато часу й заважатиме навчанню. Важливо, аби більше людей долучалася до допомоги таким школам”, – розповідає мешканка Рівненщини Катерина КУШНІР.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953622.jpg)
“У цій школі навчався я, моя дружина та діти. Можу стверджувати – за останній час вона зробила великий крок уперед, завдячуючи старанням директорки та педколективу. Якщо таку школу закриють, я не знаю, куди діватися дітям з вадами зору, адже у звичайних школах вони не матимуть такого ж освітнього рівня, як тут, адже у звичайних школах не братимуть до уваги проблеми з зором, не зважатимуть на те, що потрібна допомога – дітки з вадами зору муситимуть, попри труднощі, встигати за усіма. А це не завжди можливо”, – зазначає мешканець Рівненщини Віталій ІВАНЧИК.
Офтальмолог, яка працює у цій школі, також звернула увагу присутніх на те, що тут можуть не тільки навчати, але й безкоштовно надати дороговартісне лікування, яке батькам часто не по кишені.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953642.jpg)
“Я була змушена переїхати в Клевань”
Наступний пункт у робочій поїздці ТСК – КЗ "Клеванська санаторна школа I-III ступенів" Рівненської обласної ради. Тут здобувають освіту діти із захворюваннями серцево-судинної системи. Їхні батьки в один голос переконують: цей заклад для них – вкрай важливий: тут можна не тільки опанувати шкільну програму, але й покращити своє здоров’я, учні, крім усього, перебувають під постійним наглядом лікарів, які, у разі потреби, можуть надати невідкладну допомогу. Через згадану урядову постанову дехто з них були змушені змінити місце проживання, аби забезпечити своїй дитині таку форму освіти:
“Моя донечка навчається тут у другому класі. А син – дошкільня. Аби мої діти могли навчатися, я змушена тимчасово жити в Клевані. Ми були змушені переїхати, адже постанова №586 заборонила проживання діток у навчальних закладах. І я зараз знаходжуся поруч з дітьми, щоб могти водити їх на навчання”, – говорить мешканка Рівненщини Оксана БУЗЬКО.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953821.jpg)
Депутати обороняють права дітей
Розмовляючи з батьками дітей з інвалідністю, розумієш: вони морально не готові, аби їхні чада покинули стіни інтернатних шкіл, адже побоюються, що їхні діти зіткнуться з соціальним виключенням, неувагою вчителів, жорстокістю з боку однокласників у стінах звичайних загальноосвітніх закладів. Постійно наголошують: їхні чада, попри вади здоров’я, талановиті та перспективні, єдине – потребують належних умов та чуйного ставлення.
Аби не сталася фатальна помилка й подібні школи не позакривали, депутати і створили спочатку об’єднання, а потім й ТСК:
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953832.jpg)
“Тимчасова слідча комісія детально аналізує ті ініціативи, з якими вийшов уряд у частині деінституалізації (процес реформування системи догляду за дітьми, де пріоритетне сімейне виховання, а дитячі будинки та інтернати вважаються шкідливими, - Авт.), плану ліквідації та закриття інтернатних закладів. Під час аналізування ситуації ми перш за все виходимо з інтересів та потреб дитини. На жаль, ми можемо констатувати, що всі відомі нами випадки із закриттям інтернатних закладів – в кожному із них є порушення прав дитини. Оцінка потреб дитини взагалі не проводиться. Натомість є інші, далекі від інтересів дітей причини, чому подібна ліквідація відбулася. Таким чином ми констатуємо, що так звана деінституалізація – це, скоріше, технологічний проект, а не той, який направлений на захист прав дітей. Щодо цих двох шкіл на Рівненщині, де ми побували з робочою поїздкою, я сподіваюся, їх не закриють. В усякому разі ми зробимо усе можливе, той план деінституалізації був змінений, виходячи з потреб дитини. Щось має бути стовідсотково залишеним, щось може бути трансформоване!” – підкреслює секретар ТСК, народний депутат, член депутатської фракції Політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" у Верховній Раді України, колишній Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій ПАВЛЕНКО.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953843.jpg)
Попереду ще багато роботи:
“Я не знаю, чим мотивувалося міністерство, коли розпочинало подібні реформи майже 4 роки тому, можливо, це економічні питання, але повторюся – нехай чиновництво економить на самих собі, але не на дітях. Ми відвідали чимало областей України, зараз працюємо на Рівненщині, уже встигли відвідати кілька шкіл різного напрямку. Можна ствердити – проблема існує. Перш за все 586-та постанова, яку Кабмін прийняв згідно тієї так званої реформи, яка створила труднощі щодо перебування дітей у навчальних закладах. Добре, що Міністр соцполітики Марина Лазебна пообіцяла цю постанову відмінити. Тож у якійсь частині ця реформа 2017 року зупиниться.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621954006.jpg)
Має бути засідання ТСК у Рівненській ОДА, де візьмуть участь представники з Черкаської, Вінницької, Львівської та інших областей. У Волинській області також має відбутися велике засідання. Ми будемо напрацьовувати реальну стратегію розвитку даних шкіл”, – зазначає Дмитро СОЛОМЧУК.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1621953853.jpg)
Попереду у робочому графіку ТСК – обговорення з директорами шкіл, які мають практичні напрацювання у цій педагогічній царині. А потім, на основі результатів зустрічей, аналізу ситуації, створять власну програму розвитку таких навчальних закладів, яку потім представлять у дотичних до цього міністерствах та інституціях.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
життя, ТСК, тимчасова слідча комісія, діти, діти з інвалідністю, школи, школи-інтернати, постанова Кабінету Міністрів України №586, реформа, реформа освіти 2017
Залужний отримав примірник нової книги полеглого Героя-поета з Рівного
![](/images/articles/2/small/1739476113.jpg)
Відомий військовий та дипломат отримав нову книгу рівнянина Максима Кривцова.
переглядів: 172
Вітання з Днем закоханих 2025
![](/images/articles/2/small/1739470901.jpg)
Завтра, 14 лютого, вшановуватимуть святого Валентина, якого вважають покровителем закоханих. У цей день прийнято вітати усіх, хто уже знайшов своє кохання або шукає свою "другу половинку".
переглядів: 205
Чому коти скидають речі зі столу
![](/images/articles/2/small/1739468575.jpg)
Часто власники котів стикаються з тим, що їхні улюбленці скидають предмети зі столів і полиць. На перший погляд, це може здаватися звичайним хуліганством.
переглядів: 191
Театр у Рівному повідомив про зміни у афіші
![](/images/articles/2/small/1729257685.jpg)
У Рівненському обласному академічному музично-драматичному театрі повідомляють, що завтра, 14 лютого, будуть зміни в афіші.
переглядів: 188
Освіта без бар'єрів: на Рівненщині понад 3 тисячі дітей охоплені інклюзивним навчанням
![](/images/articles/2/small/1711567571.jpg)
На Рівненщині триває розвиток інклюзивної освіти – нині майже 3,3 тисячі дітей з особливими освітніми потребами здобувають знання у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
переглядів: 180