14.01.2022, 09:35

День святого Василя: традиції свята та прикмети

14 січня православні віручі відзначають день пам'яті святителя Василія Великого. Це свято має безліч назв: Щедрий вечір, Старий Новий рік, день Меланки або свято Василя.

Традиції, що існують на Василя, 14 січня

- У цей день рано вранці варили гречану кашу, за допомогою якої визначали майбутнє родини на подальший рік. Уважно дивились за процесом приготування. Якщо почне витікати — погана прикмета. А як зняли пінку, а каша яскрава і навариста — це до щастя в домі. Дрібна та сірувата каша — добра не віщувала. Зварену гречку треба було обов’язково з’їсти — всі їли до останньої ложки, щоб не накликати на себе лиха.

- Також вранці всі ходили вдосвіта вмиватись холодною водою з річки чи озера. Це робили — щоб весь рік бути бадьорим та здоровим.

- В цей день заведено варити вареники із різноманітними наповненнями. Ліпити їх має вся родина, а господиня ховає в одному монетку. Кому вона попадеться — той буде жити в достатку в наступному році. Також монетки запікали у пироги. Або ж, окрім монеток клали інші передбачення. Ґудзик — до обновки, кільце — до весілля. Із сіллю — до сліз, а з цукром — до безтурботного життя.

- Тим, хто має плани розпочати нову велику справу — краще братись за неї в перший день року.

- Щоб не накликати лиха на свій матеріальний стан — не можна 14 січня позичати чи брати у борг гроші. А також не можна виносити сміття — щоб не винести щастя.

- Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям. Так, хлопці різного віку ходять з дому в дім, сиплять на поріг зерно та читають вірші із привітанням господарям. Бажають, щоб наступний рік був щедрим.


Що сьогодні не можна робити

- Дівчаткам і жінкам засівати не можна - вони не принесуть в будинок щастя.
- Не можна залишати засівальників без нагороди, але і гроші віддавати не варто - ви позбудетеся своєї фінансової удачі. Не можна важко фізично працювати і свариться, а також давати або брати в борг.


Народні прикмети:

- ясне зоряне небо - до хорошого врожаю;
- місяць йде на спад - навесні обійдеться без повеней;
- йде сніг і мороз - урожай зернових буде багатим.