06.06.2022, 14:00

Чи законно видавати повістки надворі та чому це відбувається?

В Україні триває загальна мобілізація і повістки чоловікам видають у найрізноманітніших місцях від блокпостів до магазинів. Чи законні такі дії?
Адвокат Дмитро Ткаченко у коментарі Суспільному розповів, що ситуація із видачею повісток надворі виникла, бо до початку повномасштабного вторгнення територіальні центри комплектування не ставили на облік людей, у такому порядку, в якому б це мало відбуватися.

"Тобто те, що сьогодні відбувається, ось ці повістки, які видають на блокпостах чи в магазинах, чи якщо їх клеять на двері, – це все неправильно", – зазначив він.

За словами адвоката, є два види повісток: безпосередньо про мобілізацію, коли людина вже стоїть на обліку, і її призивають на службу; і є повістки про поставлення на облік до ТЦКтСП. Це дві різні повістки та різна відповідальність через неявку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
В Україні продовжили воєнний стан: скільки ще триватиме загальна мобілізація

Мобілізація в Україні: відповіді на найпоширеніші запитання про призов в армію

Якщо прийшла повістка про мобілізацію: що необхідно взяти з собою [СПИСОК РЕЧЕЙ]


Окремого нормативно-правового акту, який би регулював вручення повісток під час воєнного стану в Україні немає, але діє постанова Кабміну, яка регулює підготовку та проведення призову на стокову службу та за контрактом.

За загальним правилом, повістки мають вручатися особисто військовозобов'язаним і ці люди мають залишати підпис, що вони повістку отримали. Внаслідок ігнорування повістки про постановку на облік та неявки до ТЦК, людина може понести адміністративну відповідальність та сплатити штраф до 850 грн. Проте, якщо така ситуація повториться кілька разів, то працівники правоохоронних органів можуть виїхати за адресою місця проживання та доставити людину до центру комплектування. Ігнорування ж бойових повісток призводить до настання відповідальності за статтею 336 Кримінального кодексу України та може передбачати реальний строк ув’язнення від 3 до 5 років, розповів Дмитро.

Наразі повістка має бути виписана керівником відповідного центру комплектування, стверджує адвокат:

"Коли надворі видають повістку, зупиняють людину, питають документи й на місці щось виписують і видають, це також неправильно. Керівник ТЦК має поставити там свою печатку і підпис. І я так розумію, що керівник ТЦК по вулиці не ходить, а ходять працівники чи уповноважені. Але якщо керівник виписав стопку повісток без прізвищ, поставив на них підписи та печатки видав їх працівникам, щоб вони ходили по вулицях, збирали документи та на колінах заповняли повісти, то це неправильно".