Ринок нерухомості Хмельницького під час війни

А.: Що Ви можете сказати про ринок нерухомості Хмельницького під час війни?
О.Р.: Ринок купівлі-продажу нерухомості Хмельницького наразі дуже звузився. Кількість угод в місяць, порівняно з 2021 році суттєво зменшилась. Це орієнтовно третина, четвертина від об'єму угод, які були в аналогічному періоді минулого року. Більшість угод, що зараз відбувається, це розмін квартир: коли люди продають квартиру для того, щоб купити інше житло. Або ж продають нерухомість ті власники, хто виїхав за кордон, й не планують повертатися в найближчому часі.
На ринку нерухомості Хмельницького, існує така ланка, як інвестори. Це люди які вкладають кошти в будівництво, а згодом продають вже здане житло, або ж повністю укомплектовані квартири. Отож, вони в цій ситуації зайняли вичікувальну позицію. Не розпродуючи своїх квартир, але й майже не купуючи нових.
Як змінилися ціни на нерухомість
А.: Що зараз відбувається з цінами на нерухомість?
О.Р.: Ціна пропозиції при купівлі-продажу суттєво не змінилася. Але ціна реальних угод, порівняно з 2021 роком, впала у доларовому еквіваленті орієнтовно на 10 відсотків.
Вартість оренди житлової нерухомості у гривнях зросла приблизно на 50 відсотків.
По купівлі-продажу комерційної нерухомості, вона у більшості не змінилася, але угод в цьому сегменті майже немає. Вартість оренди комерційної нерухомості продовжує падати, навіть у гривневому еквіваленті.
А.: Яка нерухомість користується попитом?
О.Р.: Є стабільно високий попит на оренду житлової нерухомості. Квартири зараз здаються за кілька днів, навіть враховуючи ріст цін. Також є запити, на оренду складських приміщень.
Тенденція на сьогодні така, що клієнти більше орендують квартири і комерцію, аніж її купують. Це сказується невизначеність через війну.
Якщо говорити про житлову нерухомість, то запит йде на укомплектоване житло, куди можна одразу заїжджати та жити.
Квартири від забудовників на етапі будівництва, зараз купують досить рідко.
Ще варто відзначити, виросший попит на будинки в селах. Особливо в тих населених пунктах, де збереглися школи та є хоч якась можливість працевлаштуватися.
Серед забудовників зросли ризики банкрутства
А.: Що із забудовниками, чи відновили вони будівництво?
О.Р.: Більшість з забудовників відновили будівництво. Деякі – його взагалі майже не припиняли. Але все ж, ризики банкрутства забудовників зараз виросли. Насамперед, через різке подорожчання вартості будівельних матеріалів.
Ті компанії, які вже продали квартири по старих цінах у гривні, та не встигли придбати на ці кошти достатньої кількості будматеріалів, матимуть проблеми. У мінус майже ніхто будувати не буде. Як варіант розвитку подій, вони поставлять інвесторів перед вибором – або доплачуйте по кілька тисяч гривень за квадратний метр, або зупиняємо будівництво. Всі договори складені так, що інвестори нічим не захищені та покладаються лише на обіцянки забудовників.
А.: Переселенці купують у Хмельницькому житло?
О.Р.: Зараз шукає житло на купівлю, не більше одного відсотку внутрішньо переміщених осіб. Решта розглядають лише варіант оренди. В більшості людей, просто немає грошей на це. Коли почнуть виплачувати компенсації за зруйновані будинки, або давати пільгові кредити, то бажаючих купити буде трохи більше.
А.: Яким буде ринок нерухомості після війни?
О.Р.: Цього точно ніхто не знає. Все буде залежати від успіхів ЗСУ та від того, наскільки активно Україні будуть допомагати наші західні партнери. Якщо гривня й надалі буде девальвувати, то ціна квартир в доларовому еквіваленті мусить знижуватися. З іншого боку, в Хмельницький приїхали кілька десятків тисяч нових жителів, значна частина з них захоче тут залишитися. Ще попит залежатиме від того, чи буде цим людям куди повертатися та чи матимуть вони можливість виїхати за кордон. Скоріш за все, ціна на купівлю житла в доларовому еквіваленті трохи знизиться.

нерухомість під час війни, нерухомість, житлова нерухомість, Хмельницький
Як хмарні сервіси та IP-телефонія змінюють підходи до управління кол-центрами

За даними NUACOM, у 2024 році близько 75% кол-центрів вже перейшли на IP-телефонію, що дозволило знизити витрати до 30% та покращити якість дзвінків на 40%. Крім того, ринок хмарних контакт-центрів у 2024 році оцінювався в $31,2 млрд і прогнозується, що до 2034 року він зросте до $222,9 млрд. Дізнайтесь, як віртуальна АТС трансформує кол-центр та робить його гнучким, масштабованим та ефективним.
переглядів: 46
Українці зможуть скаржитися на владу у застосунку "Дія"

Незабаром у мобільному застосунку "Дія" буде запущена нова функція, яка дозволить українцям залишати голосові та текстові скарги на роботу державних органів.
переглядів: 274
Лептоспіроз: як уберегтися від небезпечної хвороби влітку

Літо — це не тільки пора відпочинку біля водойм, а й час підвищеного ризику зараження лептоспірозом. Рівненська міська рада та Управління охорони здоров'я м. Рівне застерігають мешканців про небезпеку цієї інфекційної хвороби та надають рекомендації щодо профілактики.
переглядів: 290
Вступна кампанія 2025: рівненським абітурієнтам розповіли як подавати заяви на вступ та що таке пріоритетність?

Усі учасники основної сесії Національного мультипредметного тесту (НМТ), які проходили тестування з 17 травня по 20 червня, вже отримали свої результати. Як повідомив перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін, бали за шкалою 100–200 доступні у персональних кабінетах абітурієнтів.
переглядів: 282
Історичні місця в околицях Славсько: обирайте відпочинок із сенсом
Карпати захоплюють не лише казковими пейзажами, гірськими вершинами та бурхливими потоками. Вони зберігають давню пам’ять: імена героїв, легенди про скелі та руїни серед лісів, а також історії вписані у минуле нашого краю.
переглядів: 35