20.03.2023, 11:28

Біль невідомості: куди звертатися у разі зникнення військовослужбовців

За більше ніж рік війни тисячі військовослужбовців перебувають у статусі «зниклі безвісти». Про частину з них рідні знають, що вони перебувають в полоні. Про інших – немає практично жодних даних.
В той час, коли рідні та близькі просто живуть в постійному стресі та переживаннях, є ті, хто намагаються наживатися на чужому горі. Сьогоднішня наша публікація – це інформування про алгоритм дій на випадок того, коли ваші рідні та близькі зникли під час воєнних дій. А також – застереження на прикладах того, як шахраї намагаються наживатися на болі та горі родин.

Шукаю сина з листопада

Пані Людмила проживає у селі Обарів, що в Рівненському районі. Ми навмисно не називаємо її прізвище, адже шахраї часто користуються інформацією про родини зниклих та намагаються виманити гроші за хоча б маленьку звістку про рідних людей. Жінка з важким серцем відправляла сина на війну у серпні 2022 року. Микола повернувся з-за кордону, щоб боронити рідну країну. Спочатку був у теробороні тут, на Рівненщині. А з серпня місяця для Миколи війна стала не чимось далеким, а те, що він щодня бачив на власні очі. Спочатку підрозділ сина Людмили був на Запорізькому напрямку, а далі їх «перекинули» в якості підкріплення у Соледар. Там спочатку Микола казав, що дуже важко, але вони тримаються. А далі був зв’язок з ним раз у кілька тижнів. Коли ж син не подзвонив в обіцяний день, жінка зрозуміла, що щось точно трапилося. Так, з 29 листопада Людмила жодного разу не чула нічого про свого сина.
- З того дня моє життя зупинилося. Я хочу знати, що з ним і де він. Вірю, що може десь в полоні. Головне, щоб найстрашніші припущення не справдилися, - говорить жінка.

За цей час Людмила спробувала різні варіанти, як знайти інформацію. Пробувала говорити з колегами по службі, шукала командира, але всі контакти, які вона має теж не відповідають. Після оприлюднення повідомлення про пошуки сина у соціальних мережах до жінки дзвонили різні люди. Крайня інформація, яка була – це те, що Микола важко поранений і перебуває в лікарні на ворожій стороні. Проте чи це справді так жінка поки не може перевірити.

Алгоритм дій, якщо військовослужбовці не виходять на зв’язок
Для того, щоб рідні не бігали по усім інстанціям у випадках зникнення рідних під час воєнних дій – публікуємо чіткий алгоритм, як варто діяти.
Насамперед, варто намагатися вийти на зв’язок з командиром, командиром військової частини чи хоча б побратимами зниклого. Бувають випадки, що під час спілкування виявляється, що військовий має тривале завдання і після повернення має вийти на контакт з близькими. Інша справа, коли військові підтверджують факт зникнення, то родичам необхідно підготувати наступну інформацію про військовослужбовця: ПІБ. дата народження, місце народження та реєстрації, номер військової частини, військове звання та посада, останнє відоме місце його перебування і дата, коли він був на зв'язку.

Основні інстанції, куди треба направити вищезазначену інформацію за рекомендацією Служби безпеки України у Рівненській області – це: Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України ("Viber" або "WhatsApp" +380-67-6508332, +380-98-0873601, електронна пошта - united.centre.ssu@gmail.com);
- Територіальний орган Національної поліції України (за місцем свого перебування), зафіксувавши при цьому реєстраційний номер своєї заяви, а також отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де має бути зазначено ПІБ слідчого (довідково: за кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон реєструються кримінальне провадження);
- Національне інформаційне бюро (тел. +38-044-2878165 або чат-бот https://t.me/nib_uncp_bot);
- Уповноважений зі зниклих безвісти (тел. "гарячої лінії" — 0800-339247, +380- 99-7920126, тел. для повідомлень у месенджерах +380-95-8960421)

До основної інформації досить часто можна і потрібно додавати інформацію, яку ви могли отримати в процесі самостійного пошуку – інформація від свідків, якщо можливо є кадри з відео, в тому числі з каналів рашистів. Це може допомогти під час пошуків.

Чи можна отримати матеріальні виплати родинам зниклих

Беззаперечно можна. Але для цього також потрібно окрім звернень, про які вже йшлося, писати заяву до правоохоронних органів. Так, саме поліція має внести всі ваші дані та свідчення у відповідний реєстр досудових розслідувань.
- Якщо не знайдене тіло, немає інформації про військовослужбовця, тоді правоохоронці повідомляють територіальні центри комплектування. Натомість військкомати найперше надсилають сповіщення близьким родичам військовослужбовців. Згодом такі сповіщення надходять у військові частини, які повідомляють про обставини зникнення військового або його потрапляння в полон, - розяснює юрист Офісу допомоги родинам військовослужбовців Ярослав Жукровський.

Вся надана правоохоронцям інформація та дані, які будуть отримані під час розслідування стає підставою, щоб родина могла оформити та отримувати грошове забезпечення. Воно може припинитися тільки у випадку знаходження військового або після підтвердження факту його загибелі.

Хто може отримувати таку допомогу? Насамперед це чоловіки чи дружини, повнолітні діти, опікуни, піклувальники чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів із дитинства, незалежно від їхнього віку), а також батьки (у разі відсутності дружини / чоловіка та дітей).

За відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на одержання.
Якщо ж говорити про суму виплат, про які йде мова, то вони не будуть однорідними. Адже це все залежить від багатьох факторів. Зокрема, зберігаються виплати за тим розміром окладу, який вони отримували під час проходження служби.

Крім розміру посадового окладу, щомісячна виплата військовим також враховує:
• Оклад за військовим званням;
• Надбавку за вислугу років;
• Інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру;
• Інші додаткові види фінансового забезпечення, з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.

Рідних намагаються ошукати

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими постійно надає інформацію про випадки, коли родини зниклих військових намагаються ошукати. Через поширення інформації про зниклих в соцмережах з багатьма даними: повними паспортними даними, телефонами, шахраї намагаються ошукати згорьованих людей.
"Координаційний штаб вкотре звертає увагу родин полонених та зниклих українських бійців: не поширюйте персональні дані оборонців, не повідомляйте їх стороннім! Персональну інформацію про ваших рідних військовослужбовців можна повідомляти лише уповноваженим особам. Деталі можна дізнатися у нашій "Дорожній карті", — йдеться в повідомленні.

Щиро хочеться вірити, що всі захисники повернуться додому живими. А тих родин, які будуть змушені шукати своїх близьких буде все менше. Але якщо так сталося, то інформація вище стане в пригоді тим, хто шукає своїх близьких, які зникли в період війни. [i][/i]


“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”