Ми у Facebook
15.06.2023, 13:43

Григорій МАКСИМ’ЯК: Рак – не вирок. Рак виліковний. Подбайте про себе сьогодні заради здорового майбутнього

Щорічно вперше ставлять діагноз "злоякісне новоутворення" майже трьом тисячам мешканців області. Натомість щодня більш як сотні нових випадків раку в українців можна уникнути! Що ж може зробити кожен з нас сьогодні, щоб не захворіти на рак завтра? Відмовитись від шкідливих звичок, перейти до здорового способу життя.
А ще – пам'ятати, що раз на рік, а краще раз на пів року, необхідно відвідувати лікаря для профілактичного огляду.

– Григорію Івановичу, є онкологія чітко виражена, а є безсимптомна. Як розпізнати безсимптомний рак?
– Як такої симптоматики немає. Особливо це стосується наявності доклінічного перебігу захворювання. Проте, є категорія пацієнтів, де прояви злоякісного процесу "маскуються" і не проявляють себе яскраво та знаходяться у "стертій формі" на фоні перебігу цукрового діабету, важких хронічних захворювань, різних системних захворювань, ВІЛ-СНІД та при прийомі ряду специфічних лікарських засобів.
Безсимптомний рак – це практично "випадкова знахідка" у 70-75% при обстеженні пацієнта з неонкологічними захворюваннями. Ще до 25% діагностується він у пацієнтів, які сумлінно, регулярно і цілеспрямовано проходять планові профілактичні та медичні огляди. 3-5% припадає на людей, які, за складом характеру (є й такі), мають особисту впевненість, що у них пухлинне захворювання.

– Яка симптоматика злоякісних новоутворень? На що слід звернути увагу?
– Симптомів та клінічних проявів злоякісних новоутворень є дуже багато, і вони різні. Проте, є моменти, на які найперше треба звернути увагу пацієнту, родичам, медпрацівникам:
 Затяжний кашель, задишка або труднощі при ковтанні.
 Зміни у звичній роботі кишківника. Раптово почалися запори або, навпаки, часті напади діареї – особливо, якщо у випорожненні можна помітити сліди крові.
 Несподівані кровотечі – кров у мокротинні при кашлянні або в сечі, невеликі виділення крові з піхви, прямої кишки.
 Незрозуміла втрата ваги – втрата понад 4 кілограми за тиждень-два без об'єктивних причин.
 Лихоманка, яка наростає в часі та тривало турбує – симптом розповсюдження пухлини в організмі; може бути ранньою ознакою лейкемії або лімфоми.
 Тривала безпідставна втома, яка не минає після відпочинку – це одна з ранніх ознак раку.
 Біль – може вказувати на рак яєчників, підшлункової залози або кишківника, рання ознака пухлин кісток або яєчок.
 Поява нових родимок – або заміна вже наявних (розміру, форми кольору), їх ущільнення, виділення на поверхні, випадіння волосин на родимці.
 Зміни у стані шкіри – потемніння шкіри, жовтий колір шкіри та очей, почервоніння, що не зникає, свербіж, посилення росту волосся.
 Порушення роботи кишківника та сечового міхура – тривалі закрепи, проноси, кров у калі, здуття живота (також є одним з симптомів раку яєчників), біль під час сечовипускання, часті позиви до сечовипускання, кров у сечі.
 Виразки, що не загоюються – на шкірних покривах та в ротовій порожнині.
 Білі плями у ротовій порожнині та на язиці – передракові стани ротової порожнини.
Чіткої градації, коли і при яких видах раку виникають певні симптоми, немає.

– Які найбільш поширені види онкологічних захворювань?
– Серед злоякісних новоутворень домінують:
 рак шкіри;
 злоякісні захворювання дихальної системи (трахеї, бронхів та легень);
 рак молочної залози (найпоширеніший серед жіночого населення);
 пухлини шлунково-кишкового тракту: шлунка, товстого кишківника, прямої кишки;
 гемабластози (злоякісні новоутворення лімфоїдної кровотворної систем та споріднених тканин);
 злоякісні новоутворення сечовивідних шляхів, жіночих та чоловічих статевих органів.
Щорічно, при первинному виявленні, вони складають 73-75% від всієї кількості встановлених діагнозів.

– Онкологія молодшає?
– Онкологія – вже не хвороба людей старшого віку, рак помітно молодшає. Відмічено, що у Рівненській області за останні 10 років відбувся зсув початку росту онкологічної захворюваності за віком з категорії 35 років і старші до категорії 25 років і старші.
У чоловіків все частіше в молодому віці почали діагностувати злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, кісток та сполучної тканини, меланому.
У жіночого населення – злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту, жіночої статевої сфери, молочної залози та меланомні ураження.
Раджу не ігнорувати профілактичні обстеження та принаймні організовувати "дні здоров'я" для себе та рідних, з регулярним оглядом у лікарів. І не для того, щоб почути страшний діагноз, а перш за все переконатися, що ви здорові, й бути спокійними за майбутнє.

– Рак виліковний?
– Цю хворобу неможливо спрогнозувати, тому і першочерговим завданням є виявлення її на ранніх стадіях.
Статистика свідчить, що перша стадія раку в ряді локалізацій, на 90-100%, виліковна. У другій стадії відсоток одужання в середньому вже до 60-70%. На третій стадії – 30-40%. А у четвертій стадії – перспектива негативна.
Рак – це далеко не вирок. Новоутворення – це хронічна хвороба, яка, як будь-яка хронічна хвороба, в ранніх стадіях лікується – й успішно. Тим більше, при сучасних можливостях онкології, зокрема в нашому протипухлинному центрі, де ми маємо великий спектр засобів надання спеціалізованої допомоги. Коли пацієнт вже знає про свій діагноз, необхідно не піддаватися паніці та неприємним думкам. Зразу ж і обов'язково звернутися до лікаря-фахівця, який підкаже, що і як робити далі.
Тільки лікар онкологічної установи може поставити вам правильний діагноз, оцінити ваш загальний стан і надати допомогу, яка приведе до позитивного результату. Це – доведена аксіома!
Так, процес лікування тривалий. Для кожного хворого – свій. Методик – багато. Ми рухаємося до Європи, і тому, вже більш як двадцять років в роботі застосовуємо та впроваджуємо передовий міжнародний досвід. І отримуємо приголомшливі результати.
Кожен, хто переборов рак, не хоче, щоб він повернувся знову. Але і таке може статися, незалежно від наших бажань, локалізації пухлини та отриманого лікування. Тому також важливо дотримуватись рекомендацій профільного фахівця, проходити своєчасну діагностику протягом п'яти років після лікування та не нехтувати періодичними профілактичними оглядами у сімейного лікаря й наших фахівців.


1. ”У чоловіків рак грудей розвивається рідко, але швидше, ніж у жінок, оскільки у них мало тканини у грудних залозах. І ракові клітини швидко поширюються в навколишні тканини. Перебігає хвороба, як правило, в агресивній формі”.

2. ”Рак молочної залози не розвивається через носіння бюстгальтера, вживання цукру, кави або глютену. У 90% випадків він виникає спонтанно, незалежно від віку і статі”.

3. ”Рак – це не ГРВІ та навіть не ВІЛ. Тому якщо ви живете в одному приміщенні з людиною, яка хвора на будь-яке онкологічне захворювання – ви 100% не зможете заразитись раком”.

4. ”На сьогодні нешкідливість методу ультразвукової діагностики повністю доведена. Що стосується онкології, тут скоріше навпаки. Завдяки УЗД можливо виявити пухлини ще на ранніх стадіях”.

5. ”Дуже часто від невігласів можна почути, що найкраще для діагностики кольорове УЗД. Такого поняття взагалі не існує. Кожен сучасний апарат має кольоровий доплер, який визначає кровотік”.

6. ”Еластографія – метод УЗД, який дозволяє визначити тільки ступінь жорсткості (еластичності) виявлених утворень, а встановити злоякісне чи доброякісне утворення може тільки біопсія”.

7. ”Злоякісні захворювання різняться передусім тим, із якої тканини вони спочатку походять. Відповідно до тканин організму злоякісні пухлини діляться на: карциному (власне рак) – походить з епітеліальних клітин; меланому – з меланоцитів (пігментних клітин шкіри); саркому – зі сполучної тканини, кісток та м'язів; лейкоз – зі стовбурових клітин кісткового мозку; лімфому – з лімфатичної тканини; тератому – із зародкових клітин; гліому – із гліальних клітин; хоріонкарциному – з тканини плаценти”.






На правах реклами