Тетяна ЩЕГЛОВСЬКА: “Променева терапія – це безболісне та ефективне лікування онкології”
– Тетяно Дмитрівно, чи існує у променевій терапії принцип, якого ви, як фахівець, неухильно дотримуєтесь під час лікування пацієнта? Якщо так, то який?
– Основний принцип в радіології, як і в усій медицині, латиною звучить так: "Noli nocere!", що у перекладі українською означає: "Не нашкодь!"
– В чому суть променевої терапії?
– Опромінення. Але, основною метою опромінення є безпосередній вплив іонізуючого випромінювання на патологічно змінені тканини та органи, внаслідок чого незворотно пошкоджується фізична та хімічна структура ракових клітин у ділянці локального впливу променів, тобто в ділянці, яка безпосередньо піддається опроміненню. Попри те, що абсолютно здорові клітини під впливом променів також зазнають пошкодження, їхня здатність до відновлення (регенерації) незрівнянно вища, аніж у ракових клітин, тому з часом їхня кількість відновлюється до необхідної. З цього випливає, що під час проведення курсу променевої терапії пацієнтам з пухлинною патологією слід застосовувати такі методики опромінення, які мінімізують негативний вплив променів на життєво важливі (критичні) органи та здорові тканини організму.
– Яка променева терапія застосовується для лікування непухлинних захворювань?
– До появи сучасних високотехнологічних методів та методик лікування непухлинних захворювань впродовж багатьох десятиріч успішно застосовували й надалі продовжують застосовувати рентгенотерапію – методику опромінювання з використанням променів, що генеруються рентгенівською трубкою (їх ще називають Х-променями або пулюївськими променями, на честь видатного українця Івана Пулюя, якого вважають першовідкривачем цього виду променів). Методика даного виду опромінення буває напівглибокою
та глибокою і розрахована відповідно до рівня залягання патологічного процесу в тілі пацієнта. Рентгенотерапія може застосовуватися як самостійний метод лікування, так і в поєднанні з іншими видами лікування, такими як хірургічне лікування, медикаментозна терапія, фізіотерапевтичне лікування, лазерна терапія, ударно-хвильова терапія тощо.
– Тетяно Дмитрівно, як відбувається лікування злоякісних новоутворень методом променевої терапії?
– Лікування на лінійному прискорювачі (а це один із сучасних апаратів для дистанційної променевої терапії, який використовується в ЦКО) починається ще на етапі підготовки. Він полягає насамперед у ретельному діагностичному обстеженні пацієнта (КТ, МРТ) та проведенні первинної топометрії прогнозованої ділянки опромінення. На підставі отриманих результатів медичні фізики разом із променевими терапевтами (радіологами) розробляють план променевої терапії. У кожному конкретному випадку захворювання кількість лікувальних сеансів (фракцій) для пацієнта розраховується індивідуально.
У плані лікування вказується точна доза іонізуючого випромінювання, яка має бути спрямована на пухлину під час кожного із сеансів упродовж усього курсу лікування.
– Розкажіть про хімієпроменеву терапію
– Сьогодні у світовій онкології все частіше застосовують одночасне поєднання променевої терапії на тлі хімієтерапевтичного лікування.
Це поєднання і називають терміном "хімієпроменева терапія". Це світовий стандарт у лікуванні цілої низки злоякісних новоутворень, який дає досить відчутний позитивний результат.
– Тетяно Дмитрівно, пацієнти можуть остаточно одужати після такого лікування без операції?
– Так! І такі випадки в нашому ЦКО, на щастя, не поодинокі! Повний курс хімієпроменевої терапії, проведений в оптимальні терміни та у відповідності
до міжнародних стандартів і протоколів лікування, навіть при 2-й або й 3-й стадії здатний повністю позбавити пацієнта хвороби. У ряді випадків, коли
у пухлинний процес залучені не тільки орган-мішень, а й реґіонарні лімфатичні вузли, видалити які хірургічним шляхом неможливо, опромінення, проведене разом з хімієтерапією, виключає необхідність проведення операції.
У Рівному представлять фільм "Буча"
11 листопада о 18:00 у кінотеатрі «Кінопалац» буде показ фільму «Буча» за участі команди та акторів.
переглядів: 212
У Рівному нагородили премією за кращу авторську пісню «Я хочу жити в Україні»
26 жовтня у Рівному вже традиційно втретє нагородили лауреатів Всеукраїнської премії за кращу авторську пісню «Я хочу жити в Україні».
переглядів: 248
31 жовтня: який сьогодні день
Сьогодні, 31 жовтня, віряни вшановують святих апостолів Стахія, Амплія та інших. До Нового року залишається 61 день.
переглядів: 241
Гороскоп на листопад 2024 для всіх знаків Зодіаку. Близнюки опиняться в незвичній ситуації
Гороскоп на листопад 2024 року показує, що чекає на всі знаки Зодіаку в цьому місяці. Хто може розраховувати на фінансовий успіх, в кого влучить стріла Купідона, а до кого доля зовсім не буде прихильна? Подивіться гороскоп для свого знака зодіаку та переконайтеся самі, що вам прогнозують зірки на найближчі тижні.
переглядів: 842
Воєнний стан продовжили до лютого 2025 року
Парламент підтримав продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів.
переглядів: 475