Ми у Facebook
15.08.2023, 14:42

Дарча чи заповіт: що обрати, щоб не прогадати при оформленні документів

Українці мають право не тільки продавати свою нерухомість, але й дарувати. Подарувати, як і придбати, можна квартиру, будинок, земельну ділянку та інше нерухоме майно.

А що обрати - договір дарування чи заповіт?
Нотаріус Ольга Писанець розповіла про відмінність між цими двома способами оформлення прав на нерухомість.

За словами Ольги, заповіт та договір дарування — це два абсолютно різні документи, метою яких є передача права власності на той чи інший об’єкт. 

Основні відмінності:

Дарча (договір дарування) вимагає присутності у нотаріуса обох сторін: дарувальника та обдаровуваного. Один з них може видати довіреність на третю особу, якщо не може прийти до нотаріуса самостійно.

При складанні заповіту потрібна присутність лише заповідача. Той, на кого складено заповіт, навіть може не знати про його наявність аж до відкриття спадкової справи. 

При складанні дарчої дарувальник відразу ж після підписання втрачає право на майно. Право власності одразу переходить до обдаровуваного.

При складанні заповіту заповідач зберігає право власності на майно під час життя. Право власності до спадкоємця перейде після відкриття спадкової справи та закінчення шестимісячного строку від дня смерті заповідача. 
Не можна передумати і розірвати договір дарування. Дарча може бути розірвана виключно в суді за наявності істотних обставин, таких як застосування насильства обдаровуваного до дарувальника, якщо обдарований скоїв злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків.

Заповіт завжди можна швидко і легко переписати, змінити. Досить просто ще раз прийти до нотаріуса та скласти новий. 

Також є відмінності у ціні. Дарування коштує дорожче, а заповіт — значно дешевший. 

Заповіт не завжди гарантує передачу права власності на майно у повному обсязі. Відповідно до ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину долі, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом.

Заповіт спадкоємці можуть оскаржити в суді, а дарчу оскаржити значно складніше.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ