Ми у Facebook
15.08.2023, 22:06

Як у Рівному продовжують боротися з онкологією під час війни

Війна не змінила того, що люди продовжують хворіти. Чимало хвороб зменшують свій віковий поріг, або як кажуть в народі «молодшають». В той же час період воєнного стану змушує медиків працювати в нових умовах та попри все рятувати життя людей.
Не зменшується на території Рівненщини за крайні півтора роки кількість людей, яким діагностують онкологічні захворювання. Тим самим робота з їх лікування продовжується і чудово, що у Рівному є медичний заклад з тривалою історією, де дають нове життя тим, хто думав, що може померти.

У цій публікації ми поспілкуємося з лікарями Комунального підприємства "Рівненський обласний протипухлинний центр" Рівненської обласної ради. Ця медична установа відома не одному поколінню рівнян. Вона має свою багаторічну історію розвитку та становлення; пережила безліч змін та реформувань, як і інші медичні заклади країни, більш ніж за півстолітній проміжок часу. Заклад, який заслужено претендує на першість у Північно-Західному регіоні, адже зумів достойно прийняти виклики сучасного етапу реформування медичної галузі в Україні та в найкоротші терміни, швидко і безболісно трансформувався з онкологічного диспансеру у високоспеціалізований заклад третинного рівня з надання онкологічної допомоги населенню не тільки області, а й усієї країни. В період війни медики закладу продовжують вдосконалювати свої знання та вміння, а ще давати надію на одужання. Головним лікарем закладу впродовж майже 40 років є заслужений лікар України, член правління національної асоціації онкологів України, хірург-онколог вищої кваліфікаційної категорії Григорій МАКСИМ'ЯК.



Скільки онкохворих реєструють в області

Онкологічна патологія займає перше місце серед усіх захворювань людства. І з кожним роком, на жаль, вік пацієнтів молодшає. Одним із невтішних симптомів є повна відсутність або слабко виражений на початкових стадіях больовий симптом. Це один із підступних моментів онкологічної патології, завдяки чому пацієнти не завжди виявляють захворювання на ранніх стадіях.
Онкологія – вже не хвороба людей старшого віку, рак помітно молодшає. Відмічено, що у Рівненській області за останні 10 років відбувся зсув початку росту онкологічної захворюваності за віком з категорії 35 років і старші до категорії 25 років і старші.

У чоловіків все частіше в молодому віці почали діагностувати злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, кісток та сполучної тканини, меланому.

У жіночого населення – злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту, жіночої статевої сфери, молочної залози та меланомні ураження.
Лікарі радять не ігнорувати профілактичні обстеження та принаймні організовувати "дні здоров'я" для себе та рідних, з регулярним оглядом у лікарів. І не для того, щоб почути страшний діагноз, а перш за все переконатися, що ви здорові, й бути спокійними за майбутнє.
Багато видів раку піддаються лікуванню та навіть повністю виліковні, особливо якщо якомога раніше виявити хворобу й почати лікування. Саме тому важливо регулярно проходити обстеження. Рівненський обласний протипухлинний центр має у своєму підпорядкуванні цілий арсенал сучасних засобів та методів для діагностування захворювання на початкових стадіях та у доклінічному періоді.

Які найбільш поширені види онкологічних захворювань?
– Серед злоякісних новоутворень на Рівненщині домінують:
 рак шкіри;
 злоякісні захворювання дихальної системи (трахеї, бронхів та легень);
 рак молочної залози (найпоширеніший серед жіночого населення);
 пухлини шлунково-кишкового тракту: шлунка, товстого кишківника, прямої кишки;
 гемабластози (злоякісні новоутворення лімфоїдної кровотворної систем та споріднених тканин);
 злоякісні новоутворення сечовивідних шляхів, жіночих та чоловічих статевих органів.
Щорічно, при первинному виявленні, вони складають 73-75% від всієї кількості встановлених діагнозів.

На чому акцентують лікарі-онкологи в умовах воєнного стану



Кожна жінка протягом життя має середній ризик розвитку раку молочної залози. Тому що жіноча стать – це фактор ризику. А ось про те, як часто відвідувати мамолога, що впливає на розвиток раку молочної залози, про методи сучасного лікування раку молочної залози розповіли хірург-онколог вищої кваліфікаційної категорії, заступник головного лікаря з хірургічної роботи Лілія КУРУШИНА та лікар вищої кваліфікаційної категорії, хірург-онколог планово-консультативного поліклінічного відділення, відділення пухлин молочної залози, голови та шиї Руслан БОКІЙ.

Одним із важливих методів у сучасному лікуванні онкологічних захворювань є променева терапія. Про те, які ракові захворювання лікують за допомогою променевої терапії та як відбувається сам процес лікування, які сучасні методики опромінювання застосовують фахівці – розповість завідувачка Центру клінічної онкології, лікар-променевий терапевт, клінічний онколог Тетяна ЩЕГЛОВСЬКА.

Ключовим фактором успішності лікування онкологічних захворювань є щонайшвидша діагностика раку. Успішне лікування захворювань безпосередньо залежить від якісної та достовірної діагностики. Тільки використання сучасних технологій та методів діагностики гарантує точний діагноз. Ця проста істина особливо важлива в разі діагностики та лікування онкологічних захворювань, а розповість про сучасні методи та види діагностики лікар УЗД планово-консультативного поліклінічного відділення Максим КУБА.

Цю хворобу неможливо спрогнозувати, тому і першочерговим завданням є виявлення її на ранніх стадіях
Статистика свідчить, що перша стадія раку в ряді локалізацій, на 90-100%, виліковна. У другій стадії відсоток одужання в середньому вже до 60-70%. На третій стадії – 30-40%. А у четвертій стадії – перспектива негативна.
Рак – це далеко не вирок. Новоутворення – це хронічна хвороба, яка, як будь-яка хронічна хвороба, в ранніх стадіях лікується – й успішно. Тим більше, при сучасних можливостях онкології, зокрема в нашому протипухлинному центрі, де ми маємо великий спектр засобів надання спеціалізованої допомоги. Коли пацієнт вже знає про свій діагноз, необхідно не піддаватися паніці та неприємним думкам. Зразу ж і обов'язково звернутися до лікаря-фахівця, який підкаже, що і як робити далі.

Тільки лікар онкологічної установи може поставити вам правильний діагноз, оцінити ваш загальний стан і надати допомогу, яка приведе до позитивного результату. Це – доведена аксіома!
Так, процес лікування тривалий. Для кожного хворого – свій. Методик – багато. Ми рухаємося до Європи, і тому, вже більш як двадцять років в роботі застосовуємо та впроваджуємо передовий міжнародний досвід. І отримуємо приголомшливі результати.

Кожен, хто переборов рак, не хоче, щоб він повернувся знову. Але і таке може статися, незалежно від наших бажань, локалізації пухлини та отриманого лікування. Тому також важливо дотримуватись рекомендацій профільного фахівця, проходити своєчасну діагностику протягом п'яти років після лікування та не нехтувати періодичними профілактичними оглядами у сімейного лікаря й наших фахівців.




“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ